1. Anasayfa
 2. Dizi & Film

En İyi Bilim Kurgu Filmleri | Son Zamanların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi

En İyi Bilim Kurgu Filmleri | Son Zamanların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi
en-iyi-bilim-kurgu-filmleri
11

En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Bilim Kurgu Filmleri

En iyi bilim kurgu filmleri hangileridir ? Hangi bilim kurgu filmini izlemeliyim ? En çok izlenen bilim kurgu filmleri hangileri ? Gibi sorularınız varsa ve bilim kurgu film önerileri arıyorsanız kesinlikle olmanız gerektiği yerdesiniz !

Sizlere gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri sıralaması hazırladık. Hemen alttaki listede son zamanların en iyi bilim kurgu filmleri IMDB puanlarına göre sıralanmıştır.

Umarız en popüler bilim kurgu filmleri listesinde verdiğim bilim kurgu film tavsiyeleri hoşunuza gider ! Tabi ki bunlar bizim seçtiklerimiz sizde kendi seçtiğiniz veya beğendiğiniz bilim kurgu filmlerini yorum olarak belirtebilirsiniz.

15 – YASAK BÖLGE 9 ( District 9 )

IMBD Puanı:  7.9

Çıkış Tarihi: 6 Kasım 2009

Film Türü: Bilim Kurgu , Aksiyon , Gerilim

Süre : 1 saat 50 dk

En iyi bilgi kurgu filmleri listemizdeki ilk film yasak bölge 9 orijinal ismiyle District 9. Film, uzay gemileri bozulunca dünyaya sığınmak zorunda kalan uzaylılarla insanlar arasındaki çatışmayı anlatıyor. Hemen söyleyelim bu filmde alıştığımızın aksine kötü karakterler uzaylılar değil insanlar.

14- YERÇEKİMİ (GRAVİTY)

IMBD Puanı:  7.7

Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2013

Film Türü: Bilim Kurgu , Gerilim

Süre : 1 saat 31 dk

Son zamanlarda çekilen en popüler bilim kurgu filmlerinden biri olan Yerçekimi yada Gravity ile devam ediyoruz. Film ,  uzay boşluğunda mahzur kalan iki astronotun hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Uzay araçları parçalanan iki astronotun dünyaya dönme çabalarını anlatıyor. İmkan bulursanız bu filmi 3D izleminizi tavsiye ediyoruz. Çünkü o zaman astronotun o koca boşluktaki yalnızlığını çok daha iyi anlayacaksınız.

13- MESAJ (CONTACT)

IMBD Puanı:  7.4

Çıkış Tarihi: 31 Ekim 1997

Film Türü: Bilim Kurgu , Drama , Gizem

Süre : 1 saat 31 dk

En iyi bilim kurgu filmleri listemizde sıra Mesaj adıyla gösterilen Contact. Bu yapıt iyi bir bilim kurgu filminin nasıl olması gerektiği gösteren en iyi örneklerden biri. Mesaj ’ da uzaylıların insanlarla iletişime geçmesiyle birlikte yaşananları anlatıyor.

12- BAŞLANGIÇ ( INCEPTION )

IMBD Puanı:  8.8

Çıkış Tarihi: 30 Temmuz 2010

Film Türü: Bilim Kurgu , Aksiyon , Macera

Süre : 2 saat 28 dk

Mutlaka izlemeniz gereken bilim kurgu listemizdeki bir diğer film ise İnception yani Başlangıç. Bu ünlü film artık kült haline geldi. Leonardo DiCaprio’ nun başrolünü üstlendiği bu film, insanların rüyalarına girerek onların sırlarını çalmaya çalışan bir grup ajanın sıra dışı öyküsünü izleyeceksiniz.

11- DÜNYALI ( The Man From Earth)

IMBD Puanı:  8.8

Çıkış Tarihi: 10 Haziran 2007

Film Türü: Bilim Kurgu , Drama , Fantezi

Süre : 1 saat 38 dk

Sıradaki filmimiz Türkiye’de Dünyalı adıyla gösterilen The Man From Earth. Filmin en ilginç yanı ise filmin tamamının bir evin salonunda geçmesi. 14.000 yaşındaki bir insan ve onun ilginç hikayesine tanık olan bir grup bilim insanını izleyeceksiniz.

