20 Bin Liraya Alınabilecek En İyi Araba Hangisi ?
20-bin-liraya-en-iyi-araba
2

20 BİN LİRAYA ALINABİLECEK EN İYİ OTOMOBİL HANGİSİ?

Günümüzde 2. El otomobil fiyatlarının her geçen gün değişmesi. Piyasada tutulan modellerin gün geçtikçe fiyatının daha hızlı artması insanları daha detaylı bir araştırmaya tabii tutuyor. Özellikle bu fiyat aralığında seçeneklerin fazla olması ve araçların genelde eski model olması iyi bir şekilde incelenip alınması gerektiğini mecbur kılıyor.

Sizler için 20 Bin liraya alınabilecek arabaları listeledik. Fakat bunlar en iyileri değil. Listemizi oluştururken aralarında kıyaslama yapabilmek için 2. Elde piyasası olan araçları listemize almaya çalıştık. 20 Bin TL’ye alınabilecek en iyi arabayı seçerken fiyat-performans, yedek parça, bakım maliyetleri, arıza durumları, yakıt tüketimi gibi birçok kriter üzerinden gerçekleştirdik. 20 Bin liraya alınabilecek en iyi arabanın hangisi ya da hangilerinin olduğunu yazımızın devamında öğreneceksiniz.

Not: Listemiz en iyiden kötüye veya en kötüden iyiye gibi bir düzende değil rastgele oluşturulmuştur.

1.Volvo S40 (1997-2001)

Volvo S40 Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1948 cc

Maksimum Güç : 140 hp (103 kw) / – rpm

Maksimum Tork : 183 Nm / – rpm

Bagaj Kapasitesi : 470 lt

Kasa Tipi / Kapı Sayısı : Sedan / 4 Kapı

Volvo deyince aklımıza ilk olarak güvenlik geliyor. Haliyle listemizdeki en güvenilir ve en konforlu araç Volvo S40 olabilir. Fakat bizim kriterlerimize göre Volvo 20 bin liraya alınabilecek en iyi otomobil değil. Volvo S40’ın yedek parçasının pahalı olması, bakım maliyetlerinin yüksek olması ve yakıt tüketiminin fazla olmasından dolayı listemizin en iyisi değil. Fakat sizin için bir arabadaki en önemli özellik güvenlik, konfor ve donanım ise bu araç sizin için 20 bin liraya alınabilecek en iyi arabadır. İlgili Volvo S40 modellerine sahibinden.com bakmak için tıklayınız…

2.Renoult Clio 1.4 (1999-2002)

Renoult Clio 1.4 Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1390 cc

Maksimum Güç : 75 hp (55 kw) / 5.500 rpm

Maksimum Tork : 114 Nm / 4.250 rpm

Bagaj Kapasitesi : 510 lt / 255 lt(HB’lerde)

Kasa Tipi / Kapı Sayısı :Sedan / 4 Kapı – Hatchback / 5 Kapı

Renault Clio 1.4 aracın RNA-RTA-RTX gibi bir çok paketleri vardır.Bu paketlerden alacaksanız en dolu olan RXT paketidir. Renault Clio 1.4  aracın yedek parçası ve bakım maliyetleri ucuzdur. Fakat bu aracı alınca 100 km hızı geçmemeye ve virajlara dikkatli girmeniz gerekir.Özellikle ani direksiyon tepkilerinden kaçınmanız gereklidir ayrıca sert rüzgarda aracın rotasında oynama olabilir. Araç sahipleri genel olarak Rolanti sensöründen, hidrolik direksiyonun sertliğinden,ve LPG’li kullanımlardaki sıkıntılardan şikayet etmektedirler. Ayrıca kaporta ve malzeme kalitesi olarak zayıftır.Bulabilirseniz Hatchback 1.6 105 beygir modelleri daha çok önerilmektedir. İllaki bir Renault alacaksanız biraz daha bütçenizi zorlayıp bir Renault Megane 1 alabilirsiniz.

3.Toyota Corolla 1.6 -EFSANE KASA- (1993-1998)

Toyota Corolla 1.6 Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1587 cc

Maksimum Güç : 105 hp (77 kw) / – rpm

Maksimum Tork : 145 Nm / – rpm

Bagaj Kapasitesi : 420 lt

Kasa Tipi / Kapı Sayısı : Sedan / 4 Kapı

Toyota Corolla ‘nın bu kasası dünyada en çok satan arabaların başında gelmektedir. Yıllarca aynı kasa olarak üretilse de farklı paketleri vardır. Özellikle bu arabayı almaya karar verdiğinizde birçok paketin olması alıcı açısından kafa karıştırıcı bir duruma gelmektedir.  Sizin için bu paketlerin farkını listeledik.

XL tamponları siyah 1.3 karbüratörlüdür

XLi tamponları siyah 1.6 enjeksiyonlu ve alt donanım.

XE tamponları gövde rengi orta donanım 1.3 karbüratörlüdür.

XEi tamponları gövde rengi 1.6 enjeksiyonlu orta donanım.

GLi üst donanım 1.6 enjeksiyonlu

Bu donanımlar içerinde en full olanı GLİ modelidir. Eğer GLİ paket bulamadıysanız. Paketlerin sonunda İ ile biten bütün paketler sorunsuz ve yeterlidir. Eğer bir Toyata Corolla efsane kasa alacaksanız alacağınız paketin XEİ, XLİ veya GLİ olmasına dikkat ediniz. Listemiz içerisindeki LPG’ye en uyumlu, müşteri memnuniyeti en yüksek, en sorunsuz araba kuşkusuz Toyota Corolla’dır. Eğer hor kullanılmamış, kilometresi aşırı derece yüksek olmayan bir Corolla bulursanız sürüş keyfi veren bir otomobildir. Yol tutuşu ve konforu gayet iyidir. Kolay kolay arıza çıkarmayan bir araçtır. Yedek parçası ucuzdur ve bakım maliyetler düşüktür. İç malzeme kalitesi olarak çok iyi olmasa da eskimeyen bir malzemeden yapılmıştır. Her ne kadar temiz bir Corolla bulduğunuzda bütçeniz mutlaka 20 bin lirayı muhakkak aşacaktır. Fakat yine de bizim için 20 bin lira civarı alınabilecek en iyi araba Toyota Corolla 1.6 GLİ Efsane Kasa otomobilidir.

5.Renault Megane 1.6 –Megane 1- (1996-2000)

Renault Megane 1.6 Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1598 cc

Maksimum Güç : 107 hp (79 kw) / – rpm

Maksimum Tork : 148 Nm / – rpm

Bagaj Kapasitesi : 510 lt

Kasa Tipi / Kapı Sayısı : Sedan / 4 Kapı

Renault Megane 1.6 bu listedeki tavsiye edilebilecek araçlardan bir tanesidir.  Hem ülkemizde yaygın şekilde kullanılması. Yedek parça ve bakım maliyetinin düşük olması ayrıca  2. Elde piyasasının kolay satılabilen bir araç olması bu aracı cazip kılmaktadır. Konfor açısından çokta kötü bir araç değildir. Listemizin 2. Sırasındaki  Renault Clio’ya göre daha tutulan ve daha sorunsuz bir araçtır. Ayırca motor hacmi olarakta Clio’dan daha yüksektir. Haliyle Clio’ya göre daha atiktir. Yakıt konusunda LPG’li kullanımda gayet uygundur çok yakan bir araç değildir. Kronik sorunları yoktur. Geniş bir bagaj hacmine sahiptir.Bu yüzden LPG takılıyken bile çok fazla sorun olmamaktadır. Alırken 16 Valf’lik modellerinden ve RXT paketlerinden almaya çalışın.

6.Hyundai Accent 1.3 Admire (2003-2006)

Hyundai Accent 1.3 Admire Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1341 cc

Maksimum Güç : 86 hp (63 kw) / 5.500 rpm

Maksimum Tork : 114 Nm / 3.000 rpm

Bagaj Kapasitesi : 375 lt

Kasa Tipi / Kapı Sayısı : Sedan / 4 Kapı

Listemizdeki en genç otomobillerden birisi elbette Hyundai Accent 1.3 Admire. Ayrıca listedeki araçlar arasında bu fiyata en düşük km olarak alabileceğiniz araçta Hyundai Accent 1.3 Admire’dir. 1.3 motor olarak vergisi düşüktür. Yedek parçası ve bakım maliyetleri uygundur. 1.3 motor olmasına rağmen çekiş olarak birçok 1.3 araca göre iyidir. Çok fazla rampa ve yokuş olmayan şehir içi kullanımlarda uygundur fakat uzun yol için 1.6 motor olan modelleri daha çok tercih edilmektedir. Piyasa olarakta zaten bu aracın 1.5 dizeli ya da 1.6 Benzinli modelleri daha çok tutulmaktadır. Fakat o modelleri de 25 bin liranın üzerindedir. Bu araç  Malzeme kalitesi olarak da çok iyi değildir. Araç yere yakındır ve amortisörleri yumuşak olduğundan derin çukurlarda sert vurabilir. 1.3 motor hacmine sahip olsa da çok da az bir yakıt tüketimi yoktur. Özellikle klima açıkken yakıt tüketimi  yüksek derecede artmaktadır. Yol tutuşu olarak Clio ve Albea’lardan çok daha iyidir. Sınıfına göre bagajı ufaktır. Diz baş mesafesi kısa olduğundan uzun yolda sıkıntılı olabilmektedir.

7.Fiat Albea 1.2 (2002-2006)

Fiat Albea 1.2 Özellikleri

Motor Tipi : Benzinli / 4 silindir

Motor Hacmi : 1242 cc

Maksimum Güç : 80 hp (59 kw) / 5.000 rpm

Maksimum Tork : 114 Nm / 2.500 rpm

Bagaj Kapasitesi : 515 lt

Kasa Tipi / Kapı Sayısı : Sedan / 4 Kapı

Fiat Albea 1.2 listemizdeki Hyundai Accent 1.3 ile birlikte 20 bin lira civarı alınabilecek en genç otomobillerden bir tanesidir. Fakat Albea’nın 1.2 motor hacmine sahip olması benzinli kullanımda yüksek maliyetlere sebep olurken LPG’li kullanımlarda ise düşük performansa neden olmaktadır. Bu yüzden çok tercih edilmemektedir. Malzeme kalitesi olarak da zayıftır. Yol tutuşu bir Accent Admire kadar değildir. Fiyat motoruna sahip olması bir avantajdır. Bu yüzden bakım maliyetleri ve yedek parçaları ucuzdur. İlk başta belirttiğimiz gibi 1.2 motora sahip olmasından dolayı performans açısından kullanıcıyı pek tatmin etmemektedir. Bu yüzden tercih istanbul escorts edilmemektedir.

Kendinize, şansınıza, çevrenize, ustanıza, şoförlüğünüze güveniyorsanız Volvo S40 ‘lara bakabilirsiniz, çok daha konforlu, donanımlı ve güvenli bir araçtır. Fakat araç almak için kısıtlı bir bütçeyle hareket eden bir insan için bir kaza anında anahtarını bırakabilecek, karışık bir arıza durumunda hurda fiyatına aracını satabilecek durumları riske atmaz diye düşünüyoruz. Bu yüzden 20 bin liraya alınabilecek en iyi otomobil listemizdeki öncelikle Toyota Corolla 1.6 modellerine ya da Renault Megane 1.6 modellerine bakmanızı yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı tavsiye ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 4 sene önce

    20 bin tl ye en iyi alına bilecek araba doğan slx 1.6 i.e değişensiz

  2. artık 20 bin tl ye araba kalmadı. eli yüzü düzgün bir araba istiyorsanız en az 40 bini gözden çıkarmanız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir