1. Anasayfa
 2. Kitaplar

En Çok Okunan Kitaplar Hangisi? | Kesinlikle Okunması Gereken Kitaplar Listesi

En Çok Okunan Kitaplar Hangisi? | Kesinlikle Okunması Gereken Kitaplar Listesi
en çok okunan kitaplar hangisi okunması gereken en iyi kitaplar listesi
6

Okunması gereken kitaplar neler ? En çok okunan kitaplar hangileri ? Hangi kitabı okumalıyım ? En çok satan kitaplar hangileri ? gibi sorularınız varsa ve kitap önerileri arıyorsanız bu makalemiz tam size göre ! Şimdiye kadar yazılmış en iyi kitaplar içerisinden sizin için 35 kitap belirledik.

Şimdiye kadar ki en çok okunan kitaplar listesi ile karşınızdayız. Paylaşacağımız bu listede en iyi kitaplar ve en iyi romanlar detaylı olarak analiz edilmiştir !

Umarız ki en popüler kitaplar listesinde verdiğimiz kitap tavsiyeleri hoşunuza gider !

Not* : Liste sıralaması rastgele düzenlenmiştir. Bu yüzden sıralamaya fazla takılmayın.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Kitap Adı : Cesur Yeni Dünya

Yazar : Aldous Huxley

Sayfa Sayısı : 349

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı : 2003)

En çok okunan kitaplar listesinde kitap önerileri adına yer vermek istediğimiz bir diğer kitap Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya kitabı.

500 yıl sonra nasıl bir dünya olacak? insanlar nasıl bir düzenle yönetilecek ve yaşayacak? Bildiğimiz dünya düzeni bir şekilde yıkılır ve yeni bir dünya düzeni kurulur. Bu yeni dünya örneklemelerine distopya deniyor. Bu kitap da kült bir distopya.

Aldous Huxley kitapı 1932 yılında yayınlamış. Yazıldığı dönem düşünüldüğünde, çok başarılı ve muhteşem bir kurgu ortaya çıkıyor. Teknolojik ilerleme tahayyül edilemediğinden ileriki dünyanın tasarımını eksiksiz anlatmak kolay değil. Düşünün ki internet hayal dahilinde bile değil.

Mutlaka okunulması ve uzun uzun üzerine düşünülmesi gereken bir kitap olduğu şüphesiz. Okurken çok fazla araştırma yapma ihtiyacı duyacağınız için size yeni bilgiler ve kitabın sonunda yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Bundan dolayı Cesur Yeni Dünya kitabını da bu yıl okunması gereken kitaplar ve en çok satan kitaplar listemize ekliyoruz.

Olasılıksız – Adam Fawer

Kitap Adı : Olasılıksız

Yazar : Adam Fawer

Sayfa Sayısı : 475

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı : 2006)

Olasılıksız da okunması gereken kitaplar listesinde bulunması gereken romanlardan bir tanesi.

Kitapta genel olarak, Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor. Kitap Türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyorsunuz. Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış. Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın; kitapta yazan her şey kanıtlanmış gerçekler!

Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler, aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı. Adam Fawer, özellikle David Caine’e ve Jasper’e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava’nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki etkileyiciydi. Ama en etkileyici an, kitabın sonunda saklı.

En iyi roman dalında aldığı ödülü haketmiş ve en çok okunan kitaplar arasındaki yerini almış durumda.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Kitap Adı : Otomatik Portakal

Yazar : Anthony Burgess

Sayfa Sayısı : 172

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı : 2009)

En çok okunan kitaplar listesindeki bir diğer kitabımız yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan Otomatik Portakal.

Distopik bir kitap olan Otomatik Portakal, tabiri caizse dünyanın çivisinin çıktığı bir zamanda geçiyor; gençlerin bir eğlence aracı olarak ölçüsüz şiddet kullandığı, polis güçlerinin noksan olduğu ve insanların geceleyin dışarıya çıkmaktan dahi korkar olduğu bir dünya.

Bu gençlerden biri de, çetesiyle beraber takılan Alex. Ergenliğin tüm devinimleriyle beraber, zamanının modasına da ayak uyduran Alex, çeşitli suçlar işlemekten uzak durmuyor ancak bir gün yakayı ele veriyor ve devletin, suçluları ıslah etmek ve hapishanelerdeki yoğunluğu azaltmak adına uyguladığı bir politikanın ilk deneği oluyor. Şartlandırma tekniğine dayanan bu uygulama, insanların kötülük yapmasını tam anlamıyla engelliyor ve insanların iyi olma seçeneklerini ellerinden alarak iyi olmalarını mecbur kılıyor.

Akıcı bir kitap olan Otomatik Portakal da bu yıl okunması gereken kitaplar ve en iyi kitaplar listemizde yerini alıyor.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Kitap Adı : Fahrenheit 451

Yazar : Ray Bradbury

Sayfa Sayısı : 208

Baskı Yılı : 2018

Fahrenheit 451’in en çok okunan kitaplar arasında yer almasının en büyük nedeni belki de konusunun kitaplar olmasıdır.

Fahrenheit 451 kitap kağıtlarının tutuştuğu ısı derecesidir.

Ray Bradbury’nin, kitabın yazıldığı 1953 senesinden günümüzü gördüğü, distopya türündeki romanı olup geleceğe bir uyarıdır.

1953 yılında yazılmış olmasıyla ve içeriğinde yer alan müthiş fikirlerle birlikte değerlendirildiğinde okunması gereken, hatta tek oturuşta okunsa daha güzel olacak bir romandır.

Okurseverlerin farklı duygular içinde kalarak okuyacağı Fahrenheit 451’i de bu yıl okunması gereken kitaplar ve en çok satan kitaplar listemize koyuyoruz.

Bazı Yollar Yalnız Yürünür – Özgür Bacaksız

Kitap Adı : Bazı Yollar Yalnız Yürünür

Yazar : Özgür Bacaksız

Sayfa Sayısı : 114

Baskı Yılı : 2018

Sayfa sayısı az olmasına rağmen en çok satan kitaplar listemizde yerini alan başka bir kitap ise Bazı Yollar Yalnız Yürünür.

Bir solukta okuyabileceğiniz çok akıcı bir kitap. Kısa yazılarla yazılmış, insana kendisi olmasını öğütleyen güzel bir eser. Bazı Yollar Yalnız Yürünür Sıkılmadan okuyacağınız tam çerezlik bir kitap.

Bazı Yollar Yalnız Yürünür eseri, oturup şu kitabı bitireyim gibi değil de otobüste , yolda yahut dinlenirken , açıp keyif alarak kendinize çıkarımlar yapabileceğiniz paylaşımlarla dolu bir kitap. Yer yer verilen dikkat çekici görseller de kitaba çok hoş bir hava katmakta.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Kitap Adı : Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Yazar : Mark Manson

Sayfa Sayısı : 200

Baskı Yılı : 2017

Kişisel gelişim türünde en çok okunan kitaplar listemize giren bir kitap ise Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı.

Yıllardır pozitif düşünmenin mutlu ve zengin bir hayatın anahtarı olduğu söylendi. Ama o günler sona erdi. “Pozitifliği boş ver,” diyor Mark Manson. “Dürüst olalım, bazen her şey çok kötü gider ve bununla birlikte yaşamamız gerekir.” Geçtiğimiz yıllarda, sevilen ve çok izlenen Internet bloğunda, Manson, kendimiz ve dünya hakkındaki hayali beklentilerimizi düzeltmek için çalışıyor.

Şimdi de, uğrunda çaba harcanmış ve zor kazanılmış bilgeliğini bu sarsıcı kitapta paylaşıyor.
Manson esprili bir dille anlattığı savlarını akademik araştırmalarla destekliyor. “Hayatımızı düzeltmenin yolu limonlarla limonata yapmak değil, midemizi limona dayanıklı hale getirmektir,” diyor.