10- AVATAR

IMBD Puanı:  7.8

Çıkış Tarihi: 18 Aralık  2009

Film Türü: Bilim Kurgu , Aksiyon , Macera , Fantezi

Süre : 2 saat 42 dk

Özel efektleri ve oluşturduğu farklı dünyayla çok özel bir yapıt olan Avatar bu listenin en çok öne çıkan filmlerinden biri. Uzak bir gezegende doğayla iç içe yaşayan bir uygarlık var. İnsanların bu gezegeni işgal etmesinden sonra yaşananlar olağan üstü bir görsellikle anlatılıyor.

9- AY (MOON)

IMBD Puanı:  7.9
Çıkış Tarihi:
26 Mart 2010

Film Türü: Bilim Kurgu , Drama , Gizem

Süre : 1 saat 37 dk

Sıradaki filmimiz Moon ya da Türkçe adıyla Ay. Filmde aydaki maden istasyonunda çalışan tek insanın ilginç gerçekleri keşfetmesine tanık oluyoruz. Kahramanımız bir süre sonra halüsinasyonlar görmeye başlamayınca hem kendisiyle hemde etrafıyla savaşmaya başlıyor.

8- GELECEĞE DÖNÜŞ (Back To The Future)

IMBD Puanı:  8.5

Çıkış Tarihi: Şubat 1987

Film Türü: Bilim Kurgu , Macera , Komedi

Süre : 1 saat 56 dk

Geleceğe Dönüş serisi de mutlaka izlemeniz gerek bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Serinin üç filimde ayrı güzel. Zaman yolculuğu hakkında yapılmış en popüler film olan Geleceğe Dönüş’ü hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

7- 12 MAYMUN (Twelve Monkeys)

IMBD Puanı:  8.0

Çıkış Tarihi: 31 Mart 1996

Film Türü: Bilim Kurgu , Gizem , Gerilim

Süre : 2 saat 9 dk

Zaman yolculuğu konusunda çekilmiş bir diğer film ise 12 Maymun bir diğer adıyla Twelve Monkeys. Bu filmde zaman yolculuğu insan ırkını yok oluşun eşiğine getiren bir virüsü durdurmak için yapılıyor.

6- SİL BAŞTAN (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMBD Puanı:  8.3

Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2004

Film Türü: Bilim Kurgu , Dram , Romantik

Süre : 1 saat 48 dk

Sıradaki film ülkemizde Sil Baştan adıyla gösterilen Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Bu filmin senaryosu sinema tarihinin baş yapıtlarından bir tanesi. Filmin sorduğu soruysa şu ; İnsanların istemediği anılarını silebilen bir teknoloji olsaydı neler yaşardık ?

5-MATRİX

IMBD Puanı:  8.7

Çıkış Tarihi: 3 Eylül 1999

Film Türü: Bilim Kurgu , Aksiyon

Süre : 2 saat 16 dk

Sıradaki filmimiz artık bir sinema klasiği haline gelen Matrix. Bu üçlemede içinde yaşadığımız dünyanın gerçekliği muhteşem efektler ve bir dolu aksiyon ile sorgulanıyor. Hepsini izlemeseniz de en azından ilk filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

4- YARININ SINIRINDA ( Edge Of Tomorrow)

IMBD Puanı:  7.9

Çıkış Tarihi: 6 Haziran 2014

Film Türü: Bilim Kurgu , Aksiyon

Süre : 1 saat 53 dk

Sıradaki filmimiz adı Edge of Tomorrow olan Yarının sınırında. Bu bilim kurgu ile aksiyonu mükemmel bir şekilde birleştiren yeni dönem filmlerden biri. İnsanlığa savaş açan bir uzaylı türüyle sıradışı güçlere sahip bir insanın mücadelesi anlatılıyor.

3- YAPAY ZEKA ( Artificial Intelligence )

IMBD Puanı:  7.1

Çıkış Tarihi: 5 Ekim 2001

Film Türü: Bilim Kurgu , Macera , Drama

Süre : 2 saat 26 dk

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesinde sıra Yapay zeka’da. İngilizce ismi Artificial Intelligence olan filmde  duyguları olan robotlar yapabilseydik neler olurdu? Sorusunun yanıtı beylikdüzü escort aranıyor. Bu konu anne sevgisi üzerinden anlatıldığı için hem iyi bir bilim kurgu hem de iyi bir duygusal film.

2- YILDIZ SAVAŞLARI ( Star Wars)

IMBD Puanı:  6.6 – 8.8

Çıkış Tarihi: 1979

Film Türü: Bilim Kurgu , Macera , Fantezi

Süre : 2 saat … dk

En iyi bilim kurgu filmleri listelerinin olmasa olmaz filmi tabiki Star Wars serisi. Dünyayı kasıp kavuran toplam 7 filimden oluşan serinin her bir filmi de dikkatle izlenmeyi hakkediyor. Seriyi dilerseniz vizyona girdiği sıra yerine hikaye sırasına göre de izleyebilirsiniz. Star Wars hangi sıra ile izlenmeli diye aratarak gerekli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

1- YILDIZLARARASI ( İnterstellar)

IMBD Puanı:  8.6

Çıkış Tarihi: 7 Kasım 2014

Film Türü: Bilim Kurgu , Macera , Drama

Süre : 2 saat 49 dk

En çok izlenen bilim kurgu filmleri listemizdeki en son film ise 2014’de gösterime giren İnterstellar yani Yıldızlararası. Son yıllarda çekilen en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan filmde yeni gezegenler arayan bir grup insanın hikayesi anlatılıyor. Onu iyi bir bilim kurgu yapan ise Fizik kurallarına ve bilimsel gerçeklere sadık kalmaya çalışması.

Ayrıca bu listeye ekleyebileceğimiz LUCY, Oblivion , Dünyalar Savaşı Z , Zamana Karşı gibi bilim kurgu filmleri de eklenerek liste uzatılabilir. Fakat biz IMDB puanlarını göz önünde bulundurarak bu 15 filmi son zamanların en iyi bilim kurgu filmleri listemize almayı tercih ettik.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

Popüler Yorumlar
 1. 5 sene önce

  En iyi sinema evreni hakkında bir paylaşım görmek isterim

 2. 4 sene önce

  matrix filminin ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum. o döneme damga vurmuştu. hatta gora filminde cem yılmaz bir sahnesinde komik bir şekilde canlandırıyordu :) avatar filmi defalarca izlediğim bilim kurgu filmleri arasında ilk sırada yer alır.

Yapılan Yorumlar
 1. 5 sene önce

  Dünyalı filmini gerçekten merak ettim doğrusu

 2. 5 sene önce

  En iyi sinema evreni hakkında bir paylaşım görmek isterim

 3. BAŞLANGIÇ filmini izledim ve cok begendim teşekkür ederim

 4. Matrix ilk üçte olabilirdi. Yine hepsi güzel film.

 5. 4 sene önce

  Listediklerden Inception, Avatar, Geleceğe Dönüş, Sil Baştan, Yapay Zeka dışındakileri izlemedim o yüzden listeme kalanların hepsini ekleyeceğim. Özellikle Interstellar uzun zamandır izlemek istememe rağmen sürekli ertelediğim bir filmşimdi fragmanını da tekrar izleyince merakım daha da arttı.

  • 4 sene önce

   İnterstellar gerçekten bazılarına göre belkide en iyi bilim kurgu filmi olarak geçiyor. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

 6. 4 sene önce

  Matrix efsaneleri efsanesidir. Özellikle mantık yapısıyla ve ana fikriyle pek çok filme ve fikre ilham kaynağı olmuştur.

  • 4 sene önce

   Matrix tarzı başyapıt olabilecek bilim kurgu filmleri daha çok çekilmeli bence. Dediğiniz gibi matrix birçok bilim kurgu filmine ilhan kaynağı olmaya devam ediyor.

 7. 4 sene önce

  matrix filmi 90 yılların sonunda o yıllara damgasını vuran harika bir bilim kurgu filmiydi ve çok beğeni almıştı gerçekten. en iyi bilim kurgu filmlerinde doğru secimler yapmışsınız teşekkürler

 8. 4 sene önce

  matrix filminin ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum. o döneme damga vurmuştu. hatta gora filminde cem yılmaz bir sahnesinde komik bir şekilde canlandırıyordu :) avatar filmi defalarca izlediğim bilim kurgu filmleri arasında ilk sırada yer alır.

 9. matrix ve yapay zeka en beğendiğim filmlerdi. Tabi listedekilerden izlemediklerim de var. Çok iyi oldu not aldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir