1. Anasayfa
 2. Dizi & Film

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri – İmdb Puanları ve Fragmanlarıyla Birlikte

Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri – İmdb Puanları ve Fragmanlarıyla Birlikte
en iyi bilim kurgu filmleri
4

Bilim kurgu filmleri genellikle merak uyandıran, heycanlandıran ve hayal kurduran filmlerdir. Ayrıca bilim kurgu filmleri ufkumuzu açan ve geleceğe dair fikirlerimize en çok etki eden film türüdür.

Bende sizler için, bazen geleceğe bazen geçmişe götüren, izlerken hiç sıkılmayacağınız gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesi hazırladım.

En iyi bilim kurgu filmleri hangileridir ? En yeni bilim kurgu filmleri veya izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri hangileri ? gibi sorular ile bilim kurgu film önerileri arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz.

Aşağıda listelemiş olduğum en güzel bilim kurgu filmleri IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

Umarım en iyi bilim kurgu filmleri listesinde vermiş olduğum film tavsiyeleri sizleri tatmin eder.

61- Elysium: Yeni Cennet

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 109 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki ilk filmimiz Elysium, bilim kurgunun yanısıra aksiyon ve drama olarakta karşımıza çıkıyor.

Filmimiz 2154 yılını anlatmaktadır. Filme göre bu yılda insanlar nufüs artışından dolayı güvenli ortam sağlanamadığı için iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan biri çok varlıklı, zengin olanlardır ve elysium adı verilen bir uzay kolonisinde yaşamaktadır. Diğer grup ise çok kalabalık bir nüfus olarak çökmüş, yıkılmış dünyada yaşam savaşı vermektedir. Dünyada yaşayan insanlar umutsuzca gezegenin suç ve yoksulluk ortamından kaçmak isterler ve birçok insanın Elysium’daki medikal imkanlara ihtiyaçları vardır. Elysium’daki insanlar dünyadan göçü yasaklayan yasalar doğrultusunda yurttaşlarının lüks yaşantısını koruyabilmek için herşeyi yapmaya hazırlardır.

Filmdeki kahramanımız Max’de (Matt Damon) çalıştığı yerde yüksek dozda radyasyona maruz kalmıştır ve tek kurtuluş yolu Elysium kolonisindeki teknolojidir. Bunun için de Elysium’a gider ve tehlikeli bir görevi kabul eder. Elysium yasalarını çiğneyecek şekilde koloniye girer ve filmimiz başlar.

Filmimiz, aksiyonu yer yer etkili, geleceğe dair bir kurgu anlatırken günümüze dair insanlardan yana söylemlerde bulunan en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilebilir.

2013 yılında yayımlanmış aksiyon, drama ve bilim kurgu üçlüsünden oluşan bu film sizlere, bilim kurgu film önerileri olarak tavsiyemdir.

60- Labirent 2: Alev Deneyleri

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 131 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde, bilim kurgu film önerileri adına yer vermek istediğim bir diğer film ise Labirent 2.

Filmimiz labirent serisinin 2. filmidir. İlk filmde labirentten kurtulmayı zorda olsa başaran Thomas ve arkadaşları İsyan’dan kurtulduklarını düşünürken, Thomasın İsyan tarafından gerçekleştirilen deneyleri görmesiyle bir kez daha kandırıldıklarının farkına varıyorlar.

Alev adı verilen bu bölümde Işıl denen bir salgın hastalık yüzünden, insanlar Deli’ye dönüşüyor. Deliler adeta birer canavar gibi gördükleri her insana saldırıyorlar. Thomas ve arkadaşlarının içine düştüğü yer böyle bir cehennem ve burada hayatta kalmak Labirent’te olduğundan çok daha zor olacaktır.

Aksiyon dolu bir bilim kurgu filmi arıyorsanız, izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesine Labirent 2: Alev Deneyleri’ni ekleyin derim.

59- The Wolverine

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 126 Dk.

Bilim kurgu film önerileri arasında en heycanlı ve bol aksiyonlu filmlerden biri de The Wolverine.

Jean Grey’in ölümününden sonra büyük bir depresyona giren Wolverine kimliğinden kurtulmak istemektedir. Bu sırada yıllar önce 2. Dünya Savaşında Nagasaki’ye atılan atom bombasından koruduğu Yashida ortaya çıkarak yardım istemesi sonucu Japonya’ya gitmeye karar verir. Ölüm döşeğindeki Yashida her ne kadar Wolverine’i, onunla vedalaşmak için çağırdığını söylesede, daha sonra Wolverine’den ölümsüzlük yeteneğini istemesiyle gerçek ortaya çıkıyor. Logan bu teklifi redediyor ve Yashida hayatını kaybediyor.

Yashida’nın ölmesiyle torunu Mariko’ya suikast düzenleyen Silver Samurai isimli ölümcül bir düşman ve bunun yanında acımasız Viper’ın da eklenmesiyle, mükemmel bir aksiyon başlıyor. Wolverine bu olayların içindeyken aynı zamanda, mutant yanına ve geçmişinden gelip kabusu olan bir gizeme karşı da mücadele etmek zorunda kalıyor.

Hugh Jackman’ın mükemmel oyunculuğu ve aksiyon dolu sahneleriyle The Wolverine izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

58- Başka Bir Dünya

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2011 / Fragman

Süre : 92 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan ilginç filmlerden biri de Another Earth.

Filmde 17 yaşındaki Rhoda, MIT Üniversitesi’ne kabul edilir. Bunun verdiği mutlulukla arkadaşları ile kutlama yapar. Rhoda’nın bu kutlama gecesinde dünyanın tıpatıp benzeri bir gezegen gökyüzünde belirir. Beliren bu gezegene bakarak arabayı kullanan Rhoda, müzisyen John Burroughs’un arabasına çarpar ve kazada John karısı ile oğlunu kaybeder.

Dünya 2’de yaşayan insanlar bu dünyadaki insanların benzerleri hatta aynılarıdır. Öyle ki yaşamları bile an ve an aynıdır. Dünya 2’ye gidilmek üzere bir yarışma düzenlenerek yola çıkılır ve Rhoda’da, kazada karısı ve çocuğu ölen John Burroughs’un evine giderek, temizlikçi olarak orada çalışmaya başlar.

Rhoda suçu işlediğinde 18 yaşından küçük olduğundan dosyasındaki bilgiler gizli tutulmuştur. Bu yüzden de John Burroughs onu tanımamaktadır. İlerleyen zamanlarda Rhoda ve John arasında duygusal bir yakınlaşma başlar, ta ki Rhoda John’a gerçeği açıklayana kadar.

57- Prometheus

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2012 / Fragman

Süre : 124 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesinde bulunan bir diğer yapım ise Prometheus. Alien filminden sonra ünlenen yönetmen Ridley Scott’ın bu filminde, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralar konu alınıyor.

Filmin genel konusunun ne olduğu çok tartışılmıştı. Kimse bir türlü anlam veremedi ancak. Çoğu kişiye göre alienlerin nasıl ortaya çıktıklarını anlatan bir film olarak gösteriliyor. Yani Ridley Scott’ın Alien filminin öncesi olarak düşünülse de herkes bu konuda hem fikir değil.

Filmin grafik kalitesi ve efektler dönemine göre oldukça güzel. Eğer Alien serisini izlediyseniz bilim kurgu filmleri listemizde bulunan Prometheus’u izlemenizi tavsiye ederim.

56- Yapay Zeka – Artificial Intelligence: AI

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2001 / Fragman

Süre : 146 Dk.

Hafızalara kazınmış en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan bir diğer yapım ise Yapay Zeka. Filmde yapay zeka ile donatılmış robot evlatlık olan David’in hayatı ve gittkçe robotlaşan bir dünya anlatılıyor.

En güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen bu filmde, robotlarla iç içe yaşayan insanlık, teknolojiye iyice bağımlı hale gelmiş, adeta mekanik bir yaşam sürmektedir. Yapay Zeka üzerine uzmanlaşan bir firma ise, bir adım daha ileri giderek; kendi varlığından haberdar olan, bilinç sahibi, duyguları olan, üstün teknoloji ürünü yeni robotlar geliştirir.

David adlı evlatlık robutun ürettildiği dönemde Yapay Zeka firmasının mühendislerinden birinin çocuğu, ölümcül hastalığı yüzünden komaya girmiştir. Aile, doktorların verdiği bilgiler ile çocuklarından ümidini kesmiştir. Bu trajik durumu fırsat bilen firma sahibi, aileye kederlerini hafifletmek kılıfıyla, bu robot çocuğu evlat edinmelerini teklif eder. Hüzünlü aile bu teklifi kabul eder ve David’in aile serüveni başlar.

Eğer hem dram hem de bilim kurgu film önerileri arıyorsanız Yapay Zeka’yı izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listenize alın derim.

55- Kaptan Amerika ilk Yenilmez

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2011 / Fragman

Süre : 124 Dk.

En güzel bilim kurgu filmleri listesinde film tavsiyesi olarak verebilceğim bir başka yapım Kaptan Amerika İlk Yenilmez.

1941 yılında dünyayı kasıp kavuran savaşı da konu alan filmde, Yenilmezler serisinin ilk kahramanı Steve Rogers, defalarca üzerine düşeni yapmak üzere orduya yazılmaya çalışmasına rağmen doktorlar tarafından reddedilir.  40 kiloluk bir genç olan Rogers, azmi, isteği ve cesareti ile onu Kaptan Amerika olarak bilinen Süper Asker’e dönüştürecek olan deneysel bir program içerisine alınır.

Güçlü yeni haliyle Kaptan Amerika arkadaşı Bucky Barnes ve kendine son derece güvenen hayatının kadını Peggy Carter işbirliği içinde ve Albay Chester Phillips’in komutasında, Nazi’lerin derin bilim örgütü olan HYDRA’ya karşı savaşmaya başlar. HYDRA’nın başında ise hain Kızıl Kafatası bulunmaktadır.

Sonuç olarak bilim kurgu film önerileri arayan bir çok kişinin beğenisini kazanmış bu yapımı izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listenize eklemenizi öneririm.

54- 13 Kat – The Thirteenth Floor

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 1999 / Fragman

Süre : 100 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde bu sefer eski bir film olmasına rağmen kurgusuyla günümüzde de ilgi çeken 13. Kat var. Bu filmde de Matrix filmine benzer şekilde, gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki çarpıcı benzerlik ele alınmıştır.

Filme adını vermiş olan 13. kat, Los Angeles’da bir iş yeri binasının 13. katıdır. Burada çalışan, filmin iki başrol oyuncusu Hannon Fuller ve iş arkadaşı Douglas Hall, bilgisayar ile sanal bir dünya meydana getirmişlerdir. Bu sanal dünyada Los Angeles’ın 1937 yılındaki hali canlandırılmaktadır. Sistem ise 1999 yılında oluşturulmuştur.

Oluşturulan bu sisteme bağlanmak isteyen kişi, bir yatağa uzanır ve beynine programdaki bilgiler aktarılır. Bu sayede sisteme giren kişi 1937 yılına ait sanal bir kimlik kazanır. Örneğin 1999 yılında yaşayan Douglas Hall isimli, zengin ve başarılı bir bilgisayar şirketi yöneticisi iken, onun hafızasına 1937 yılında yaşayan John Ferguson isimli bir banka veznedarı ile ilgili bilgiler yüklenmiştir.

Sisteme giren kişi, yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kendini bir anda 1937 yılının içinde bulur. Binalar, arabalar, kıyafetler tamamen o yıla özgüdür. Bu ortama giren kişileri en çok şaşırtan konu ise, her iki yaşamlarının da birbiri ile aynı gerçeklikte oluşudur. Öyle ki bu kişiler sistemin içine girdiklerinde de suyun serinliğini, dışarıdaki rüzgarın uğultusunu hissetmekte, karşılaştıkları olaylarda korku ve heyecan gibi duyguları aynı normal hayattaki gerçekliği ile yaşamaktadırlar.

Sonuç olarak 13. Kat sürükleyici kurgusuyla bilim kurgu film önerileri arasında bulunan güzel filmlerden bir tanesidir.

53- Demir Adam 2 – Iron Man 2

IMDB Puanı : 7.0

Yapım Yılı : 2010 / Fragman

Süre : 124 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri arasında bulunan yapımlardan birisi de Demir Adam 2 (İron Man 2).

Küstah ve bir o kadar da zeki iş adamı olan Tony Stark geliştirdiği teknolojik zırh ile dünya gündemine gelir. Marvel’in çoğu süper kahramanı kendini gizlemek isterken Tony, Demir Adamın kendisi olduğunu belirtmekten hiç çekinmez. Tüm dünyada kendisinin Demir Adam olduğunu gösterir.

Demir Adamın olağanüstü zırh teknolojisini öğrenen hükümet Tony’e zırhını askeri güç kazanımı için orduyla paylaşması için baskı uygular. Ancak Tony tüm basından da baskı görmesine rağmen ileri teknoloji zırhının sırrını kimseyle paylaşmak istemez ve bu sırrı korumak için elinden geleni yapar. Demir Adam bir tek kendisi olmalıdır. Çünkü yanlış, yani kötü düşüncelere sahip birilerinin eline geçtiğinde ortaya çok kötü manzaraların çıkacağının farkındadır.

Aksiyon sahneleriyle dolu Demir Adam 2 filmini teknoloji ve bilim kurgu severlerin, izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesine eklemelerini tavsiye ederim.

52- Uzay Yolcuları – Passengers

IMDB Puanı : 7.1

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 116 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasındaki başka bir film ise Uzay Yolcuları.

Filmdeki ana karakterimiz Jim Preston -kendisi makine mühendisi- Uzay’a seyahat halindeyken uyku kapsülünde bir sorun çıkar ve normalde uyanması gereken zamandan 90 yıl önce uyanmıştır. Bu uzay gemisini ve  kapsülü tasarlayan şirket yolculuğu planlarken kendine o kadar güvenmiştir ki kapsüllerde bir sorun çıkması ihtimaline karşı hiç bir önlem almamıştır.

Kapsülden çıkan Jim ilk bir yılını yiyip, içip, eğlenerek geçirir. Ancak içten içe de kuvvetli bir yalnızlık hisseder bu süreçte. Gemide sohbet edebildiği tek bir kişi vardır. Daha doğrusu bir robot. Yanlızca belden yukarısı insan olarak tasarlanan bu barmen robot, Jim’in yol arkadaşı ve dert ortağı olur. Jim bu yanlızlık süreci içinde, kapsüller arasında dolaşırken gördüğü
bir kıza aşık olur ve aşık olduğu kızı kendi talihsizliğine ortak edip uyandırmak ile uyandırmamak arasında kalır. Böyle bir bencilliği yapmamak için Jim bir ara intihar etmeyi düşünür. Ancak sonrasında kızı uyandırmaya karar verir.

İlk başta bunu kızdan yani Aurora Lane’den saklayarak, kendisine olduğu gibi kapsülden uyanışını bir arıza olarak gösterse de Aurora bir süre sonra uyanma nedenini öğrenir ve çok güzel bir birliktelik yaşarlarken geliştirdikleri tüm iyi ilişki bir anda nefrete dönüşür.

Sonrasında gemide büyük arızalar oluşur. Çift zorda olsa bu süreçleri atlatır ve kalan ömürlerini birlikte mutlu bir şekilde geçirirler. Dram sahneleriyle de izleyiciyi etkileyen Uzay Yolcuları en iyi bilim kurgu filmleri arasında yerini almıştır.

51- Labirent 3 Son İsyan – Maze Runner 3 The Death Cure

IMDB Puanı : 7.1

Yapım Yılı : 2018 / Fragman

Süre : 141 Dk.

Listemizde sırada en yeni bilim kurgu filmeri arasında bulunan Labirent 3 Son İsyan var.

James Dashner’ın 2009 yılında piyasaya çıkan The Maze Runner adlı kitabından sinemaya uyarlanan serinin ilk filminde Thomas ve arkadaşları, bir asansör aracılığı ile getirildikleri yerden akşamları 30 dakikalığına açılan bir kapıdan kaçmaya çalışıyorlardı. İkincisinde, içeriden kaçıp kurtulan gençler, kıyamet sonrası bir manzara ile karşılaşırken neden bu kadar değerli olduklarının farkına varıyorlardı.

Labirent serisinin bu son filminde, hikaye kaldığı yerden devam ediyor. Thomas ve isyancı arkadaşları ikinci bölümde, W.İ.C.K.E.D. şirketinin adamlarına yakalanan Minho’yu kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Minho’yu kurtardıktan sonra ışıl ismi verilen hastalığın serumunu bulup insanlığı yok olmaktan kurtarmak için mücadele veriyorlar.Aksiyon sahleriyle dolu Labirent filminin son serisi de en iyi bilim kurgu filmleri listemizde yerini alıyor.

50- Paralel Evren – Coherence

IMDB Puanı : 7.1

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 89 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer alan bir başka film ise Paralel Evren.

Paralel evren filmi, açılış bölümüyle birlikte yaşanacak olayların sinyalleri vermeye başlıyor. Filmi izlerken Kuyrukluyıldızın Dünya’nın yakından geçmesiyle 1908 yılında yaşanan Tunguska olayına bağlandığını görüyoruz. Yönetmen de bu bağlamda diyaloglara yerleştirdiği bilgilerle seyircinin filmi daha kolay anlamasına yardımcı oluyor.

Filmin tamamı neredeyse tek mekanda geçmesine rağmen Paralel Evren filmi, sorguladığı konularla ayakta duran bir yapıya sahip. Filmin sonuna geldiğimizde yönetmen bizlere “bazı filmler bittikten sonra başlar” deyimini hissettiriyor. Ayrıca Paralel Evren belki bir başyapıt olmayabilir ancak beyin fırtınası yapmak için birebir. Bundan dolayı en güzel bilim kurgu filmleri arasında yer edinebilir.

49- Oblivion

IMDB Puanı : 7.1

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 124 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemin sıradaki filmi başarılı oyuncu Tom Cruise’un başrolde olduğu Oblivion.

Bir uzaylı istilasının üzerinden 60 yıl geçen Dünya’yı ele alan filmde, Dünya yaşanamaz bir çöl halini almıştır ve insanların neredeyse hepsi Satürn’ün uydusu olan Titan’a taşınmıştır. Başrol oyuncumuz Jack ise dünyaya göz kulak olmakla ve istiladan kalan uzaylıları temizleyen Drone’ların bakım işlerini yapan bir tamircidir.

Güvenlik dolayısı ile Jack’in hafızası silinmiştir. Ancak Jack zaman zaman geçmiş yaşamına dair anılar görmektedir. Ayrıca savaşı kazanmış oldukları halde neden dünyalarını terk etmek zorunda kaldıklarına anlam verememektedir.

Bu olayları yaşarken Jack bulunduğu kuleden aşağı drone tamirine indiği seferlerden birinde kaçırılır. Kaçıran kişi direnişçilerin lideri Beech’tir. Beech, Jack’e bildiği, inandığı ve kendisine öğretilen her şeyin yalan olduğunu ayrıca gerçeği öğrenmek istiyorsa girmesinin yasaklandığı diğer tarafa geçmesi gerektiğini söyler. Jack anılarında karısınıda görmeye başlar ve sorularının peşinden gider.

Özgün sayılabilcek kurgusuyla ve çekim kalitesiyle Oblivion izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer hakediyor.

48- Chappie

IMDB Puanı : 7.2

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 120 Dk.

Yapay zekayı konu almış bilim kurgu film önerileri arasındaki yapımlardan biri de Chappie.

Deon yapay zeka üzerine çalışmaştadır ve kolluk kuvvetleri için özel bir robot tasarlar. Beklenenin üzerinde bir şekilde hizmet veren bu robotlar şehirde suç oranının düşmesini sağlar. Deon, tasarladığı bu robotlar ile sadece para kazanmaya ve kariyer yapmaya odaklanmamıştır. Asıl amacı insan gibi öğrenen, düşünen bir yazılım ile robot tasarlamaktır. 

Deon hayalindeki yazılımı yazmışır ve bu yazılımı bir robota yüklemek ister. Eline geçen eski bir robotun üzerinde yazılımını dener. Suçlular karşı koyamadıkları için polis olarak görev yapan bu robotları engellemek ister ve robotların yazılımını yapan Deon’u ve Chappie’yi yani öğrenebilen yapay zekayı kaçırırlar. Bu çete üyeleri Chappie’yi sisteme karşı soygun yapabilecek şekilde yetiştirmeye çalışırlar.

47- Doğaüstü – Chronicle

IMDB Puanı : 7.2

Yapım Yılı : 2012 / Fragman

Süre : 84 Dk.

Bilim kurgu filmleri listemin sıradaki yapımı en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Doğaüstü filmi.

Filmimiz Andrew’in amatör kamera çekimleri ile başlıyor. Anrew ve iki lise arkadaşı, kırlar içinde dolaşırken bir çukur keşfederler. Keşfettikleri bu çukurda buldukları bir tür kristalin etkisiyle bazı doğaüstü güçler kazanırlar. 3 arkadaş hergün yeni bir doğaüstü güç keşfederler.

Anrew ve arkadaşları, sahip oldukları güçleri kötü amaçlar için kullanmamak için birbirlerine söz verirler.  Ancak, özellikle Andrew’ın aile içinde sorunlar yaşar ve bu yüzden ruhsal bir bunalım içine girer. Bu süreç onu güçlerini değişik amaçlarla kullanmasına kadar götürecektir. Bu noktadan sonra film bir gerilim filmine dönüşmeye başlar ve hikaye ürkütücü bir hal alır.

46- Robot Jeeg – Lo Chiamavano Jeeg Robot

IMDB Puanı : 7.3

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 112 Dk.

En çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında bu sefer İtalyan yapımı Robot Jeeg var.Filmimizde, radyoaktif madde karışan Tiber nehrine düşen kahramanımızın süper güçler kazandıktan sonraki hikayesi anlatılyor.

Bu türdeki filmlerin çoğunun amerikan yapımı olduğu düşünülürse farklı bir tat veren bir film diyebliriz. Öyle ki Robot Jeeg daha normal yetenekleri olan dünyayı değilde daha çok kendisini kurtarmaya çalışan bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor.

45- Göz – I Origins

IMDB Puanı : 7.3

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 106 Dk.

Bir laboratuvar ortamında göz üzerine kök hücre deneyleri yapan Ian ve arkadaşı Kenny, evrim teorisini destekleyen kalıtımsal proje üzerinde çalışmaktadır. Projede sonradan dahil olan Karen’in, Ian’a karşı duygusal düşüncüleri olsa da, Ian bir partide yüzünü görmeden gözlerine aşık olduğu, Sofi ile evlenir. Sofi, koyu Hıristiyan inanca sahip bir kişidir ve bu yüzden Ian’ın göz üzerinden yaptığı deneyleri tanrının varlığını sorgulamak ve varlığına karşı gelmek olarak yorumlar.

Genç bilim adamı ilerleyen bölümlerde karısını kaybeder ve  Karen ile evlenir. Karen ile bir çocuk sahibi olurlar. Ian doğan bebeğini göz tanımlama testine sokar ve test sonuçlarından bebeğin, bir sene önce ölen bir adamın kimliğiyle birebir örtüşdüğü ortaya çıkar. Bu olayın sebeplerini araştırmak için deneyler yapan Ian ve Karen dini inanışların kendilerini dini inanışaların içinde bulurlar. Ian hayatını adadığı evrimden vazgeçip geçmeme arasında kalır ve araştırmalara devam eder.

Evrim konusuna fazla merak salanlara I Origins filmini bilim kurgu film önerileri olarak tavsiye ederim.

44- Tron Efsanesi – TRON Legacy

IMDB Puanı : 7.3

Yapım Yılı : 2010 / Fragman

Süre : 125 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki yapımlardan biri de paralel evreni konu alan Tron Efsanesi.

Film Kevin Flynn’ın paralel evrende yarattığı bir dünyayı ele almaktadır. Oğlu Sam Flynn ile oldukça iyi anlaşan Kevin, paralel evrende bambaşka bir dünya yaratmıştır.İlerleyen bölümlerde kendiliğinden ortaya çıkan Tronlar’ı inceleyen Kevin, onların eşsiz canlılar olduğunu ve insanlığın tüm sorunlarını çözebileceklerini görür ve onlarla dost olur. Ancak ailesine vakit ayırması gerektiği için kendisinin bir eşini yaratır ve o dünyada görevlendirir. Bir gün kendi kopyasını kontrol edemez ve kötü kopyası devrim yapar. Kevin buradan kaçamayınca paralel dünyada bir yerde saklanmak zorunda kalır. Yıllar sonra büyüyen oğlu Sam Flynn babasının paralel evrenine giriş yapmayı başar ve baba-oğulu büyük bir macera içine girerler.

43- Snowpiercer

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 126 Dk.

Snowpiercer. En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki bir başka yapıt.

Filmimizde, küresel ısınmayı engellemek isteyen insanlar tarafından atmosfere salınan bir madde yüzünden dünya buzlarla kaplanır. İnsanlğın çoğu bu sebeten dolayı hayatını kaybeder. Geriye kalanlar Wilford’ın yaptığı, 365 dünyanın etrafında dönen büyük bir trenin, yani Snowpiercer’ın içerisinde yaşamaya başlar.

Dünya da olduğu gibi bu trenin içinde de insanlar arasında sınıf ayrımı yapılmıştır. Hiçbir şeyleri olmayan fakir insanlar, kuyruk denilen en arka vagona sıkıştırılırlar. Bu insanlar yiyecek azlığından protein çubuğu denilen besinlerle beslenmektedirler. Ön vagonlara doğru, insanların statüleri artmaktadır. En öndeki lokomotifte ise trenin mucidi Wilford yaşamaktadır.

Wilford ve etrafındaki elit tabaka trenin içerisindeki sosyal düzenin devamlılığını sağlamaktadırlar. Ön vagonlarda gayet adil ve katlanılabilir görülen bu düzen arkalara gidildikçe katlanılması zor bir seviyeye düşer. Bu yüzden kuyruk vagonundaki insanlar düzeni eşitleme adına isyan çıkartırlar.

42- Star Trek 3 Sonsuzluk – Star Trek Beyond

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 122 Dk.

Listemizde sırada en yeni bilim kurgu filmleri arasında bulunan Star Trek : Sonsuzluk var. Filmin ilk serileri, yeni çıkan son serisine göre daha çok beğeni toplasa da Star Trek : Sonsuzluk filmi de bilim kurgu severlerin sıklmadan izlediği filmler arasında bulunuyor.

Star Trek: Sonsuzluk, yine gözalıcı gemimiz Atılgan’ın Federasyon adına işleri yürütmesiyle başlıyor. Nebula’dan geçtikten sonra terk edilmiş bir gezegende gemisini kaybeden bir kaptana yardım eden Atılgan gemisi, ani bir saldırıya uğruyor ve gezegene acil iniş yapıyor. Daha sonra filmimiz Captain James ve ekibinin aksiyon dolu mücadelesini konu alıyor.

41- Dünya’nın Sonu – The World’s End

IMDB Puanı : 7.4

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 109 Dk.

Komedi ve bilim kurgunun bir arada bulunduğu bir film izlemeyenlerin bu deneyimi yaşamaları için güzel bir tavsiyedir Dünya’nın Sonu filmi.

Filmimiz Gary’nin, yirmi yıl önce arkadaşlarıyla çıktıkları 12 bar turunu tamamlayamamanın verdiği üzüntü ile eski arkadaşlarını yeniden bir araya toplamasıyla başlıyor.  Gary, arkadaşlarını bu 12 barı gezerek, her barda birer bira içmeye ikna eder. Birkaç bar gezdikten sonra insanların farklı davranışları anlayamayıp, beş arkadaşı neler olduğuna dair şüpheye düşerler. Ancak Gary buna aldırmayıp turu tamamlamaya kesin niyetlidir.

Her barda eğlencenin dibine vuran beş arkadaş kazara tuvalette gördükleri robottan sonra insanlığı kurtarmak için tek umut haline gelirler.

40- Kader – Predestination

IMDB Puanı : 7.5

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 97 Dk.

Zamanda yolculuk yaptırabilen bir büro, ajanlarından birini 1975 yılındaki New Yort’ta yaptığı patlamayla onbinlerce kisinin ölümüne sebep olan Fiyasko Bombacısını durdurması için görevlendirir. Ajanımız daha önce aynı bombacının küçük bir saldırsını bu şekilde engellemeyi başarmıştır. Verilen bu büyük saldırıyı önlemek için New York’ta barmen olarak çalışıp bara gelecek ”Evlenmemiş Anne” kodadlı bir müşteriyi beklemelidir.

Evlenmemiş Anne kodadlı bu kişi hayat hikayesinin inanılmaz olduğuna dair barmen ile bir şişe içkisine iddiaya girer. Ve ‘Ben küçük bir kızken…’ girişi ile hikayesini anlatmaya başlar. Küçük bir sohbet ile başlayan ikilinin sohbeti film ilerledikçe hayretler içerisinde kalacağımız inanılmaz bir zaman paradoksuna döşüyor. Etkileyici kurgu ile bizlere keyifli bir seyir sunan Predestination filmi en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer almayı kesinlikle hakediyor.