İnsanlar kusurlu ve sınırlıdır. “Herkes olağanüstü olamaz, toplumda kazananlar ve kaybedenler vardır, olup bitenlerin topu sizin suçunuz değildir ve hayat hakkaniyetli de değildir.” Manton bizi sınırlarımızı öğrenmeye ve onları kabul etmeye davet ediyor.

Kitabın yazarı Mark Manson blog yazarlığından kitap yazarlığına soyunmuş ve en iyi kitaplar listesine girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda en çok satan kitaplar listesinde de yer alan kitabı okuyanların çoğu, okursevelere bu kitabı tavisye etmekteler.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

Kitap Adı : Hayvan Çiftliği

Yazar : George Orwell

Sayfa Sayısı : 160

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2001 )

Okunması gereken kitaplar listesine giren bir eleştiri kitabı, Hayvan Çiftliği.

Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerine zulmeden, emeklerini sömüren çiftlik sahibini domuzların planıyla devirip, yönetimi ele geçirirler. Amaç; eşit ve daha iyi koşullarda yaşayabilmektir. Başta her şey iyi gider. Her hayvan gücünün yettiği kadar çalışır, güçsüz ve zayıflar korunur. Zamanla domuzlar yeni yasalar koyar ve üstünlüğü ele geçirirler. Sözde bunları onların iyilikleri için yaptıklarını söylerler. Eşit bir hayat için başkaldırmış olan hayvanlar için bir şey değişmez. Domuzlar yönetici, diğer hayvanlar yine işçi muamelesi görür.

Hayvan Çiftliği sosyalizme, Stalin Dönemi’ ne ve çarlık devrimine yapılmış bir eleştiridir. Ama aynı zamanda bugünü ve bugünün sistemini de tahmin edip eleştirmiş gibi. Orwell yine öngörüsünü konuşturmuş. Diktatör yönetimi, kokuşmuş düzeni, eşitsizliği, adaletsizliği,ayrımcılığı,sömürüyü net bir şekilde görüyorsunuz kitapta. Yazar öyle başarılı betimlemeler yapmışki kendiniz yaşıyor ve kahramanların hayvanlar olduğunu unutuyorsunuz. Tıpkı günümüzdeki gibi kitapta da körü körüne mutlak bir inançla, sorgusuz sualsiz biat eden koyunlar okuyucuyu çıldırtıyor. Domuzların adaletsizliği, emek hırsızlığıysa iki kat çıldırtıyor.

Hayvan Çiftliği düşündüren yapısıyla en çok okunan kitaplar arasında yerini almış durumda.

Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupéry

Kitap Adı : Küçük Prens

Yazar : Antoine De Saint Exupéry

Sayfa Sayısı : 136

Baskı Yılı : 2015

Küçük Prens en az çocuklar kadar büyüklerin de beğenisine uygun. Zevkle okunabilir. Bu yüzden de okunması gereken kitaplar listemizde yer verdik.

Küçük bir çocuğun gözünden paranın, ünvanın ve mevkinin dünyada değer verdiğimiz her şeyin aslında ne kadar değersiz olduğunu masalsı bir dille anlatıyor.

Kitapta küçüklerin hayal dünyasının genişliğiyle büyüklerin akıllarının salt sayısal ve statik çalışmasının savaşı var. İçinde büyüklere dair öyle güzel göndermeler ve sosyolojik eleştiriler var ki, bunların içinde büyüklerin, insanları giyim tarzlarına göre yargılamalarından her konuda olan kısıtlayıcılıklarına, her konuya dar açıdan bakıp monoton bir şekilde hayatı ele almalarına kadar bir çok eleştiri mevcut.

Genel olarak kitapta küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin yanlışları, hataları anlatılıyor. Ve Küçük Prens kitabı da en çok okunan kitaplar arasında bulunuyor.

Dönüşüm – Franz Kafka

Kitap Adı : Dönüşüm

Yazar : Franz Kafka

Sayfa Sayısı : 74

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2013 )

Dönüşüm… Bir boyun eğiş, geri dönüşü olmayan başkalaşımın öyküsü… Toplumdan, aileden soyutlanma, istenmeme, tahammülsüzlük ve aynı zamanda da direnişin yazıya dökülmüş hali.
1912’de Felice ile mektuplaşmasında bir öykü yazacağından bahsetmiştir Kafka. İşte Dönüşüm, Amerika romanını yazarken sıkılan Kafka’nın ara verişinin ürünüdür.

Yine baba-oğul kavramını en ince ayrıntısına kadar hissettiriyor Kafka okuyucuya. Babası tarafından gördüğü fiziksel şiddetin duygularını da incittiğini görüyoruz okurken. Annesinin yakarışlarına, babasını engelleyişine şahit oluyoruz.

Franz Kafka’nın 74 sayfalık bu eseri de okunması gereken kitaplar listemizde yerini alıyor.

Simyacı – Paulo Coelho

Kitap Adı : Simyacı

Yazar : Paulo Coelho

Sayfa Sayısı : 166

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2010 )

En çok okunan kitaplardan bir tanesi de ünlü yazar Paulo Coelho’nun Simyacı romanı.

İspanyol bir çoban olan Santiago’nun bir dileği vardır; Santiago, yaşadığı yerdeki diğer çobanların yaptığı gibi o bölgeye hapsolmak yerine dünyayı keşfetmek, dolaşmak ister. Bu isteğin temel sebebi ise gördüğü bir rüyadır. Bu rüyayı iki kez üst üste gören genç çobanımız rüyayı görme sebebinin altında Mısır piramitlerinin yanında bulacağı hazine olduğunu öğrendiğinde Afrika’ya doğru yola çıkar ve yolculuk başlar.

İçinde az da olsa olağanüstü öğeler de barındıran Simyacı’da bu tür öğeler çeşitli felsefi unsurlarla harmanlanarak aktarılıyor. Kitaptan çıkarılabilecek bir dolu ders, kulak verip kendi hayatlarımızda da uygulamaya çalışabileceğimiz birçok nasihat var. “Bir şey istediğin zaman, bütün Evren arzunun gerçekleşmesi için işbirliği yapar.” Kitabın henüz başlarında yer alan bu cümle belki de bu kitabın minik bir özeti.

Tüm karakterler okura istediği şeye ulaşması yolunda yoluna taşlar çıksa da bunları kendi istekleri, çabası ve Evren’in de işbirliği ile aşıp amacına ulaşabileceğini iletiyor. Hedeflerinden sapmaması ve bu yolda ilerlemesi gerektiğini aktarıyor. Simyacı birçok harika cümleyle dolu bir kitap. Altı çizilebilecek ve hayran hayran okunabilecek onlarca cümle, paragraf var. Kitapta geçen bir hikaye ve kalbin istekleri ile ilgili bir yazı var ki sırf bu bölümler için bile Simyacı övgüyü fazlasıyla hak ediyor. Dolayısıyla Simyacı en çok okunan kitaplar ve okunması gereken kitaplar arşivinde bulunması gereken bir kitap.

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Yazar : Khaled Hosseini

Kitap Adı : Uçurtma Avcısı

Sayfa Sayısı : 375

Baskı Yılı : 2004

Uçurtma Avcısı, biri efendi diğeri hizmetkâr olan iki arkadaşın hikâyesini anlatmaktadır. Kitabın başlarında efendi olan Emir’den nefret edebilirsiniz ve masum, yetenekli, cesaretli aynı zamanda efendisine sadık olan Hasan’a da üzülebilirsiniz.

Kitapta; zor şartlar altında hayata yine de tutunan, yoksul ama gururlu Afgan halkının başına gelen türlü eziyetler, savaşlar, Afgan kültürü, çocukluk oyunları, -hiçbir zaman doğru bildiğinden şaşmayan, bir vefa ve sadakat abidesi gibi karşımıza dikilen “Hasan” karakterini- ve onun etrafında gerçekleşen dramatik olaylar silsilesi ile Hasan’a karşı hep mahcubiyet içerisinde olan, aynı zamanda ona olan vefa borcunu ödeme düşüncesi ile kıvranan kitabın ana karakteri “Emir’in” başından geçen olaylar, sarsıcı ve okuyucuyu derin düşüncelere sevk edecek biçimde konu ediniliyor.

“Uçurtma Avcısı” Afganistanın işgal yıllarında geçen, dostluk,fedakârlık, pişmanlık,masumiyet ve baba-oğul ilişkisini savaşın soğuk gergefine ustalıkla işleyen ahlar kitabı… Kitabı okurken hüzünleneceğiniz veya ağlayabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Ve Uçurtma Avcısı da en çok okunan kitaplar listemizdeki yerini alıyor.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kitap Adı : Kürk Mantolu Madonna

Yazar : Sabahattin Ali

Sayfa Sayısı : 164

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 1943 )

Veee okunması gereken kitaplar listesinin en popüler aşk romanı yerli üstad Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eseri.

Romanın başkahramanlarından Raif Efendi,babasının isteği üzerine Berlin’e gider.Babası,Havran’da ki sabun fabrikalarının başına geçip fabrikayı büyütüp yönetmesi için oğlu Raif’in Berlin’de bir sabun fabrikasına girip çalışmasını ve kendisini geliştirmesini ister.Raif Efendi sanata ilgili ve meraklı bir adamdır.Boş kalan zamanlarında sanat galerisini ziyarete giden Raif Efendi,galeride ki tablolar arasında hiç tanımadığı bir kadının otoportresini görür ve o an o resimde ki kadına aşık olur.Raif Efendi tablodaki portrenin, ”Andrea Del Sarto” tarafından yapılmış “Madonna delle Arpie” isimli tablodaki Madonna’nın portresine benzediğini düşünür.
Ve olaylar başlar …

İlk basımı 1943 olan Kürk Mantolu Madonna,YKY tarafından sözde edebiyat barbarlığından kaçınmak adına kitabın dilinde ve anlatımında sadeleştirmeye gitmek yerine,günümüzde kullanılmayan kelimelerle dolu bu kitabı 21.yy okuruna sunmuştur. Ve en çok okunan kitaplar arasında her zaman yerini korumuştur.

Serenad – Zülfü Livaneli

Kitap Adı : Serenad

Yazar : Zülfü Livaneli

Sayfa Sayısı : 484

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2011 )

Okunması gereken kitaplar listemizdeki bu kitap baştan sona mesajlarla dolu, Kırım Türklerinden, ülkemizde yaşayan ve zorluklar çekmiş olan Ermeni ve Kürt vatandaşlara, Almanya faşizminden kaçan – kaçamayan Yahudilere kadar birçok konularda mesajını vermiş ve görüşlerini belirtmiş.

Hiçbir hükümetin, devletin masum olmadığının en güzel örneklerinden biri. Hiçbir iktidarın başındaki kişi eline silah alıp birini öldürmemiş olsa da verdiği kararlarla, izlediği yollarla birilerinin ölümüne, birilerinin üzülmesine sebep olmuşlar hatta hâlâ da olmaktalar. Kitabı okuyunca, bu tarihimizdeki bilinmeyen öldürmeleri görünce (bilinen öldürmeleri de tarih derslerinde övünerek ders diye işleriz) insanın duygulanmaması, duygulanırken de öfkelenmemesi elde değil. Maya’nın da dediği gibi, birilerinin saçma iktidar mücadelesi yüzünden, insanlar birbirine kavuşamamış ve acılar yaşanmış. İnsanların mutluluğu, iktidar oyunları arasında ne kadar da zavallı bir konu haline gelmiş.

Serenad, bu iktidar oyunlarının altında kalan, acılar yaşayan, kavuşamayan hatta ayrı düşen, isim değiştirmek zorunda kalan, yetmezmiş gibi din ve milliyet değiştirmek zorunda da kalan insanların anlatıldığı, gerçek konulara dayanan son derece duygu yüklü bir roman. Tarihin, tarihimizin görünen yüzünün olduğu kadar görünmeyen yüzünün de anlatıldığı bir roman ve en iyi romanlar arasında gösterilmekte.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Kitap Adı : Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Yazar : Peyami Safa

Sayfa Sayısı : 112

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 1996 )

En çok okunan kitaplar listemizde  bir Türk Klasiği Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, genç yaşta yakalandığı ve tüm hayatını etkilediği hastalığı olan bir gencin çektiği acıları ve yalnızlığını, yaşadığı aşk acısı ile harmanlayarak psikolojik tahlil ve enfes betimlemelerle ele almış olduğu bir yapıttır. Hastane sahnelerindeki betimlemeler ve genç hastanın psikolojisinin aktarımı o kadar olağanüstü ki hastanenin kokusunu duyarak çektiği acıyı ta içinizde hissediyorsunuz.

Olay üçüncü şahıs tekniğiyle anlatılsa belki bu kadar etkili olmazdı ve bu kitap en iyi romanlar arasına belki de giremezdi. Ve de yaşadıklarını ve hissettiklerini kendisinden işittiğimiz bu gencin ismini hiçbir zaman öğrenemiyoruz. O yüzden her hüzünde, her kederde kendinizi o gencin yerinde hissedebiliyorsunuz adeta. Hasta ve de on beş yaşındaki bir gencin hayata dair yaptığı psikolojik tespitler insanı büyülüyor. Acı çekmenin, yalnızlığın ve de ümitsizliğin, bıkkınlığın en somut haliyle kelimelere dökülmüş halini okumak isteyenler için gerçekten kaçırılmaz bir fırsattır Dokuzuncu Hariciye Koğuşu. Peyami Safa’nın bu muhteşem eseri de okunması gereken kitaplar listemizde yerini alımş durumda.

Yabancı – Albert Camus

Kitap Adı : Yabancı

Yazar : Albert Camus

Sayfa Sayısı : 119

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 1996 )

Okunması gereken kitaplar listesindeki başka bir roman ise Albert Camus’un Yabancı adlı eseri. Kitabın içeriğine baktığımızda, Meursault’un annesinin ölüm haberini alması üzerine bakımevine gitmesini ve cenaze törenini anlatır. Meursault annesinin ölümüne hiç üzülmemiş gibidir, bilakis sigarasını, kahvesini içer hayatını aynı tek düzelikte yaşamaya devam eder. Hayattaki herşey ona sıradan gelmektedir, üzülmez, şaşırmaz, sevinmez. Hep olsa da olur olmasa da modundadır…

Cenazenin ertesi günü kız arkadaşı ile birlikte olur, denize girer sinemaya giderler. Sanki dün annesi ölmemiş gibidir… Komşusu Raymond’a yardım eder. Bir gün hep beraber deniz kenarına bir arkadaşlarına giderler. Burada Meursault anlamsız şekilde bir cinayet işler…

Yabancı kitabı çoğu kişiye ilginç gelse de ve bir çok eleştiriye maruz kalsa da nobel ödülü almış en iyi kitaplardan biridir. Ve ülkemizde de hem en popüler kitaplar arasında hemde en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır.

Satranç – Stefan Zweig

Kitap Adı : Satranç

Yazar : Stefan Zweig

Sayfa Sayısı : 74

Baskı Yılı : 2017

En çok okunan kitaplar arasında bulunan Satranç kitabına bakıcak olursak, Nazi döneminde yaşamış ve türlü türlü işkencelerle kendisinden bilgi almak için, hapsedilen Dr.B , işkencecisinin cebinden çaldığı bir satranç kitabıyla satranç oynamayı öğrenmiştir. New York’tan, Buenos Aires’ e giden bir gemide dünya satranç şampiyonuyla satranç oynayan Dr. B’ nin yaşadıkları anlatılıyor. Hitler döneminde yaşamış ve bundan fazlasıyla etkilenmiş olan Zweig, nazi işkencelerinin bir insanın duyularını nasıl körelttiğini işliyor ve satrançla bir parça özgürleştiriyor kahramanı. Çünkü satranç bir oyun değil, stratejilerin yapıldığı, bir adım ötesini düşünüp görebildiğiniz bir yaşam tarzıdır.

Dr. B’nin sorgulama işkencesi olarak içinde sadece bir yatak, bir koltuk, lavabo ve duvar kağıdı olan bir odaya kapatılıyor. Kapatıldığı odanın penceresi dışarıya bakmıyordu. Kendisine yemek getiren nöbetçiden başka kimseyi görmüyordu ve de nöbetçinin kendisiyle konuşması yasaktı. Odada ne bir kitap, ne yazı yazabileceği bir kalem, ne de dinleyebileceği bir radyo var. Başbaşa kaldığı tek birşey var o da kendisi.

Dışarıyı görmediği için hangi gün hangi saatte olduğunu bilmiyor. Bulunduğu mekân odanın dört duvarı ile sınırlı. Stefan Zweig bu durumu öyle mükemmel tasvir ediyor ki, tanımı soyut olan hiçliği, zamansızlık ve mekansızlık ile, hiç de öyle afilli cümleler kullanmadan gayet somut kavramlarla gözler önüne seriyor. Ama bu nasıl bir gözler önüne sermektir ki, kendinizi aynı Dr. B’nin yerinde hissediyor, sanki sadece kendi fikirleriyle konuşabilen kişinin siz olduğunu zannediyorsunuz. Düşünsenize elinizde oyalanacağınız bir kibrit kutusu bile yok. Bu şekilde dört ay geçtikten sonra Dr. B’nin eline bir satranç turnuvası kitabı geçiyor. Dr. B o günden sonra kendisi ile satranç oynamaya başlıyor. Geometrik bir alana sıkıştırılmış taşlar ve de sınırsız sayıda kombinasyon.

Kitabı okuyan çoğu kişi bu kitabı en iyi kitaplar listesine eklediğini, mükemmel bir baş yapıt olduğunu savunmakta. Ve bizim de mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde yerini almış durumda. Kitap hakkında ilginç olan şey ise Stefan Zweig’in bu kitabı yazdıktan sonra intihar etmiş olması.

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Kitap Adı : Fareler ve İnsanlar

Yazar : John Steinbeck

Sayfa Sayısı : 128

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2012 )

En çok okunan kitaplar listesindeki Dünya Klasiklerinden, Fareler ve insalar’ın içeriğine bakacak olursak ;

George ve Lennie hayatlarını idame ettirmek için, ırgatlık yapan iki zavallı, evsiz, gezgindir. Çok nadir görülen ve çıkarsız bir dostlukları vardır. George ufak tefek, zeki bir adam. Lennie ise koca cüsseli, hayvani ve orantısız bir güce sahip, zeka geriliği olan bir karakter. George sürekli olarak yeni işler bulur. Ama Lennie bir şekilde başlarını belaya sokup, işten atılmalarına sebep olur. Arada ondan kurtulmak istediğini söyleyip isyan eder George. Ama anında pişman olur, yumuşar. Tıpkı bir anne şefkatiyle üzerine titrer, arkasını kollar, sahiplenir Lennie ‘ yi. Fareler ve İnsanlar, birbirine tamamen zıt iki insanın tuhaf dostluğu.

Çok ince bir kitap olmasına rağmen dolu dolu bir hikaye. Yoksulluk, ırkçılık, dostluk, vefa, hırs, masumiyet, saflık… gibi konulara değinmiş, zengin içerikli bir kitap. 1930′ lu yılların Kaliforniyasında yaşanan insanlık ayıbı ırkçılığa özellikle yer verilmiş. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi yazar, işçileri farelere benzetiyor. Çünkü tıpkı onlar gibi bir hedefleri, amaçları olmadan, karın tokluğuna kan ter içinde çalışıyor, insan olduklarının bilincinde dahi değilmişcesine iğrenç yataklarda uyuyor, berbat yemekler yiyorlar. İşin kötü tarafı bunu kabul ediyor, değiştirmek için bir çaba sarfetmiyorlar. George ve Lennie onların aksine hayallere sahip. George her ne kadar bu hayallerin gerçekleşmeyeceğini bilsede sırf umudunu yitirmemek ve Lennie ‘ yi mutlu etmek için sürekli anlatıp durur. İnsanların emeklerinin karşılığını alamamasına yani işçi hakları sorununa da değinmiş John Steinbeck.

John Steinbeck’in yalın ve keskin bir gerçeklik sunan Fareler ve İnsanlar eseri okunması gereken kitaplar listemizdeki yerini en iyi kitaplardan biri olarak almış durumda.

Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Kitap Adı : Şeker Portakalı

Yazar : José Mauro De Vasconcelos

Sayfa Sayısı : 200

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 2000 )

Fakir bir ailenin zengin hayallere sahip beş yaşında belki ama olgun bir akla sahip, kendi deyimiyle “yaşamakla yükümlü” yaramaz çocuk Zeze’nin hikayesini anlatan, en çok okunan kitaplar listesindeki en popüler kitaplardan biri Şeker Portakalı.

Kötü bir olayla tanıştığı, onu kalbinde sevmeyerek öldürmek isterken severek kalbinde yaşattığı bir dostu olan bu küçük çocuk zıtlıkları bünyesinde bulunduruyor. Şarkı söylemeyi çok seven, yeni taşındığı evin bahçesindeki bir şeker portakalı fidanı mecburi kalarak seçtiği en yakın arkadaşı  oluyor. Bir de yarasası var, kendisini yürekten sevdiğine emin olduğu. Hayal dünyası çok geniş olan bu küçük çocuk aynı zamanda büyük bir olgunluğa sahip, üzerinde düşünürsek eğer çoğu küçük çocuk aslında doğduğu yere bağlı olarak erkenden olgunlaşıyor. Zeze de öyle, babasının işsiz biri olması ve bunun verdiği bir psikoloji ile Zeze’nin yaptığı yaramazlıkları hoş görememesi onu sürekli dövmesi, annesinin çalışması ve onun sevgisinden mahrum kalması, Zeze’yi  yanlızlığa itiyor.

Küçük bedeninde taşıdığı büyük adamı okuyuculara gösteren Zeze’yi yani Şeker Portakalı’nı mutlaka okunması gereken kitaplar listemize ekliyoruz. Ve okurseverlere en iyi kitap önerileri olarak tavsiye ediyoruz.

Suç ve Ceza – Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Kitap Adı : Suç ve Ceza

Yazar : Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Sayfa Sayısı : 705

Baskı Yılı : 2015 ( İlk Baskı Yılı 1866 )

Dostoyevski’nin en güzel eserlerinden biri de Suç ve Ceza. En çok okunan kitaplar listesinde bulunan bu romandaki ana düşünce, başkalarına yapılan suçun cezası mutlaka çekilir esasına dayanmaktadır.

Romanın kahramanı Rodion Romanovich Raskolnikov ‘un psikolojik buhranlarına, topluma bir türlü uyum sağlamak istemeyişine, sivri diline ve parlak zekasına tanık oluyorsunuz. Dostoyevski, kahramanımızın hayata bakış açısını, teorilerini, toplumsal ahlakı sorgulanmasını, ailesini ve aile ilişkilerini, dostlarını, düşmanlarını, tüm bunlarla olan ilişkilerini inceliyor ve muhteşem betimlemelerle sizlere de yaşatıyor.

Dostoyevski öyle bir karakter yaratmış ki adamın katil olmasına rağmen sempati duymayan yoktur sanırım Raskolnikov’ a. Suç olgusuna farklı bir perspektiften bakabilmeyi mümkün kılıyor bu da. Hikayedeki anlatım o kadar ayrıntılı ve gerçekçi ki sanki Dostoyevski kendisi yaşayıp da yazmış. Hatta bununla ilgili bir de doğruluğundan emin olamadığımız mevzu var. Kitap yayınladıktan sonra savcı, Dostoyevski hakkında dava açmış. Gerekçesi ise: ” Bir caninin ruhsal durumunu bu kadar gerçekçi ve ayrıntılı anlatan bir kişinin geçmişinde kesinlikle bir cinayet saklıdır. ” olmuştur. Ve tüm bu mükemmelliği ile dünyada en popüler kitaplar arasına girmiştir.

Dostoyevski eseri yazmaya başladığı zaman karısı ağır hastaydı. Karısının başucunda beklerken bu şaheserini yarattı. İlk kez, 1866 yılında yayımlan bu eser okunması gereken kitaplar listesinde her zaman yer bulmuştur.

1984 – George Orwell

Kitap Adı : 1984

Yazar : George Orwell

Sayfa Sayısı : 352

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 1984 )

George Orwell’in kaleminden en çok okunan kitaplar listesine giren nadide bir eser daha.

1984 kitabında önümüze serilen distopik dünya ile yine siyaset eleştirisini çok güzel dile getiriliyor. Üç büyük devlet: Okyanusya, Avrasya ve Doğuasya. Sürekli birbiriyle savaş halinde olan bu devletlerden Okyanusya’nın Londra şehrinde yaşayan, yılı tam olarak kestiremese de 1984 olarak tahmin eden baş karakter Winston Smith ile başlıyoruz olaylara. Halkın %85’i proleterlerden oluşuyor ve de kimse proleterlerin ne yaptığına pek karışmıyor. Geriye kalan %15 Parti üyelerini oluşturuyor. Tabi bunlar da ikiye ayrılıyor iç parti ve dış parti üyesi diye. Ana karakterimiz Winston Smith bir dış parti üyesi. Onun gibi her dış parti üyesi evlerinde, sokaklarda, parti binasında sürekli tele-ekranlar tarafından izleniyor. İzlenme sebepleri ise düşünce suçu. Yani Parti’nin size sunduğu en küçük bilgiye dahi şüphesiz inanmanız gerekiyor. Zaten düşünce suçuna yakalanmamak oldukça zor iş. Çünkü parti size geçmişi hep değiştirerek sunuyor.

Sonuç olarak okunması gereken kitaplar listesinde siyaset ve politika türünde ve distopik kitapların başında gelen popüler kitaplardan biri de George Orwell’in 1984 kitabıdır.

Piraye – Canan Tan

Kitap Adı : Piraye

Yazar : Canan Tan

Sayfa Sayısı : 393

Baskı Yılı : 2016

Okunması gereken kitaplar listemizde yer verdiğimiz bir yerli roman da Canan Tan’dan Piraye.

Yıllardır bir tiyatrocu olma hevesiyle yaşayan Piraye, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanır. Edebiyat düşkünü babasının tek hayali, kızının onunla birlikte muayenehanesinde diş doktoru olmasıdır. Piraye ne kadar istemese de bu isteğe karşı koyamaz.Okulun ilk günü kolejden arkadaşı Esin’le aynı bölümde olduğunu öğrenir. Esin biraz uçarı, aşk ilişkilerine önem veren bir kızdır. Esin sayesinde Arif’le tanışan Piraye, edebiyata düşkün bu çocukla birbirlerine şiir vermeye başlar.Ama sonra Piraye buna son verir.

Yazın gelmesiyle, Piraye ailesiyle birlikte Çınarcık’taki yaz köşküne gider.Piraye’nin sınıf arkadaşı Ömer, Piraye’yi görmeye Çınarcık’a gelir.Annesi ve ablası Ömer’i Piraye’ye çok yakıştırsalar da Piraye böyle bir şey olmayacağını belirtir.Piraye bir gün hiç ummadığı bir anda sınıftaki çoğu kızın ilgisini çeken Nevzat’tan bir evlilik teklifi alır ama reddeder. Üçüncü sınıfın ortalarına doğru, Piraye aynı bölümün beşinci sınıfında okumakta olan ve kendisinden yedi yaş büyük, Haşim adında biri ile tanışarak, kendini aniden başlayan bir birlikteliğin içinde bulur.

Üniversitede tanışıp, tanıştığı gençle evlenir. Bir anda istanbul’un özgürlüğünden Diyarbakır’ın töre ve kültür baskısı içine düşen bir genç kız, ama Piraye özgür, özgürlüğünden ödün vermez. Kültürler arası çatışmaları ve buna uyum sağlamaya çalışan evli bir çift Piraye ve Haşim’i anlatan kitap sürükleyici ve en çok okunan kitaplar arasında.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Kitap Adı : Tutunamayanlar

Yazar : Oğuz Atay

Sayfa Sayısı : 724

Baskı Yılı : 2016

Turgut 18 yaşından beri Selim’ile arkadaştır. Selim bazı günlerde hayata ve insanlara tutunamadığına dair günlük yazar. Turgut, Selim’le büyük bir dostluk yaşar ancak Selim 27 yaşında hayata tutunamayarak intihar eder.  Selim öldüğü halde Turgut ona dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmek, aynı zamanda onunla geçirdiği günleri tekrar tekrar hatırlatmak ister. Daha sonra Turgut hayali karakteri Olric’le derin bir diyalog içine girer.

En çok okunan kitaplar arasında bulunan Tutunamayanlar konusu itibariyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasını anlatmaktadır. Romanda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan kişilerdir ve her biri Turgut’a Selim’in farklı yönlerini aktarmaktadır.Okunması gereken kitaplar listemizdeki 724 sayfalık bu roman çoğu kişiye göre ağır bir roman olsa da herkes böyle düşünmemekte ve en iyi kitaplar listesi içerisinde gösterilmektedir.

İnsan Neyle Yaşar – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kitap Adı : İnsan Neyle Yaşar

Yazar :  Lev Nikolayeviç Tolstoy

Sayfa Sayısı : 112

Baskı Yılı : 2016

Tolstoy bu eserinde insanların özünde iyilik olduğunu ve durum her ne olursa olsun iyilik yapması gerektiğini vurgular. Şeytan ve meleği temsil eden karakterleri öykülerinde kullanarak, insanın er ya da geç iyiliğin peşinden gidebileceğini anlatmak ister.

Peki insanların içinde hiç mi kötülük yoktur?” diye bir soru akla geldiğinde ise içerisinde yer alan ” İnsana ne kadar toprak lazım” buna verilecek en güzel cevaptır.

Kitap, dini ve ahlaki konularda öğüt verici, bilge hikayelerden oluşuyor. Oldukça sade, yalın bir dil kullanan yazar, soyleyeceklerini dolandırmadan direk söylüyor. Böylece insanları sıkmadan okutmayı başarıyor. En çok okunan kitaplar listemizde yerini alıyor.

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

Kitap Adı : Çalıkuşu

Yazar :  Reşat Nuri Güntekin

Sayfa Sayısı : 544

Baskı Yılı : 2013

Okunması gereken kitaplar listemizdeki bir başka aşk romanı olan Çalıkuşu, zamanında 4 perdelik bir oyun olarak “İstanbul Kızı” adıyla yazılmışken 1922 yılında, Vakit Gazetesinde​ “Çalıkuşu” adıyla roman olarak yayınlanmış ve büyük ilgi uyandırmıştır ve en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır.

İstanbullu bir subayın kızı olan Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin korumasıyla “Nötre Dame de Sion” Fransız yatılı okulunda okur. Yaramazlıkları yüzünden arkadaşları, okulda, ona “Çalıkuşu” adını takarlar.
Feride, yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirir. Teyzesinin yakışıklı oğlu Kâmuran ile birbirlerini severler ve nişanlanırlar. Feride, düğün günü, bir kadının getirdiği mektuptan Kamuran’ın İsviçre’de iken Münevver adında hasta bir kızla ilişkisi olduğunu, ona evlenme sözü verdiğini öğrenir, her şeyi yüzüstü bırakıp kaçar.

Feride, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde (Zeyniler Köyü, Bursa, Çanakkale…) öğretmenlik yapar. Oldukça idealisttir. Güzelliği başına belâ olur. Çeşitli dedikodular çıkar. Zeyniler Köyü’nde iken tanıştığı Doktor Hayrullah Bey’le Kuşadası’nda ikinci kez karşılaşır. Babacan bir adam olan Hayrullah Bey, Feride’yi kızı gibi korur; halkın dedikodusu üzerine onunla kağıt üzerinde evlenir; fakat aralarında sadece “baba – kız” ilişkisi vardır.

Feride, öğretmenliğe başlayınca bir “günlük” tutmuş, başından geçen her şeyi günü gününe bir deftere yazmıştır. Hayrullah Bey bu defteri bulur, okur ve saklar. Hastalanınca, Feride’ye kendisinin ölümünden sonra ara sıra teyzesinin yanına gitmesini ve verdiği kapalı zarfı Kâmuran’a teslim etmesini vasiyet eder.

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Kitap Adı : Da Vinci Şifresi

Yazar :  Dan Brown

Sayfa Sayısı : 495

Baskı Yılı : 2003

Dünya da en popüler kitaplar listesinde bulunan Da Vinci Şifresi’ni okunması gereken kitaplar listemize eklememek yanlış olurdu sanırım.

Harvard Üniversitesi simgebilim profesörü Robert Langdon’dan nefes kesen bir macera daha. Dan Brown gizemin, bulmacaların, birbirini takip eden olayların ve merakın doruk noktasında birleştiği bir kitap ile karşımızda.

Louvre Müze Müdürü Jacques Sauniere, dünyayı yerinden sarsacak belgeleri elinde bulunduran gizli bir kardeşliğin son temsilcisidir. Belgelerin açıklanmasını kendileri ve Katolik Kilisesi için tehlikeli bulan bir tarikat Sauniere’i öldürür. Sauniere belgelerin yerinin kendisiyle birlikte mezara gitmesini istememektedir ve ölmeden önce vücuduna bazı semboller, yanına da bir şifre yazar. Robert Langdon ve Fransız Kriptoloji Uzmanı Sophie Neveu’nun burda dahil olduğu olayların akışı sizi hayrete düşürecek.

Sanat ve din tarihinden genişçe bahsedilen kitapta özellikle Hıristiyan dini açısından tartışmaya açık ve kesinliği bilinemeyecek olan bilgiler yer alıyor ve tabi ki en çok okunan kitaplar arasında bulunuyor.

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kitap Adı : Kuyucaklı Yusuf

Yazar :  Sabahattin Ali

Sayfa Sayısı : 220

Baskı Yılı : 2016 ( İlk Baskı Yılı 1999 )

Okunması gereken kitaplar listemizdeki Kuyucaklı Yusuf kitabı, 1903 yılında Aydın’ın Kuyucak İlçesinde bir karı kocanın öldürülmesi olayı ile başlar. Olayı soruşturmaya giden Nazilli kaymakamı Salahattin Bey, anne babası gözleri önünde katledilmiş olan dokuz yaşındaki oğlu Yusuf’u, evlatlık olarak alıp evine götürür. Salahattin Bey, kendisinden on beş yaş küçük Şahinde Hanım ile evlidir. Hem yaş farkı, hem de mizaç bakımından uyuşmazlık yaşadığı eşiyle zor yürüttüğü ilişkisi, Yusuf’u eve getirmesiyle daha da bozulur. Şahinde, kocasının eve getirdiği bu köylü çocuğunu benimsemez. Yusuf, evin küçük kızı Muazzez ile birlikte, karı koca arasındaki huzursuzluğun içinde büyür.

Kaymakam, Yusuf’u eve getirişinden bir yıl sonra Edremit’e atanır; Yusuf evdeki karı-koca kavgalarının getirdiği huzursuzluğa rağmen Edremit’te mutlu bir çocukluk geçirir. İlerleyen bölümlerde ise Muazzez ile bir aşk yaşayan Kuyucaklı Yusuf kitabı en çok okunan kitaplar arasında yerini almayı başarmıştır.

Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

Kitap Adı : Aklından Bir Sayı Tut

Yazar :  John Verdon

Sayfa Sayısı : 480

Baskı Yılı : 2011

En çok okunan kitaplardan biri de John Verdon’un polisye romanlarından Aklından Bir Sayı Tut isimli kitabı. Roman, üniversite yıllarından sonra birbirleriyle bir daha görüşmemiş olan Mark ve emekli dedektif David isimli iki arkadaşın hikâyesiyle başlıyor.

Mark bir seri kâtil tarafından telefon ve mektuplarla tehdit ediliyor. David bir dedektif olduğu için Mark’ın yardım talep etmesi üzerine ona bu konuda yardım etmeye çalışıyor.

Emniyet teşkilâtı seri kâtilin yakalanması için bir ekip kuruyor. Kurulan ekibe dâhil olanların her biri ayrı ayrı mevzû ile ilgileniyorlar. Onlar kâtili yakalamak için büyük çaba sarfederken; kâtil de boş durmuyor, cinâyetlerine ara vermeden devam ediyor. Dedektif David olayı çözebilmek için zaman zaman eşinin de zekâsına başvuruyor. Onca çaba sarfetmelerine rağmen, katili yakalamaya çalışan ekip içerisinde kimler var ise, sonunda birçoğu seri kâtilin tehditleri altında kalıyor ve ölümle karşı karşıya geliyorlar.

Kâtil polislerden ve sarhoşlardan nefret eden ve hepsini öldürmeyi arzu eden bir psikopattır.

Okunması gereken kitaplar listemizde bulunan oldukça heyecanlı, macera dolu, korku ve gerilim içeren bir polisiye kitabıdır Aklından Bir Sayı Tut.

Empati – Adam Fawer

Kitap Adı : Empati

Yazar :  Adam Fawer

Sayfa Sayısı : 640

Baskı Yılı : 2011

Adam Fawer’in en az Olasılıksız kadar etkileyici olan 2.kitabı Empati. Olasılıksız gibi bu kitabı da en çok okunan kitaplar arasında bulunuyor. İlk kitabında Epilepsi hastalığını ana karakter üzerinden inceleyen Fawer, bu kitabında ise yirmi beş bin insanda bir görüldüğü iddia edilen Sineztezi üzerinden kurgulamış romanını.

Birleşik Duyu anlamına gelen Sineztezi; beynin duyduğu sesleri görsellere, gördüğü şeyleri ise seslere dönüştürerek algılamasını sağlayan bir hastalık; seslerin koklandığı, renklerin tadıldığı, şekillerin duyulduğu bir nörolojik karışıklık. 639 sayfasıyla ilk bakışta göz korkutan kitap, gerçeklik yüzdesinin fazlalığıyla ve iradenin aklın mı arzuların mı kölesi olduğuna dair sorgulamalarıyla nasıl bittiğini anlayamayacağınız çarpıcı bir roman.

Yine CIA’in uzun yıllar süren ve hala gizlice devam ettiğine dair bulgulara da rastlanan insan deneylerinin trajik sonuçlarına dem vuran gerçekçi ayrıntılara da sahip muhteşem bir kurgu.

Böylece bu bilim-kurgu kitabınıda okunması gereken kitaplar listemize ekliyoruz.

Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Kitap Adı : Açlık Oyunları

Yazar :  Suzanne Collins

Sayfa Sayısı : 420

Baskı Yılı : 2015

Okunması gereken kitaplar listemizdeki fantastik türündeki romanlardan biri olan Açlık Oyunları dünyada en  popüler kitaplar arasında bulunuyor.

Geçmişte Kuzey Amerika olarak bilinen Panem ve 13 Mıntıka bir araya gelerek Capitol’ü oluşturuyorlar. Bu 13 mıntıkanın Capitol’e karşı ayaklanmasının ardından 12 mıntıka yenilgiye uğruyor, 13. mıntıka ise yok ediliyor. Kazananların yani gücü elinde bulunduranların geri kalan 12 mıntıkanın bilmesini istediği bir şey var: ” İstedikleri zaman, istedikleri şekilde onları da yok edebilirler.” Açlık Oyunları da bunu her daim hatırlatabilmek için kullandıkları bir araç.

Ölümcül, yıkıcı, vahşi bir araç. 12 mıntıkadan seçilen ikişer kişi olmak üzere toplamda 24 kişinin ölümüne savaştığı bir araç. Sonunda ise tek bir kişi hayatta kalacak ve mıntıkasını rahatlatabilecek. Ancak bunun için yapması gereken bir şey var aralarında küçük çocukların da olduğu diğer 23 kişinin ölümünü izlemek hatta bunu bizzat kendisi gerçekleştirmek.

Açlık Oyunları Serisi New York Times Bestseller, USA Today Bestseller, New York Times Yılın Unutulmaz Kitabı ve bunlar gibi birçok ödül sahibi bir seri. İlk kitap itibariyle seriyi sadece normal bir fantastik kitaplar dizisi olarak nitelendirmek yanlış olur. Günümüzden çok sonraki dönemleri anlatan Açlık Oyunları her devrin sorunlarını anlatıyor: Yoksulluk, yaşam savaşı, insanların canını hiçe sayan otorite.

Suzanne Collins yeni bir düzen, yeni bir ülke, yeni karakterler yaratmakla kalmıyor fantastik öğeleri çok önemli bir konuyla birleştiriyor: “Mutlak hakimiyet sahiplerinin, insanlara gücün kimde olduğunu göstermeye yönelik dürtüleri.”

Açlık Oyunları hayal gücünüzü zorlamanın yanında sizi dünyanın gerçekleri, güç-zayıflık, otorite-halk gibi konular üzerinde de düşünmeye itiyor.

Şah ve Sultan – İskender Pala

Kitap Adı : Şah ve Sultan

Yazar :  İskender Pala

Sayfa Sayısı : 390

Baskı Yılı : 2010

Okunması gereken kitaplar listemizdeki en güzel tarih kitaplarından biri Şah ve Sultan.

Bir tarafta 3 kıtada 623 yıl hüküm süren, 36 Padişah, 219 Sadrazam ve 129 Şeyhülislamıyla birbirinden farklı dil, din ve kültürdeki milletleri birbirleriyle kaynaştırıp asırlar boyu hoşgörüyle idare etmeyi başaran bir devletin 9. Padişahı, ilk Türk İslam halifesi, Hâdim’ul-Harameyn’uş- Şerifeyn Yavuz Sultan Selim, bir tarafta da Safevi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarı Şah İsmail. Zekâlarını, bilgilerini, eğitimlerini, şanlarını hem devletlerinin bekası için kullanan, hem de şiire yön vermede kullanan, Çaldıran Ovası’nda karşı karşıya gelen dönemin iki büyük padişahı Sultan Selim ve Şah İsmail’in hikâyesi.

Romanda olay akışı iki padişahın hükümdar olmalarından başlayıp, Çaldıran Savaşı’nın öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan olaylarla devam ediyor. İki tarafında kendilerini haklı bulduğu konulardan dolayı olaylar başlıyor. Sultan Selim, Şah İsmail’in İslam’ın usulüne göre hareket etmediği, Orta Asya’daki Sünnilere zulüm ettiği, haklarını hiçe saydığını düşündüğü için; Şah İsmail de tam tersini Yavuz Sultan Selim Han’ın Anadolu’daki Kızılbaşlara zulüm ettiğini ve haklarının yendiğini düşündüğü için meydana gelen olayları kendine has üslubuyla bizlere aktarıyor İskender Pala. Ve bu romanı en çok okunan kitaplar arasında da yerini alıyor.

Beyaz Diş – Jack London

Kitap Adı : Beyaz Diş

Yazar : Jack London

Sayfa Sayısı : 258

Baskı Yılı : 2017

Kitabın Ana karakteri kitap ile aynı isimli yarı köpek-yarı kurt olan Beyaz Diş. Ancak kitabın giriş kısmında Beyaz Diş değil annesi çıkıyor karşımıza. Beyaz Diş’in annesi Kiche ile ilgili birkaç bölüm okuduktan sonra Beyaz Diş’in dünyaya geldiği kısımlara geçiyor. Bu kısımlarda Beyaz Diş’in kendisini ve çevresini keşfetme, içgüdülerinin farkına varma ve dünyayı anlamlandırma süreci anlatılıyor.

Romanında yer verdiği ortamları kendisi de gidip görmüş olan Jack London bu sayede Kuzey Toprakları’nın vahşiliğini, sert hava şartlarını daha gerçekçi bir şekilde aktarıyor okura.

Kitabı okurken başlarda insanlığa kızıyor, kötülükten ve vahşetten yorgun düşer gibi olabilirsiniz. Ama okumaya devam ettiğinizde sevginin ve şefkatin neleri değiştirebileceğini, sevginin dokunduğu her yeri nasıl güzelleştirebildiğini görüyorsunuz.

Beyaz Diş okunması gereken kitaplar listesindeki Dünya Klasiklerinden biri ve en çok okunan kitaplar arasında yer almakta.

Fatih Harbiye – Peyami Safa

Kitap Adı : Fatih Harbiye

Yazar : Peyami Safa

Sayfa Sayısı : 138

Baskı Yılı : 2017

Peyami Safa’nın okunması gereken kitaplar listesindeki başka bir kitabı Fatih Harbiye aynı zamanda en çok okunan kitaplar arasında bulunmaktadır.Kitapta genel olarak doğu-batı kültürü çatışması anlatılmaktadır.

Geleneksel Türk tipi eğitimi ile yetişen Neriman, aldığı eğitime rağmen batılı yaşamın büyüsüne kapılarak ailesinden,  geleneklerinden, semtinden ve insanlarından kopmaya başlar. Bu kopuş Harbiye ve Şişli de gördüğü batılı yaşama duyduğu özentiden kaynaklanır. Bu özenti onu doğuya ait olan ne varsa her şeyden koparmaya, batılı yaşama dair ne varsa ona doğu yönelme şeklinde cereyan eder.

Batılı yaşama kavuşma hevesi, sevgilisi Şinasi’den kopma, batılı yaşamı temsil eden Macit’e yönelme şekline de dönüşmüştür. Neriman bu kopuşun sonrasında artık nihai kararını vermek, Fatih ile Harbiye, Şinasi ile Macit, ailesi ile batılı yaşam arasında bir tercih yapacağı bir noktaya gelmiştir.

Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

Kitap Adı : Melekler ve Şeytanlar

Yazar : Dan Brown

Sayfa Sayısı : 576

Baskı Yılı : 2004

Yine Dan Brown’dan okunması gereken kitaplar listemizdeki her sayfası aksiyon dolu bir eser.

Din ve bilim, kilise, fizik, tarih ve gizli bir örgütün akıl almaz sırları. Melekler ve Şeytanlar olağanüstü bir çalışma, mükemmel bir araştırmanın ürünü.

Harvard Üniversitesi’nin dünyaca ünlü Simgebilim Profesörü Robert Langdon sabaha karşı bir telefon alır. Ardından, arayan kişi bir de fax gönderir ve faksta Langdon’dan karmaşık bir yazıyı çözmesi istenir. Bu yazı İsviçre’de öldürülen bir fizikçinin göğsüne dağlanmıştır ve çok uzun zamandan beri Katolik Kilisesi’ne karşı olan gizli bir kardeşlik örgütü Illuminati’nin sembolüdür.

CERN’de çalışan ve aynı zamanda öldürülen fizikçinin kızı olan Vittoria Vetra ve Langdon kendilerini amansız bir oyunun içinde bulurlar. Roma Vatikan ve CERN’de geçen olayların temelinde, İlluminati ve Katolik Kilisesi arasında yüzyıllar süren çekişme vardır. Vittoria ve Langdon’ın zamanları da oldukça sınırlıdır. Çünkü birileri Katolik Kilisesi’ni yerle bir edecek bir silahı çoktan devreye sokmuştur.

Dan Brown’un bu eseri en çok satan kitaplar ve en çok okunan kitaplar listesindeki yerini her zaman korumayı başarmıştır.

Sefiller – Victor Hugo

Kitap Adı : Melekler ve Şeytanlar

Yazar : Dan Brown

Sayfa Sayısı : 1724 ( 2 Cilt )

Baskı Yılı : 2015

Kitap ilk başladığında piskopos Monsenyör Bienvenue’yü anlatıyor. Bu piskopos fazlasıyla iyi bir insan ve bu iyiliği nedeni ile çevresinde büyük bir saygı görüyor. Haliyle din ile birlikte yaşıyor ve dinin getirdiği tüm kuralları eksiksiz uyguluyor. Yakın çevresi de dahil olmak üzere kim ne derse desin o bu doğrulardan asla ama asla ayrılmıyor.

Ana karakterimiz olan Jean Valjean ise daha sonra giriyor hikayeye. 19 yıl önce yeğenlerini doyurabilmek için ekmek çaldığı için küreğe mahkum olan Jean Valjean’ın hapisten çıkışı, insanlardan gördüğü nefret ve onun insanlara karşı ettiği nefret anlatılırken. Piskoposla karşılaşması ve hayatının bundan sonrasının çok daha farklı şekilde seyretmesi ele alınıyor. Jean Valjean ne yaşarsa yaşasın sefalet onun peşini bir türlü bırakmıyor.

Piskopos sevgisini bütün insanlara verirken Jean Valjean kimseye verememiş, kimseden de herhangi bir sevgi görmemiştir. Jean Valjean’ın kitapta belki de en az konuştuğu karakter olmasına rağmen hayatına en çok etki eden karakter Piskopos oluyor. Ve onun etkisi kitabın sonuna dek kendisini gösteriyor.

Sonuç olarak dünya da en iyi kitaplar arasında bulunan ve iki ciltten oluşan bu baş yapıt, okunması gereken kitaplar listemizde yerini alıyor.

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig

Kitap Adı : Olağanüstü Bir Gece

Yazar : Stefan Zweig

Sayfa Sayısı : 80

Baskı Yılı : 2017

Okunması gereken kitaplar listemizde bulunan Olağanüstü Bir Gece kitabında kahramanımız ailesinin bıraktığı miras ile hayatını idame ettiren, zenginlik içinde yaşayan bir beyefendidir. Otuz altı yıllık yaşamında her şeyi elde etmiş, doymuş ve hayattan hiç bir beklentisi olmayan günü yaşayan ve kendisi ile aynı şartlara sahip arkadaş çevresinde söz sahibi, sevilen, sayılan bir birey olarak da hiç bir beklentisi olmadığı için artık iyice hissizleşen bir adamdır.

Katıldığı bir at yarışında başına gelen küçük bir olay onun duygu dünyasında çelişkiler yaşamasına sebep olurken daha fazlasını deneyimleme dürtüsünü de beraberinde getirir.

Şehrin aylak takımının takıldığı yere gittiğinde ise kendisine yabancı olan ama çok mutlu olan bu insanların bir şekilde varlığından rahatsız olduklarını, kendi iç dünyasında hissederken, hissizleşen duygularının artık farkına varmaya başlamasına ve kendini yeniden keşfetmesini sağlayacaklardır.

Okunması Gereken Kitaplar Listesi

Evet okunması gereken en iyi kitaplar listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım ” En Çok Okunan 35 Kitap | Okunması Gereken Kitaplar Listesi ” makalemizi yararlı bulmuşsunuzdur. Sizde tavsiye ettiğiniz kitapları ve özet olarak konusunu yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Eryaman Escort Keçiören Escort Escort Çankaya Ankara Escort

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. en çok okunan kitaplardan açlık oyunlarını çok sevmiştim. Bu listedekileri not aldım çünkü okumadığım ve merak ettiğim kitaplarda var içlerinde.Güzel bir liste oluşturmuşsunuz. Teşekkürler

 2. Hem Türk hem Dünya klasiklerinden güzel elit kitapları hem de modern edebiyattan eserleri eklediğiniz güzel bir liste olmuş. Bu kitapların önemli bir kısmını okumuş olmam da beni kendi adıma mutlu etti. Özellikle 1984, Hayvan Çiftliği, Simyacı, uçurtma avcısı, Fareler ve İnsanlar benim en çok beğendiğim kitaplardı. Bunların da listede olması güzel. Elinize sağlık, .ok güzel bir çalışma olmuş.

Yapılan Yorumlar
 1. Uçurtma Avcısı Khaled Hosseini’nin önemli eserlerinden. Bin Muhteşem Güneş’i de bu listeye ekleyebiliriz bence. Bunun yanında bir Orwell hayranı olarak 1984 de en beğendiğim kitaplardan biridir. Son olarak da Steinbeck’in Ferler ve İnsanları’nı ön plana çıkarırım. Bir çırpıda okuduğum ve çok beğendiğim bir kitaptı

 2. en çok okunan kitaplardan açlık oyunlarını çok sevmiştim. Bu listedekileri not aldım çünkü okumadığım ve merak ettiğim kitaplarda var içlerinde.Güzel bir liste oluşturmuşsunuz. Teşekkürler

 3. En çok okunan kitapları listesinde birçok kitabı okuma fırsatım oldu. Cidden oldukça yerinde seçilmiş kitaplar olduğunu düşünüyorum. Dan Brown Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci şifresi, John Steinbeck Fareler ve İnsanlar, George Orwell Hayvan Çiftliği benim en sevdiklerimden. Bence bu listeye Gabriel Garcia Marquez’in de bir kitabı girmeliydi. Yüzyıllık yalnızlık mesela…

 4. 24 Kasım 2019

  Listede çok kaliteli kitaplar var; George Orwell, Dan Brown, Dostoyevski kalitesinde değil ama konusuna özel bir kitap olan eski Lakers coachu Phil Jackson’ın Ruhunu Arayan Takım kitabını da bir basketbol yazarı olarak çok beğenmiştim. Buraya bir not düşmek istedim.

 5. Liste çok güzel ve özenle hazırlanmış. Kitap okuma alışkanlığım yok, okumaktan daha çok izlemeyi sevenlerdenim ama kitap okuma alışkanlığı da kazanmaya çalışıyorum. Sabırsız bi okuyucu olduğum için kitap okurken çok çabuk sıkılıyorum ve sürekli atladığımdan okuduğumdan bir şey anlamıyorum. Gerçi başlangıç için kitabı doğru seçmek önemli gerçekten ilgini üzerine alabilecek bi kitap seçmek lazım ve ben bu okunması gereken kitaplar listenizi beğendim hedefim verdiğiniz listedeki tüm kitapları bitirmek olacak. =)

 6. Hem Türk hem Dünya klasiklerinden güzel elit kitapları hem de modern edebiyattan eserleri eklediğiniz güzel bir liste olmuş. Bu kitapların önemli bir kısmını okumuş olmam da beni kendi adıma mutlu etti. Özellikle 1984, Hayvan Çiftliği, Simyacı, uçurtma avcısı, Fareler ve İnsanlar benim en çok beğendiğim kitaplardı. Bunların da listede olması güzel. Elinize sağlık, .ok güzel bir çalışma olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir