1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. En iyi Yumurta Hangisi ? | Yumurta Üzerindeki Kod 3 İle Başlıyorsa Sakın Almayın!

En iyi Yumurta Hangisi ? | Yumurta Üzerindeki Kod 3 İle Başlıyorsa Sakın Almayın!

En iyi yumurta hangisi

YUMURTA ÜZERİNDEKİ KODLAR NE ANLAMA GELİYOR?

1 Nisan 2018 tarihinden itibaren artık gördüğümüz tüm yumurtaların üzerinde bir takım kodlar bulunmaya başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre yumurta üreticileri yetiştirme metodu kodunu yumurtaların üzerine işlemesi zorunlu hale geldi.

Peki, yumurtalarda girilen yetiştirme metodu yumurta üzerindeki kodlar,  gördüğümüz tüm bu sayılar ve harfler hangi anlamlara geliyor?

 • Yumurtanın üzerindeki kodlar, en başta yer alan rakam yumurtanın cinsini belirliyor. Buna göre, Yumurta üzerindeki numaralandırmada ilk olarak “0” rakamını görüyorsanız bu yumurtanızın “organik” olduğu anlamına geliyor. 0 kodu ile başlayan yumurtalar, organik yetiştiricilik yapılan ortamda ve mutlaka hormon uygulanmadan üretilir. Bu yumurtalarda tavuğa verilen yem de tamamen organiktir.
 • Yumurtaların üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa, aldığınız serbest dolaşan tavuk yumurtası anlamına geliyor demektir. Bu yöntemde GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur ancak tavukların rahatça gezebileceği bir alan bulundurulması zorunludur.
 • Eğer yumurtaların üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa, yumurta kümeste yetiştirilen tavuktan geliyor. Tavukların kümeste kafessiz bir şekilde yaşıyor ve kümes içinde de olsa tavuklar serbest şekilde dolaşabilecekleri bir alana sahipler. Bu yöntemde de GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması bulunmuyor.
 • Yumurtaların üzerindeki kod 3 rakamı ile başlıyorsa bu aldığınız yumurtanın kafeste yetiştirilen tavuklardan elde ediliyor olduğu anlamına gelir. Sadece kafeste büyüyen ve dolaşmayan tavuğun yumurtasıdır. Bu en sağlıksız ve ucuz olan yumurtadır.

Yetiştirme metodu kodundan sonra gelen TR kodu ise yumurtanın Türkiye’de yetiştirildiği anlamına gelmektedir.

Ülke kodunun hemen yanındaki 2 haneli kod ise yumurtanın yetiştirildiği ilin plaka kodunu belirtmektedir.

Ayrıca yukarıda Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından yayınlanan tabloyu inceleyerek yumurtanızın üzerindeki kod ile istediğiniz her bilgiyi nasıl okuyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlarda tavuklara organik olmayan yemler verilerek, serbest gezen tavuk bile olsa daha fazla yumurtlaması için farklı yemler verilerek organik yumurtaların organikliği bile tehlike altında aslında. Sizler yumurtanızı alırken iyi tanıdığınız tavuk ve yumurta yetiştiriciliği yapan birinden almanız daha sağlıklı olacaktır. Böyle bilmediğiniz yerden alarak sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir  En İyi Seo Yöntemi 2019 | Google'da Üst Sıralara Çıkmak İçin En İyi 5 SEO Yöntemi
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Yumurta alırken hiç bir şekilde dikkat etmediğim kodlara bundan sonra mutlaka bakacağım.Bir çok İnsan’ın bu kodların bırakın ne olduğunu okumuyordur bile.

  • eniyihangisidir
   5 ay önce

   Sürekli gözümüz önündeki yumurta üzerindeki kodları görüyoruz ama ne ifade ettiğine dikkat etmiyoruz. İçeriğimiz sayesinde yumurta üzerindeki kodların anlamları hakkında size yardımcı olabilmişizdir.

 2. 5 ay önce

  Daha önce de denk gelmiştim buna yumurta yemem ama aldığım yumurtalara dikkat ederim hatta şehrin ortasında arka bahcemde tavuk yetistiriyorum organik yumurtalarim oluyor. Böyle uygun bir yeriniz varsa tavsiye ederim

  • eniyihangisidir
   5 ay önce

   Şu zamanda her şeyin en sağlıklısı kendi yaptığınız organik üretimlerdir. Fakat onlarda da bir çok ürünün dna’sının değiştirilmesi sebebiyle eski tadı neredeyse veremiyorlar. Ama tavuk yumurtası konusunda kimyasal yemler kullanılmadığı sürece sorun olmayacaktır.