39- Thor 2 Karanlık Dünya

IMDB Puanı : 7.5

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 112 Dk.

Marvel’in en çekici kahramanlarından olan Thor’un 2. filmi Karanlık Dünya’da yine en iyi bilim kurgu filmleri listemizde yerin almış durumda.

Thor: Karanlık Dünya filminde başta Asgard olmak üzere birçok diyarı bir arada tutan kozmik ağaç Yggdrasil’in diyarlarını keşfediyoruz. Thor: Karanlık Dünya konu alınan düşman işe Malekith isimli bir Kara Elf. Kara Elf Malekith, binlerce yıl önce Aether isimli bir tür büyü taş ile tüm evreni karanlığa boğmak istemiştir. Ancak Asgard onu durdurmuştur.

Aether isimli bu büyülü taş tekrar bir şekilde ortaya çıkmalıdır. Bu arada da Thor’un Dünya’da bulunan sevgilisi Jane Foster Aether taşını arştırmaktadır ve kendisini direk belanın içine sokar. Bunu öğrenen Thor Aether’in ortaya çıkacağının farkına varır ve olaylar başlar.

38- Pasifik Savaşı – Pacific Rim

IMDB Puanı : 7.6

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 131 Dk.

Ansızın denizin altından gelmeye başlayan Kaiju isimli yaratıklar, insanoğlunu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Dünya’ya korku salan bu yaratıklar, bir yandan dünyadaki temel kaynakları harap ederken bir yandan da canlı nüfusunu yok etmeye başlarlar.

Bu durum karşısında çaresiz insanlık Jaeger adında devasa ve gelişmiş robotlar üreterek felaketi durdurmaya çalışır. İki pilot tarafından yönetilen Jaeger’ler beyin gücüyle çalışmakta olup, donanımlı ve güçlü robotlardır. Yine de Kaiju’lara karşı yeterli savunmayı gerçekleştiremeyen insanlar için kötü bir gidişat söz konusudur. Tüm çareler tükenmiş sanılırken ortaya çıkan eski bir pilot ve stajyeri insanlığın son umudu olma yönünde ilerleyecektir.

Yönetmen Guillermo del Toro’nun Pasific Rim eseri de kurgusu ve aksiyon dolu sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanmış ve en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilmektedir.

37- Demir Adam 3 – iron Man 3

IMDB Puanı : 7.6

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 130 Dk.

Artık çoğu kişi tarafından bilinen milyarder iş adamı, kahraman ve mucit Tony Stark, Iron Man filminin üçüncü serisinde gücü ondan çok daha fazla, hatta sınırsız bir düşmanla karşı karşıya kalıyor. Öyle ki bahsettiğimiz kişi, yaptığı bir hamle ile Tony Stark’ın tüm özel hayatını yerle bir ediyor.

Tony bu savaşı verirken, kafasında dönüp duran soru ise belki de tüm olayların en can alıcı yanı: Adam mıdır kıyafeti kıyafet yapan yoksa kıyafet midir adamı adam yapan? Yani Stark zırhı olmadığı zaman diğer insanlardan bir farkı olup olmadığı konusunda çelişkide kalıyor.

Marvel’in Iron Man serisinin son filmi, Iron Man 3’te en iyi bilim kurgu filmleri listemizde yerini alıyor.

36- İnanılmaz Örümcek Adam

IMDB Puanı : 7.6

Yapım Yılı : 2012 / Fragman

Süre : 136 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri arasında bir başka Marvel kahramanı İnanılmaz Örümcek Adam.

İnanılmaz Örümcek Adam filmi önceki Örümcek Adam serilerine göre kahramanın anlatılmayan hikayesi fikrinden yola çıkarak izleyiciyi daha önce bilmediği bir hikaye ile baş başa bırakmayı hedefliyor.  Bu sayede film güzel bir başlangıç konusuna sahne oluyor.

İnanılmaz Örümcek Adam beyazperdede Peter Parker’ın henüz çocukken ailesini nasıl ve ne şekilde kaybettiğini ilk kez görmemizi sağlıyor. Yönetmen Marc Webb, İnanılmaz serisinin, Marvel çizgi romanına birçok yerde sadık kalarak Peter’ın, Örümcek Adam’a nasıl dönüştüğünü eksiksiz bir şekilde anlatıyor. Amcasını, belki de kendi hatasıyla kaybetmesiyle dünyaya bakışı tamamen değişen süper kahramanımız, sorumluluklarının daha çok farkına vararak sokaktaki suçluların peşine düşüyor. Gücünü nasıl kullanacağını yavaş yavaş öğrenen Peter asıl savaşını ise Lizard’a karşı veriyor.

35- X-Men: Kıyamet – X-Men: Apocalypse

IMDB Puanı : 7.7

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 144 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesinde, bilim kurgu film önerileri adına yer vermek istediğim bir diğer film ise X-Men Apocalypse.

X-Men evreninin ilk mutantı olma özelliğini taşıyan, binlerce yıldır tanrı gözüyle bakılan Apocalypse, pek çok mutantın özelliklerini kendisinde toplar. Bu sayede yenilmez ve ölümsüz olur. Çok uzun yıllar boyunca uyuyan Apocalypse, bir gün bıraktığından tamamen farklı bir dünyaya uyanır.

İnsanoğlunun kurduğu bu yeni dünyaya uyanışı, onu büyük bir düş kırıklığına uğratır. Artık tek bir amacı vardır: 4 mutant ile birlikte kurduğu takımı aracılığıyla dünyayı yerle bir etmek. İnsanlardan arındıracağı dünyayı kendi karanlığıyla inşa etmek isteyen Apocalypse’e karşı, Profesör X ve Raven genç ve yeni bir X-Men takımı kurar. Böylece dünyayı kurtarma mücadelesi başlar.

34- Karınca Adam – Antman

IMDB Puanı : 7.7

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 117 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde bir Marvel çizgi roman serisi daha Ant Man; Karınca Adam.

Zeki Biyokimya uzmanı Dr. Hank Pym, yaptığı çalışmalar sonucu maddelerin boyutlarını değiştirebilmeyi keşfetmiştir. Önce kendi üzerinde test eder ve bu sayede yeni bir şey daha keşfeder. Artık diğer böceklerle de iletişim kurabilmektedir. İnsanlığın geleceği için yaptığı kıyafetle düşmanlara karşı savaşacaktır. Ancak bunun için kimi seçeceği konusunda emin değildir.

Scott Lang bir elektrik mühendisi ve aynı zamanda bir hırsız. Soygun esnasında yakalanıp, hapise giriyor. Hapisten çıktığında, işsiz ve kızını görebilmek için maddi durumunu toparlamak zorunda kalıyor. Arkadaşının teklifiyle yeni bir soyguna giden Scott Lang, küçük bir kumpas ile  kostümü giymeyi kabul ediyor. Bu süreçte Dr. Hank’in kızı, Hope Van Dyne yardımcı olacak ve Scott Lang sahip olacağı yetenekleri keşfedecektir. Ezeli rakibi, yellow jacket kostümündeki Darren Cross ile olan düellosunu kızının odasında gerçekleştiren baba, kızının kahramanı olabilmek için elinden geleni yapcaktır.

33- Adalet Birliği – Justice League

IMDB Puanı : 7.7

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 120 Dk.

En yeni bilim kurgu filmleri arasında film tavsiyesi olarak verebilceğim bir başka yapım Justice League.

DC öykü evrenini daha kapsamlı bir şekilde izleyicilere yansıtma projesinin en önemli yapımlarından biri olan Justice League, çizgi serideki en önemli kahramanları bir araya getiriyor. Superman’in insanlar için yaptığı fedakarlıklarından ilham alan Batman’in insanlığa olan inancı yeniden toparlanmıştır.

Yeni müttefiki Wonder Woman ile insanlık için birlikte savaşmaya hazırlardır. Ancak karşılarına çıkan yeni tehditin büyüklüğü karşısında sadece ikisi duramayacaktır. Ve kendilerini güçlü bir takım toplamak için çok kısa bir süreleri kalmış bir halde bulurlar. Batman, Superman, Wonder Woman, Flash ve Aquaman gibi DC evreninin süper yıldızlarını bir araya getiren film izleyicilerin beğenisini almış ve en iyi bilim kurgu filmleri arasına girmiştir.

32- Ex Machina

IMDB Puanı : 7.7

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 108 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemin sıradaki filmi yapay zekayı konu alan Ex Machina.

Dünyanın en çok kullanılan arama motorunun Ceo su olan Caleb uzun çabalarının sonunda Ava isimli insansı bir yapay zeka tasarlarmıştır. Caleb tasarladığı bu yapay zekayı test etmesi için, şirketin çalışanlarından başarılı bir programcı olan Nathan’ı  bir haftalık tatil kazandı bahanesi ile yanına alır. Caleb ile karşılaşan Nathan kendisinin yapay zekayı test etmesi için seçildiğini anlar Daha sonra yapay zeka Ava ile görüşmelere başlar. Nathan her görüşme sonucu Ava ya hayran kalır ve Ava dan etkilenir. Kendisinden hoşlandığını farkeden Ava özgürlüğüne kavuşmak için Nathan’a oyun oynar.

Film şimdiye kadar vizyona giren yapay zekayı en güzel kurgulayan film olarak gösteriliyor. Ve bende yapay zeka konusuna merak salan insanların bu filmi izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri listesine eklemelerini kesinlikle tavsiye ediyorum.

31- Başlat: Ready Player One

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Yılı : 2018 / Fragman

Süre : 140 Dk.

Sıradaki filmimiz en yeni bilim kurgu filmleri arasında bulunan Başlat : Ready Player One.

Ready Player One günümüz teknolijide yeni gelişen sanal gerçekliği konu almaktadır. Wade Watts ailesini küçük yaşta kaybetmiştir ve gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için çoğu zamanını The Oasis adlı bir oyun oynayarak geçirir. Oyunun milyoner kurucusu oyun evreninin içinde bir anahtar saklamıştır. Bu anahtarı bulan kişiye kendisi öldüğünde, tüm servetini ve oyunun kontrolünü vereceğine dair vaatte bulunur.

Wade anahtar için ilk ipucunu bulur ve büyük servete doğru giden yolda büyük bir yarış başlar. Artık Wade de bu macera dolu hazine avının peşine düşmüştür. Bir süre sonra her şey bir oyun olmaktan çıkar vee acımasız bir rekabete dönüşür. Zira şirket hissedarları ve paragöz oyuncular hazineye herkesten önce ulaşabilmek ve diğer yarışmacıları saf dışı bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.

30- Doktor Strange – Doctor Strange

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 115 Dk.

Doctor Strange. En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki Marvel çizgi romanlarından bir başka yapıt.

Kahramanımız Stephen Strange, dünyanın önde gelen beyin cerrahları arasında bulunmaktadır. Strange, geçirdiği ağır bir trafik kazası nedeniyle mesleki kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştır. Fiziksel ve mental açıdan tedavi görmesi gereken Doctor Strange bunu kabul etmemektedir. Kibirli karakteri dolayısıyla tedavi olmayı reddeden Strange sonunda bir seyahate çıkmaya karar verir.

Doctor Strange çıktığı bu seyahatte Ancient One adında ilginç biriyle karşılaşır. Ancient One sayesinde yepyeni bir karaktere dönüşen Doctor Strange, yeni ve farklı bir mistik dünyanın içine girmiştir. Bu paralel dünyanın içinde ilginç maceralarla dolu olaylar tecrübe edinen Doctor Strange’in karakteri de değişime uğrayacaktır.

29- Warcraft: iki Dünyanın ilk Karşılaşması

IMDB Puanı : 7.8

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 123 Dk.

En güzel bilim kurgu filmleri listemde bulunan filmlerden biri de World Of Warcraft oyununun uyarlaması olan Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması.

World of Warcraft hayranlarının yıllardır süren bekleyişinin ardından 2016 yılında film gerçekleştirildi. Filmimiz farklı ırkların karşı karşıya geldiği fantastik bir dünyayı konu alıyor. World Of Warcraft oyunundan tanıdığımız ork savaşçılarının dünyaları yok olmuştur. Geriye kalan orklar ise yeni bir koloni oluşturmak için insanların dünyasındaki Azeroth krallığının yamaçlarını hedef almışlardır.

Azeroth krallığı ork ırkını barışçıl bir şekilde karşılasa da ork büyücüsünün acımasızlığı dolayısıyla bu savaş kaçınılmazdır. Büyücü ork tarafından iki dünyayı birleştiren kapı açıldığında, orkların bir bölümü yıkımı hedefler, diğeri ise yok olma ihtimaliyle karşı karşıya olduklarını düşünür. Bu birbirine karşıt gruplardan iki kahraman, ailelerinin, halklarının ve ırklarının kaderini belirleyecek bir çatışmanın içine girerler.

Bir World of Warcraft hayranı olarak en iyi bilim kurgu filmleri arasında bulunan 2 saatlik çerez tadında ki bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

28- Kara Panter – Black Panther

IMDB Puanı : 7.9

Yapım Yılı : 2018 / Fragman

Süre : 134 Dk.

Listemde sırada en yeni bilim kurgu filmleri arasında bulunan Black Panther var.

Filmin konusuna girmeden önce Kara Panter’in ülkesi Wakanda’dan biraz bahsetmek isterim. Marvel sinema evreninde İron Man’in bazı zırh modellerinde ve Kaptan Amerika’nın kalkanında kullanılan eşsiz Vibranyum maddesi dünya üzerinde sadece Wakanda’da bulunan çok dayanıklı ve değerli bir madendir. Wakanda halkı da son derece gelişmiş teknolojiye sahiptir.

Seyirci karşısına Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı ile silk kez çıkan ana kahramanımız T’Challa yani Kara Panter bu yapımda seyircinin beğenisini kazandı. Kahramanların Savaşı filminde Kara Panter’in babasının ölümüyle intikam için yanıp tutuşan öfke dolu bir savaşçıdan, intikam ile adaleti birbirinden ayırabilen bir kahramana dönüşünü görmüştük.

Kara Panter’in bu solo filmde ise hikaye kaldığı yerden devam edecektir. Wakanda kralı babası ölen Kara Panter ülkesine liderlik etmeye hazırlanmaktadır. Ancak ülke içinde liderliğe aday olanlar karışıklıklar çıkarmıştır. Ülkesini bir arada tutmak, savaşa girmesini engellemek ve halkın güvenliğini sağlamak isteyen T’Challa, CIA ajanı Everett K. Ross’un yardımını alarak güvenliği sağlamaya çalışacaktır.

Yine Marvel sinema evreninin bir parçası olan Kara Panter’in izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında olaması gerektiğini düşünüyorum.

27- Serenity

IMDB Puanı : 7.9

Yapım Yılı : 2005 / Fragman

Süre : 119 Dk.

Bilim kurgu film önerileri adına yer verebiliceğimiz yapımlardan biri de Serenity.

Serenity, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilmesine rağmen yüksek maliyetler nedeniyle yayından kaldırılan firefly dizisinin finali niteliğindeki filmdir.

Gezegen dışı bir göreve atanan Serenity gemisinin mürettebatlarını konu alımıştır. Mürettebat uzayda buldukları yardım isteyen bir kişiyi gemilerine alırlar. İlk başta her şey normal gibidir. Ancak gemiye aldıkları bu kişinin asıl amaçları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığında olaylar değişecektir. Star Wars kurgusuna benzer filmde küçük bir alanda, aksiyon dolu bir kedi-fare oyunu oynamaya başlayacaklardır.

Serenity dizisini izlemeyen çoğu kişi filmi olumsuz yönde eleştirse de çoğu kişinin beğenisi almış ve en iyi bilim kurgu filmleri arasına girebilmiştir.

26- Demir Adam 1 – Iron Man 1

IMDB Puanı : 7.9

Yapım Yılı : 2008 / Fragman

Süre : 126 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemin 7.9 IMDB puanıyla 24. sırasındaki Iron Man filminin ilk serisi bulunuyor. Marvel çizgi romanlarını takip edenlerin merakla beklediği bu kahramanın filmi için oldukça güçlü bir bütce harcanmıştır ve çoğu izleyicinin beğenisini kazanmışır.

Hemen hemen her bilim kurgu film severlerinin tanıdığı Iron Man’ın ilk filminin konusu söyle; Kahramanımız Tony Stark, bir mühendislik dahisidir. Ülkesinde ileri teknoloji füzeler ve silahlar üretmektedir. Ürettiği en yeni füzesini Afganistan’da tanıtırken esir düşer ve yaralanır. Tony Stark’ı kaçıranlar, ondan kendileri için bir füze tasarlamasını isterler.

Tony bunun yerine ileri teknoloji zırhlı bir giysi yapar. Bunu yapmasının nedeni zekasını kullanarak esir düştüğü yerden farklı bir kurtuluş yöntemini planlamaktır. Eski hayatında boş zamanlarını kadınlar ile geçirmekten büyük bir zevk alan Tony’nin hayatı artık tamamen farklı bir hal almıştır. Artık daha ciddi biri olaması gerekmektedir. Filmimizde Tony’nin bununla nasıl baş edeceğini konu almaktadır.

Çıkan her seride teknolojik olarak daha da gelişen Iron Man’ın ilk serisi Tony’nin hikayesini kavrayabilmek için Marvel filmlerine ilgi duyanlar için kesinlikle tavsiyemdir.

25- Ay – Moon

IMDB Puanı : 7.9

Yapım Yılı : 2009 / Fragman

Süre : 97 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmeleri arasında bulunan yapımlardan biri de Ay konulu Moon filmi.

Filmimizin başrolü Astronot Sam Bell’in, Lunar Industries ile üç senelik bir sözleşmesi bulunmaktadır. Sam’in Ay’daki görevi gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından biri olan Helium-3’ü keşfetmektir. Üstlendiği bu zor görevde yalnızlık Sam için kaçınılmazdır.

Ay yüzeyinde helyum-3 toplayan makinelerden biri arızalanınca, Sam arızayı kontrol etmeye giderken gördüğü bir halüsinasyon sebebiyle kaza yapar ve bayılır. Kendine geldiğinde nasıl geri döndüğü anlayamadığı bir şekilde kendini tesiste bulur. Yardımcı bir robot olan Gerty’den öğrendiğine göre kendisi için dünyadan Eliza isminde bir kurtarma gemisi gelmektedir. Ancak Sam dışarı çıkmak istediğinde Gerty dışarı çıkmasına izin vermez. Ortada Sam’in anlayamadığı birtakım olaylar dönmektedir ve her geçen gün hafızasını kaybetmeye başlar. Sam bu noktadan sonra etrafında neler olup bittiğini anlamak için mücadele etmeye başlayacaktır.

24- Galaksinin Koruyucuları 2 – Guardians of the Galaxy Vol 2

IMDB Puanı : 8.0

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 136 Dk.

Bilim kurguda sınır tanımayan Marvel’in en iyi bilim kurgu filmleri listemdeki bir başka fyapımı Galaksinin Koruyucuları 2.

Serinin yeni filmi Galaksinin Koruyucuları 2 filminde ekip uzayın uzak noktalarına yolculuklar ederken bir yandan da galaksiyi korumak adına mücadeleler veriyor. Galaksinin Koruyucuları, artık aileleri haline dünüşen ekipte birbirlerini düşmanlara karşı korumak için savaşırken, Yıldız Lordu, Peter Quill’in gizemli geçmişinin sırları da ortaya çımaya başlıyor.

Filmin ilk serisinde kötü tarafa hizmet eden Yondu ve Nebula da bu filmde koruyucu tarafı seçerek ekibin bir parçası haline dönüşüyorlar.

23- Star Trek – Uzay Yolu

IMDB Puanı : 8.0

Yapım Yılı : 2009 / Fragman

Süre : 127 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde sıradaki film Star Trek serisinden Uzay Yolu.

Serinin çok sevilen kahramanları bu sefer gençlik yılları ile karşımızda. Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibinin nitelikleri bu filmde de kanıtlanıyor.

Evren büyük bir tehdit altındadır ve geleceği tehlikededir. Bu durum ile mücadele vermesi beklenen de Atılgan ve ekibidir. Bütün tehlikelere göğüs germeleri gerekecek olan Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele en çetin hali ve aksiyon dolu kurgusuyla ile sürmektedir. Dünya’yı yok etmek için intikamın yolunu arayan kötü ruhlu güçler karşında Atılgan ve ekibi ellerinden gelen her şeyi ortaya koyacaktır.

22- Avatar

IMDB Puanı : 8.0

Yapım Yılı : 2009 / Fragman

Süre : 162 Dk.

Sırada gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Avatar var.

Gök insanları olarak belirtilen günümüz insanı başka bir gezegende çok kıymetli bir enerji kaynağının farkına varıyor. Ancak keşfettikleri bu gezegende doğası ile uyum ve barış içinde yaşayan Na Vi denen insansı varlıklar bulunuyor ve gök insanlarının aradığı enerji kaynağı Na Vi’lerin doğasının en kutsal mekanları olan ruh ağacının dibinde yer alıyor.

Acımasız ve gelişmiş silahlara sahip olan gök insanları Na Vi’lerin kutsal ağacını yerlebir ederek aradıkları enerji kaynağını almak istiyorlar. Bunun için gelişmiş teknolojilerini kullanarak Na Vi’leri klonlayarak, normal insan beyni ile etkileşime sokup ruhu insan, bedeni Na Vi’lere bürünen avatarlar üretiyorlar.

Daha önceki görevlerinde gazi olarak yürüme fonksiyonunu kaybeden Jake’e bu şekilde Na Vi’lerin arasına karışıp, onların güvenini kazanma ve onlara zamanı gelince bölgeyi terketmeleri gerektiğini söyleme görevi veriliyor.

Tekerlekli sandalyeye mahkum yaşayan Jake, avatari ile koşup zıplayabildiği bu farklı dünyaya ısınıyor ve bir Na Vi’ye aşık oluyor. Gerçek dünya ile avatarı arasında kalan Jake son kararı olarak avatar şeklinde bu doğayı ve bu barışcıl varlıkları korumayı seçiyor. Ancak Na Vi’lerin ve Na Vi’nin sevgilisi Neytiri’nin kendisininde gök insanlarından biri olduğunu öğrendiğinde işler daha da zor bir hal alıyor.

Mükemmel kurgusu ve grafikleriyle Avatar filmi sıkılmadan izleyebileceğiniz en iyi bilim kurgu filmleri arasında.

21- Örümcek Adam Eve Dönüş – Spider Man Homecoming

IMDB Puanı : 8.1

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 133 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesinde, bilim kurgu film önerileri adına yer vermek istediğim bir diğer film ise Örümcek Adam Eve Dönüş.

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kendini kaptıran Peter, Örümcek Adam’ı Yenilmezler’e kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Fakat genç yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. Tüm serilerde olduğu gibi May halası ile yaşayan Peter bir yandan da onu Yenilmezler’in arasına sokmak isteyen Iron Man ile arkadaşlığını ilerletmiştir.

Her genç gibi okul hayatına alışmak ve sıradan bir genç gibi yaşamaya gayret gösteren Peter’ın aklında ise suçla savaşmak, dünyayı ve insanlığı daha güvenli bir hale getirmek vardır. Yepyeni bir düşmanının yaşadığı şehre gönderildiğinde ise Peter’ın kendini kanıtlama fırsatı doğacak, fakat en çok değer verdiği herkes tehdit altında olacaktır.

20- Marslı – The Martian

IMDB Puanı : 8.1

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 144 Dk.

The Martian. En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki bir başka yapıt.

Mars’a astronotların gönderildiği bir görevde beklenmedik bir şekilde şiddetli bir fırtına başlar. Fırtına sırasında kopan ağır bir metal Mark Watney isimli astronota çarpar ve Mark’ı sürükler. Diğer astronotlar onu aramaya başlarlar ancak görüş mesafesini azaltan fırtınanın etkisiyle Mark’ı bulamayınca onun öldüğünü düşünürler ve Mars’tan ayrılırlar. Mark’a çarpan parçadan kopan bir cisim astronot kıyafetini delip vücüduna saplanmıştır. Biriken kan ve saplanan bu cisim Mark’ın astronot kıyafetindeki noktaları kapatmış ve şans eseri hayatta kalmıştır. Mark kendine geldiğinde ise Mars’ta kendisini yapayalnız bulur.

Botanik dalında uzman olan Mark bundan sonra elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak hayatta kalma serüvenine başlar. Ne kadar yiyeceğe sahip olduğunu kontrol eder ve bunların kendisine kaç gün yetebileceğini hesaplar. Bir sonraki uzay aracının en yakın 4 yıl sonra geleceğini düşününce Mars’ta kendi imkanlarıyla su yapmaya ve bir sera ortamı kurarak patates yetiştirmeye başlar. Böylece hayatta kalma süresini uzatabilecektir.

19- Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti

IMDB Puanı : 8.1

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 130 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listesindeki bir başka yapım ise Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti.

Filmin bu serisinde ilk filmde yaşanan olayların 10 yıl sonrasına gidiyoruz. Genleri değiştirilerek zekileşen Ceaser’ın kaçışının üzerinden 10 yıl geçmiştir. Genetik evrim geçiren Ceaser kendisi gibi akıllı olan maymunlar ile ordusunu kurmuştur ve ortaya akıllı bir maymun topluluğu çıkmıştır.

10 yıl önce yayılmış olan Simian Flu virüsünden dolayı pek çok insan hayatını kaybetmiştir ve geriye sadece çok az sayıda insan kalmıştır. Ceaser’ın önderlik ettiği bu maymunlar ise bu insanların birkaçı ile karşılaşırlar. Olaylar bu noktadan sonra başlar ve iki tür yeni dünya üzerinde söz sahibi olmak için birbirleriyle mücadele ederler.

18- Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi – Rogue One: A Star Wars Story

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 133 Dk.

En güzel bilim kurgu filmleri arasında sırada Star Wars’ın ara dönem filmlerinden Rogue One var. Şimdi Star Wars’ın ara dönem filmi listede var da kendisi neden yok diye soracak olursanız nedenini listemin en altında belirttim. Oradan öğrenebilirsiniz.

Filmimize dönücek olursa; 1977 yılında gösterilen Yıldız Savaşları: Bölüm IV’te gerçekleşen olayların öncesine odaklanılıyor. Ara dönem filmlerinin ilki olarak lanse edilen yapım, bir grup kahramanın imkansız gibi görünen Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevini konu almaktadır.

Beklenmedik şekilde tesadüfler ile bir araya gelen ve farklı özellikleri bulunan bu kahramanların ne kadar zor olsa da başarıya inanmaları ve plana sadık kalmaları anlatılıyor. Star Wars sersini yakından takip eden izleyicilerin büyük bir merakla beklediği film, görsel efektleri ve sürükleyici kurgusuyla dikkat çeken izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında bulunuyor.

17- Kaptan Amerika Kış Askeri – Captain America The Winter Soldier

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 136 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer alan yapımlardan biri de Kaptan Amerika: Kış Askeri.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmi izleyicileri Marvel çizgi evrenin ilk yıllarına götürmüştü. Kış Askeri filminde ise yenilmez kahramanımız günümüzde geçen bir devam filmiyle geri dönüyor. Uzun süre uykuda olan Steve Rogers, Nick Fury ve gizli SHIELD örgütü ile işbirliğini koruyarak modern dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor.

Bu devam filminde hikaye bu sefer sosyalist dönem Rusya’sına dayanıyor. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam tam bir ölüm makinasıdır. Rusya tarafından donmuş bir gölde bulunur ve önüne çıkan her şeyi yok etmeye kararlıdır. Kaptan Amerika yanına yeni arkadaşı Falcon’u ve Natasha Romanoff’u da alarak güç birliği yapar ve soğuk diyarlardan gelen bu düşmana karşı büyük bir mücadeleye girer.

Kış Askeri hakkında süprizler ile dolu bu Marvel sinema filmini bilim kurgu film önerileri olarak kesinlikle tavsiye ederim.

16- Açlık Oyunları 2 Ateşi Yakalamak

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 146 Dk.

Sırada farklı kurgusuyla izlenmesi gereken bilim kurgu filmeleri arasında yer edinen Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak var.

Bir hayatta kalma hikayesi olan ve Katniss Everdeen’in distopik ve bir o kadar da despotik dünyada geçen hayatta kalma oyunu, serinin ikinci filminde de devam ediyor. Katniss ve yoldaşı Peeta 74. Açlık Oyunları’nı kazandıktan sonra herhangi bir sorun çıkmadan evlerine dönmeyi başarırlar. Fakat eldikleri bu galibiyet her şeyden önce bir Zafer Turu yapmalarını gerektirmektedir. Tüm bölgeyi ayrı ayrı ziyaret ettikleri bu yolculuk sırasında Katniss, büyük bir ayaklanmanın ilk işaretlerine şahit olmuştur.

Başkaldırmanın ilk evrelerini görüp farkeden Başkan Snow, bu direnişi engelleyecek çareler aramaya başlar. Yeni Açlık Oyunları ile ilgili beklenmedik sürprizler tasarlayan Snow 75. yılını kutlayacak Açlık Oyunları’nda, 25 yılda bir düzenlenen Çeyrek Asır Oyunları’nın (Quarter Quell) üçüncüsünün yapılacağını duyuracaktır. Galibiyetinin tadını çıkaramadan yeni bir hayatta kalma mücadelesine sürüklenen Katniss bu kez Açlık Oyunları’nın en yeteneklileri ve zekileri arasında hayatta kalmak için mücadele edecektir.

15- Star Trek Bilinmeze Doğru

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2013 / Fragman

Süre : 132 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemdeki sıradaki film Star Trek Serisinin ikinci serisi olan Star Trek Bilinmeze Doğru.

Atılgan’ın mürettebatı eve yani Dünya’ya geri çağrıldığında, kendi organizasyonları içinde durdurulamaz bir terör gücünün donanmayı ve temsil ettiği her şeyi parçaladığını, dünyamızı bir kriz içinde bıraktığı durumuyla karşı karşıya kalırlar. Bitirmesi gereken şahsi bir kavgası olan Kaptan Kirk,  tek kişilik kitle imha silahını yakalamak için savaş alanına doğru özel bir arayış başlatır. Atılgan mürettebatı yaşamla ölüm arasında destansı bir santraç oyununa sürüklenirken, aşka meydan okunacak, dostluklar parçalanacak ve  Kirk’ün geride bıraktığı tek ailesi olan müretebatı için fedakarlıklar yapması gerekecektir.

14- Karanlık Yolculuk – Donnie Darko

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2001 / Fragman

Süre : 113 Dk.

Yine farklı ve etkileyici kurgusuyla en iyi bilim kurgu filmleri listeme eklemek istediğim başka bir yapım ise Donnie Darko.

Donnie, biraz sıkıntılı bir ergenlik geçiren ancak buna karşın güçlü bir karaktere sahip, görünürde sıradan bir gençtir. Fakat Donnie’nin iç dünyası, tahmin edilenden daha karmaşıktır ve uzun süredir şizofreni tedavisi almaktadır. Bir yandan şizofreni ile mücadele ederken öte yandan okullarına yeni gelen Gretchen isminde hoş bir kızla duygusal yakınlaşma yaşamaktadır.

Donnie’nin hayatı gündüzleri normal bir seyirde ilerlerken, geceleri daha farklıdır. Çünkü o bir uyurgezerdir. Geceleri gizemli bir gücün rehberliğinde, kendisinin kontrol edemediği şeyler yapmaktadır. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, her geçen gün Donnie’yi daha çok ele geçirir.

Donnie zamanda yolculuğun mümkün olduğu, çevresindeki insanlardan kanalların yayıldığı paralel bir evrenin içine girmiştir. Sona yaklaşıldığında, zaman ve gerçeklik kavramı tamamen yitmiş, Donnie daha önce varlığından haberi bile olmadığı bir boyutla karşı karşıya kalmıştır.

13- Deadpool 2

IMDB Puanı : 8.2

Yapım Yılı : 2018 / Fragman

Süre : 119 Dk.

Sırada en yeni bilim kurgu filmleri ve hatta en eğlenceli bilim kurgu filmleri arasında bulunan Deadpool 2 var.

Deadpool, kahramanlık işlerini devam ettirmekte, bir yandan da gündelik hayatını sürdürmektedir. Kız arkadaşı Vanessa’yla mutlu bir ilişki sürdüren Deadpool’un düzeni, gelecekten gelen Cable’ın ortaya çıkışıyla sarsılır. Bir anda ortaya çıkan Cable, gelecekte tehdit oluşturacak mutant bir çocuğun peşindedir. Adı Russell olan bu genç mutantı ortadan kaldırmayı kafasına takan Cable’ı durdurabilmek için Deadpool, süper güçlere sahip bir ekip toplar ve oluşan X-Force ekibi, Deadpool’la birlikte Cable’ye karşı koyarlar.

12- Yasak Bölge 9 – District 9

IMDB Puanı : 8.3

Yapım Yılı : 2009 / Fragman

Süre : 112 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasında yer alana yapımlardan birisi de Yasak Bölge 9.

30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurmuşlardır. İnsanlar uzaylılardan bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerlemenin geleceğini bekliyorlardır. Fakat ikisi de olmaz. Beklenenin aksine, kendi gezegenlerinde hayatta kalan son uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Tüm dünya devletleri bu konu hakkında ne yapacaklarını tartışırken, uzaylılar Güney Afrika’da District 9 olarak tanımlanan bir bölgeye geçici olarak yerleştirilirler.

Zaman geçtikçe, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United (MNU)’a verilmiştir. Bahsedilen bu özel şirket eğer uzaylıların gelişmiş silahlarından yapabilirlerse olağanüstü paralar kazanma peşindedir. Fakat şirket bu konuda başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu yani çalışır hale gelebilmesi için gereken şey uzaylı DNA’sıdır.

Bir MNU çalışanı Wikus van der Merwe, DNA’sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon yükselir. Uzaylı teknolojisi konusunda Wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adam olmuştur. O, uzaylıların teknolojisini çözecek bir anahtardır. Şimdi Wikus’un içerisinde bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır. O da District 9.

11- Thor 3 Ragnarok

IMDB Puanı : 8.3

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 130 Dk.

En güzel bilim kurgu filmleri listesinde film tavsiyesi olarak verebilceğim bir başka yapım yine Marvel’den Thor: Ragnarok.

Thor: Ragnarok filminin başında Thor, evrenin uzak bir köşesinde çekicinden mahrum yalnızlığa terk edilmiş bir şekilde olduğunu göreceğiz. Fakat süper kahramanımızın amacı ise çok geç olmadan babası Odin’in ölümüyle yıkılan Asgard’a gidip Ragnarok’u durdurmak.

Ancak Ragnarok dışında Odin’in acımasız kızı olan yeni bir bela daha var Asgard’ın başında, Hela. Hela tarafından Sakaar adında farklı bir gezegene gönderilen Thor burada dostu Hulk ile karşılaşıyor. Ancak Hulk uzun zamandır Hulk olarak kaldığı için öfkeli ve yeni düzenine alışmış bir şekilde karşımıza çıkıyo. Thor ve Hulk’ı ölümcül bir gladyatör yarışında birbirlerine karşı savaşırken izleyeceğimiz filmde daha sonra Hulk ile birkilikte Thor’un Asgard’a direnişe gittiklerini göreceğiz.

10- Logan

IMDB Puanı : 8.5

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 137 Dk.

En yeni bilim kurgu filmleri arasında bulunan yapımlardan biri de Hugh Jackman’ın Wolverine karakterine veda ettiği Logan filmi.

X-Man evreninde geçen onca zamandan sonra yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Ancak Logan’ın dünyadan gizlenmesi ve mirası, tehlikeli güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer.

Bu noktadan sonra Wolverine’de genç bir kadın klonunu Nathanial Essex’in liderliğindeki kötü planlardan korumalıdır. Hugh Jackman’ı son kez Wolverine olarak gördüğümüz film Logan çoğu izleyici tarafından oldukça beğeni almıştır. Ve aksiyon dolu bu veda serisi de en iyi bilim kurgu filmleri arasında yerini almayı kesinlikle haketmiştir.

9- Prestij – The Prestige

IMDB Puanı : 8.5

Yapım Yılı : 2006 / Fragman

Süre : 130 Dk.

Bilim kurgu filmleri listemin sıradaki yapımı en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen The Prestige filmi.

Beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli hikayede, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabet içine düşüyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa çarpıtmalarının sonuçları ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar.

Gösterişli, sofistike Robert Angier tam bir şovmenken, yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme amacındadır. Devam eden bu aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana kadar, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını olaya dahil edene dek.

8- Kaptan Amerika İç Savaş – Captain America Civil War

IMDB Puanı : 8.5

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 147 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemin 8. sırasındaki filmi Captain America: Civil War.

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde Kaptan Amerika’yı, insanlığın güvenliğini sağlama yolunda görevlerine devam eden Yenilmezlerin yenilenmiş ekibinin lideri olarak görüyoruz. Filmin başında Yenilmezler ekibi kötü bir olayı engellemeye çalışırken Wanda Maximoff’un güçlerini kontrol edememesi çok sayıda masum insanın hayatını kaybetmesine neden olur. Bu vahim durum üzerine hükümet Yenilmezler’in bir otorite tarafından kontrol edildiği ve yönlendirildiği bir sistem kurulması için baskı uygularlar. Bu karar Yenilmezler’in fikir ayrılığına düşerek iki gruba ayrılmasına sebep olur.

Bunlardan biri Kaptan Amerika‘nın önderliğinde, Yenilmezler’in politik güçlerin bu kararını kabul etmeyip özgür bir biçimde insanlığı korumaya devam etmesini savunan gruptur. Diğer grup ise Iron Man‘in hükümet kontrolünü destekleyen ikinci gruptur.

Marvel kahramanlarının birbirine düştüğü bu seri sıkılmadan izleyebileceğiniz çerezlik bilim kurgu filmleri arasında en iyilerinden biri.

7- Galaksinin Koruyucuları – Guardians of the Galaxy

IMDB Puanı : 8.5

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 121 Dk.

En iyi bilim kurgu filmleri listemdeki yapılardan biri de yine Marvel sinema evreninden Galasinin Koruyucuları.

Filmimiz Kendisine Star Lord lakabını veren Peter Quill’in, değerli bir küreyi çalınca oldukça güçlü ve hırslı bir kötü adam olan Ronan ile başının büyük bir derde girmesiyle başlar. Ronan’ın tek amacı çalınan küreyi tekrar ele geçirmektir ve bu isteği tüm evreni tehdit altına alabilir.

Quill, ondan kurtulmak için çabalarken kendisini bir anda birbiriyle hiçbir alakası olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur. Tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un  dostu ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer. Galaksinin Koruyucuları olarak görülen bu beşli, evren için büyük tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşindeki düşmanlarına karşı mücadele ederler.

6- Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

IMDB Puanı : 8.6

Yapım Yılı : 2017 / Fragman

Süre : 164 Dk.

1982 yılında gösterime giren ve o günden bu yana sinema tarihinin en iyi bilim kurgu filmleri arasında sayılan Blade Runner filminin devamı Blade Runner 2049 özellikle görsel efektleri ile çok sayıda insanın beğenisini kazanmış ve en iyi bilim kurgu filmleri listesinde yerini almıştır.

Blade Runner 2049 yapımında ilk filmdeki hikayenin üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles’ın Polis Departmanı’nda görevini sürdüren Memur K, toplum yaşamını bir kaosa sürükleyecek olan ve uzun zamandır saklı kalan bir sırrı gözler önüne çıkartır. Büyük bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard’ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması gerekir ve hikaye bu şekilde başlar.

5- Deadpool

IMDB Puanı : 8.6

Yapım Yılı : 2016 / Fragman

Süre : 108 Dk.

Sırada en eğlenceli bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Deadpool var.

Filmin kahramanı Wade, normalde iyi bir insandır ancak konu işi olunca taviz vermeyen bir kiralık askerdir. İş görüşmelerini yaptığı barda Vanessa ile karşılaşır ve ona aşık olur. İkili güzel bir ilişkinin içinde evlenmeyi düşünürken Wade kanser olduğunu öğrenir ve Vanessa’dan uzaklaşmaya çalışır.

Weapon X adında bir deney programı ile kanseri yenebileceğini öğrenen Wade tedaviyi pek istemesede Vanessa için kabul eder. Bu deneyde Wade’in kanserinin öldürdüğü hücreleri hızlı bir şekilde yenilenebilmesi için zorlu bir tedavi uygulanacaktır. Çenesine pek hakim olamayan kahramanımız Wade tedavi sırasında doktoru Ajax’ı ve asistanını kızdırmasıyla tedavi sonrasında tüm vücudu yanarak ağır hasar alır ve insan içine çıkamayacak duruma gelir. Ancak hücrelerinin anında yenilenmesini sağlayan bu tedavi onu ölümsüz bir varlığa dönüştürmüştür. Yine de görüntüsü nedeniyle Vanessa’ya tekrar dönmek için çekinen Wade eski haline dönebilmek için ve intikam almak için Ajax’ın peşine düşer.

4- Çılgın Max Öfkeli Yollar – Mad Max Fury Road

IMDB Puanı : 8.6

Yapım Yılı : 2015 / Fragman

Süre : 120 Dk.

İzlenmesi gereken bilim kurgu filmleri arasındaki yapımlardan biri de post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi Mad Max filmlerinin en son serisi Mad Max: Fury Road.

Mad Max: Fury Road, serinin dördüncü filmidir. Zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız yaşamak olduğuna inandırmıştır. Buna rağmen bir şekilde kendini Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki kaos ortamından, sürekli bir koşuşturmayla kaçarak hayatta kalmaya çalışan çılgın bir grubun arasında bulur. Grup yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadır ve ayrıca ondan önemli birşey çalmışlardır. Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

2015 yılının en çok beklenen filmlerinden olan Mad Max: Fury Road en iyi bilim kurgu filmleri içinde herkesçe tavsiye edilen bir yapım olmuştur.

3- Yıldızlararası – Interstellar

IMDB Puanı : 8.6

Yapım Yılı : 2014 / Fragman

Süre : 169 Dk.

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri içindeki yapımlardan biri de Interstellar.

Eski bir Nasa pilotu olan Cooper 2 çocuğuyla birlikte tarım işleri ile uğraşmaktadır. Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph yaşına göre oldukça iyi bir zekaya sahiptir. Murph bir gün odasındaki kitapların yere düştüğünü görür ve düşen kitapların yer çekimsel dalga ile kodlandığını fark eder. Bu kodların içinde bir koordinat fark ederler. Cooper ve Murph bu koordinata gittiklerinde kendilerini gizli bir NASA üssünde bulurlar. Burada onları karşılayan Prof. Brand dünyanın tehlike içinde olduğunu ve bir kurtarıcıya ihtiyaç olduğunu söyler. Tanımlanamayan bir uzaylının Satürn yakınlarında bir solucan deliği açtığını ve yapılan araştırmalarda giden kişilerden 3’ünün potansiyel yaşam keşfettiği bildirir. Cooper’un görevi ise bu 3 gezegenden hangisinin daha yaşanılabilir olduğunu keşfetmektir.

Her uzay yolculuğunun olduğu gibi bu da çok ciddi bir yolculuk olacaktır. Cooper geri döndüğünde belki çocukları ondan daha yaşlı olacak veya ölmüş olacaklardır. Murph bu yüzden babasının gitmesini hiç istemez. Ancak babası gideceğini belirtir. Cooper bu zorlu yolculuğa çıkar ve söylenen 3 gezegende yeni yaşam bulma macerası başlar.

2- Yenilmezler – The Avengers

IMDB Puanı : 9.0

Yapım Yılı : 2012 / Fragman

Süre : 143 Dk.

9.0 oranıyla oldukça iyi bir IMDB puanı alan The Avengers en iyi bilim kurgu filmleri listemde 2. sırada bulunuyor.

Thor’un baş belası kardeşi Loki dünyayı ele geçirmek için evrenler arasında bir kapı açarak ordusunu dünyaya getirerek hükmetmek ister. Loki’nin bu planı üzerine yenilmezler SHIELD’in başındaki Nick Fury aracılığıyla bir araya getirilir. Kötü kardeşi Loki’ye engel olmak için dünyaya tekrar inen Thor da yenilmezler ekibine katılır ve Loki’yi durdurmaya çalışır.

Ancak tüm süper kahramanlar bir araya toplanınca egolar su yüzüne çıkar, sürekli birbirleri ile kavga ederler ve bir türlü birlikte hareket edemezler. Bunu fırsat büyük bir olarak gören Loki planladığı evrenler arası kapıyı açarak ordusunu dünyaya getirir. Bu noktadan sonra Yenilmezler için artık egolarından vazgeçip bir araya gelerek takım olma vakti gelmiştir.

1- Yenilmezler Sonsuzluk Savaşı – Avengers Infinity War

IMDB Puanı : 9.2

Yapım Yılı : 2018 / Fragman

Süre : 149 Dk.

Listemin ilk sırasında yine Marvel’in en son filmi olan yani en yeni bilim kurgu filmleri arasındaki Avengers: Infinity War bulunuyor.

Captain America: Civil War filminde, Kaptan Amerika ve Iron Man’in arasında yaşanan olaylardan sonra dağılan kahramanlarımız, birbirlerinden uzak düşmüşlerdir. Kahramanlar kendi yandaşlarıyla dünyayı koruma görevlerini sürdürmektedirler.

Fakat dünyanın geleceği tekrar büyük bir tehlike içindedir. Sınırsız güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarını ele geçirerek dünyaya hükmetmek isteyen  Thanos, dünyanın gördüğü en tehlikeli tehdittir. İnsanlığın kaderi bir kez daha, insanlık için savaşmaya yemin etmiş yenilmezlerin elindedir. Hiçbir yenilmezin tek başına üstesinden gelemeyeceği güçteki bu tehdit için dağılan ekip toplanır ve tehdide tüm güçleriyle karşı koyarlar.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Evet arkadaşlar en iyi bilim kurgu filmleri listemizin de sonuna geldik. Biraz uzun bir liste oldu. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır. Araştırmamda unuttuğum aradan kaçan bilim kurgu filmleri olabilir. Bu filmi neden listeye eklemedin dediğiniz filmleri yorum kısmında belirtirseniz sevinirim. Umarım ” Gelmiş Geçmiş En İyi 61 Bilim Kurgu Filmleri Listesi | IMDB 7.0 ve Üzeri Bilim Kurgu Filmleri ” makalemi yararlı bulmuşsunuzdur.

NOT* : Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter ve Star Wars gibi filmleri bir seri olarak izlenmesi gerektiğini düşündüğüm için listeye eklemedim. Yoksa bu üç film serisi de izlenmesi gereken eşsiz birer yapımdır. Marvel filmlerini bu seri filmlerinden farklı olarak gördüğüm için listemde yer verdim.

Destekleriniz İçin Paylaşımlarınız Benim İçin Çok Önemli. En Azından Google+’da Paylaşmanız Bloğum İçin Faydalı Olacaktır.Destekleriniz İçin Şimdiden Sizlere Teşekkür Eder, Keyifli Seyirler Dilerim…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 16 Kasım 2019

  Bu nasıl bir listedir böyle. Gerçekten harika olmuş. Kült filimlerin haricinde ismini duymadığım en iyi bilim kurgu filmleri öğrendim bu yazınızda. Resmen emek kokan bir yazı olmuş. Sitenizi en iyileri en iyi şekilde anlattığı için sürekli takip ediyorum. Başarılar dilerim.

 2. Avengers infinity war’ı izlerken çok eğlenmiş ve keyif almıştım; fakat bana kalırsa gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesinin başında interstaller olmalı. Hala daha böyle bir kurgunun filmleşmesini saygı ve hayranlıkla karşılıyorum.

 3. 7 Aralık 2019

  en iyi bilim kurgu filmlerinden bir çoğunu izledim. Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti ve Deadpool 2 favori filmlerim arasında. İzlemediklerimi de not alıyorum ilk fırsatta izlemek istiyorum

 4. 17 Mayıs 2020

  Her zaman bilim kurgu filmi hayranı olmuşumdur. Yüksek puanlı olan birçok filmi izledim.
  Marvel, dc gibi ekipler tarafından çekilen filmleri bilim kurgu yerine, kurgu kısmına sokmayı tercih ediyorum. Bilim kurgu deyince benim aklıma daha çok geleceğe dönüş gibi filmler geliyor. Liste baya uzun olmuş izlemediğim 6 adet film vardı favorilerime ekledim en yakın zamanda izleyeceğim.
  Bilim kurgu film tavsiyesi: Zamana Karşı – İn time (En sevdiğim bilim kurgu filmidir).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir