En iyi Yumurta Hangisi ? | Yumurta Üzerindeki Kod 3 İle Başlıyorsa Sakın Almayın!

En iyi yumurta hangisi

YUMURTA ÜZERİNDEKİ KODLAR NE ANLAMA GELİYOR?

1 Nisan 2018 tarihinden itibaren artık gördüğümüz tüm yumurtaların üzerinde bir takım kodlar bulunmaya başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre yumurta üreticileri yetiştirme metodu kodunu yumurtaların üzerine işlemesi zorunlu hale geldi. Peki en iyi yumurta hangisi? Hangi kod numaralı yumurta daha iyi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Hepsi Bu makalede

Peki, yumurtalarda girilen yetiştirme metodu yumurta üzerindeki kodlar,  gördüğümüz tüm bu sayılar ve harfler hangi anlamlara geliyor?

  • Yumurtanın üzerindeki kodlar, en başta yer alan rakam yumurtanın cinsini belirliyor. Buna göre, Yumurta üzerindeki numaralandırmada ilk olarak “0” rakamını görüyorsanız bu yumurtanızın “organik” olduğu anlamına geliyor. 0 kodu ile başlayan yumurtalar, organik yetiştiricilik yapılan ortamda ve mutlaka hormon uygulanmadan üretilir. Bu yumurtalarda tavuğa verilen yem de tamamen organiktir. En iyi yumurta hangisidir diye aklınızda bir soru işareti varsa mutlaka 0 kod numaralı bir yumurta tercih etmelisiniz.
  • Yumurtaların üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa, aldığınız serbest dolaşan tavuk yumurtası anlamına geliyor demektir. Bu yöntemde GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur ancak tavukların rahatça gezebileceği bir alan bulundurulması zorunludur.
  • Eğer yumurtaların üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa, yumurta kümeste yetiştirilen tavuktan geliyor. Tavukların kümeste kafessiz bir şekilde yaşıyor ve kümes içinde de olsa tavuklar serbest şekilde dolaşabilecekleri bir alana sahipler. Bu yöntemde de GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması bulunmuyor.
  • Yumurtaların üzerindeki kod 3 rakamı ile başlıyorsa bu aldığınız yumurtanın kafeste yetiştirilen tavuklardan elde ediliyor olduğu anlamına gelir. Sadece kafeste büyüyen ve dolaşmayan tavuğun yumurtasıdır. Bu en sağlıksız ve ucuz olan yumurtadır.

Yetiştirme metodu kodundan sonra gelen TR kodu ise yumurtanın Türkiye’de yetiştirildiği anlamına gelmektedir.

Ülke kodunun hemen yanındaki 2 haneli kod ise yumurtanın yetiştirildiği ilin plaka kodunu belirtmektedir.

Ayrıca yukarıda Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından yayınlanan tabloyu inceleyerek yumurtanızın üzerindeki kod ile istediğiniz her bilgiyi nasıl okuyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlarda tavuklara organik olmayan yemler verilerek, serbest gezen tavuk bile olsa daha fazla yumurtlaması için farklı yemler verilerek organik yumurtaların organikliği bile tehlike altında aslında. Sizler yumurtanızı alırken iyi tanıdığınız tavuk ve yumurta yetiştiriciliği yapan birinden almanız daha sağlıklı olacaktır. Böyle bilmediğiniz yerden alarak sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz. En iyi yumurtayı yemek istiyorsanız bildiğiniz emin olduğunu bir yerden köy yumurtası temin etmelisiniz. Tabi köy tavuklarına da fazla yumurtlaması için verilen yemler var. Burada dikkat etmeniz gereken nokta organik bir şekilde beslenen bir köy tavuğunun yumurtası sizin için en iyi yumurta tercihi olacaktır.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version