1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

En İyi Ekran Kartı Hangisi? 2020 ‘nin En İyi Grafik Kartı Sıralaması

En İyi Ekran Kartı Hangisi? 2020 ‘nin En İyi Grafik Kartı Sıralaması
1
+ - 9

Oyun bilgisayarınızı oluştururken, ekran kartları en önemli PC bileşenidir. Ayrıca en pahalılarıdır. Böyle bir satın alma kararının önemi göz önüne alındığında, bu kılavuzu en iyi ekran kartı alabilmenizi sağlayacak bu listeyi tavsiye ve öneri niteliğinde hazırladık.

Her zamankinden daha fazla fiyat ve özellik yelpazesi olan bu piyasada doğru kartı bulmak kolay bir iş değildir. Son zamanlarda crypto para ve bitcoin madenciliği yüksek performanslı ekran kartı ihtiyacını ön plana çıkardı. Fakat her zaman popüler olan bir durum var ki o da oyun bilgisayarları için ekran kartı seçimi.Ayrıca son zamanlarda ortaya çıkan ışın izleme ve DLSS gibi heyecan verici yeni özellikleri de isteyip istemediğinizi belirlemeniz gerekecektir.

Işın izleme , video oyunu geliştiricilerinin daha gerçekçi yansımalar ve ışık simülasyonu oluşturmalarını sağlayan yeni bir özelliktir. Bu, su birikintilerindeki yansımalar ve pencereden parlayan ışığın, geleneksel görüntü oluşturma yöntemlerinden çok daha etkileyici görüneceği anlamına anlamına gelen bir teknolojidir. Şu anda, yalnızca Nvidia’nın RTX kartları bu teknolojiyi destekliyor, ancak Nvidia bu ay GTX kartlarına  bu özelliği sunacak fakat çok daha düşük bir kalitede.

Bu arada DLSS, GPU’nun verimli hale getirmesine yardımcı olmak için yapay zeka kullanan ve kenar düzeltmeleri sağlayan başka bir RTX özelliğidir.

Bir ekran kartı almanın eşiğindeyseniz ve yalnızca Full HD oyun oynamayı önemsiyorsanız, yeni piyasaya sunulan GTX 1660 Ti  2500-3000 lira fiyat aralığında test ettiğimiz en iyi grafik kartıdır. Ve bu karta yaklaşmakta olan Nvidia sürücü güncellemesi sayesinde diğer tüm GTX grafik kartlarında olduğu gibi Nisan ayından itibaren de ışın izleme özelliğine sahip olacak.

Tabii ki, RTX kartları ışın izlemede GTX benzerlerine göre daha üstün olacak, bu nedenle ışık efektleri ve yansımaları için kaliteli bir performans istiyorsanız, bir RTX ekran kartı sahibi olmanız gerekecek. Mevcut en ucuz RTX kartı, RTX 2060’tır ve kick ass performansı göz önüne alındığında olağanüstü bir performans sunmaktadır.

Bir Nvidia grafik kartını almaya karar vermeden önce, AMD ’nin %40 performans artışı sağlayacağını vadettiği AMD Navi mimarisinin yakında piyasaya çıkacağını unutmayın. Bu AMD’nin (bildirildiği gibi) 7 nanometre mimarisine sahip yeni nesil GPU’su.

Ekran Kartlarını Nasıl Test Ediyoruz

Her yeni kart, o sırada çoğu PC oyuncusunu temsil ettiğine inandığımız bir dizi eşit bileşen kullanan Trusted Reviews test cihazına bağlandı. Ardından, kartın farklı çözünürlüklerde üçlü modern A oyunları oynayacağı fps hızını keşfetmek için bir dizi sentetik ve oyun testi kullanıyoruz.

FireStrike kriterini ve harici tüketim izleyicisini kullanarak overclock potansiyelini ve kartın güç verimliliğini kontrol ettik. Karşılaştırma boyunca fps hızlarının doğru olduğundan ve kartların mevcut en son sürücüler kullanılarak test edildiğinden emin olmak için eski nesil ve rakip tüm kartları tekrar tekrar test edildi.

İlgili : Amd Mi Nvidia Mı ? En İyi Ekran Kartı Markası Hangisi ?

Her kartta dikkat edilmesi gerekenler özellikler şunlardır (önem sırasına göre) :

 • Garanti süresi
 • Fiyat
 • Overclock
 • Sessizlik
 • Görsel parlama
 • Ekstra soğutma fanları

En İyi Ekran Kartı Sıralaması

1. En İyi 4K Oyun Ekran Kartı Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

Performans ve Işın İzleme Teknolojisi İçin En İyisi

en iyi ekran kartı tavsiye

Artıları:

 • Çoğu oyunda 4K’da 60fps ile oynanabiliyor
 • Işın izleme ve DLSS gibi heyecan verici özelliklerle geleceğe yönelik
 • Süper hız aşırtılabilir
 • Isınma problemi yok ve sessiz

Eksileri:

 • İnanılmaz derecede pahalı bir grafik kartı
 • Sadece bazı oyunlar ışın izleme ve DLSS’yi destekliyor 

Nvidia’nın yeni Turing serisinin bir parçası olan RTX 2080 Ti , tüketicilerin yüksek kaliteli özellikleri ve potansiyel olarak devrim niteliğindeki özellikleri ile satın alabilecekleri en güçlü ekran kartıdır.

GTX 1080 Ti, teknik olarak en zorlu oyunlardan bazıları için 4K’da 60 fps’ye ulaşmaya çalışırken, RTX 2080 Ti, hemen hemen her oyun için kullandığınız en yüksek standartlara ulaşıyor.

RTX 2080 Ti, gerçek zamanlı ışın izleme ve DLSS dahil heyecan verici bir teknolojiye sahiptir. İlki, video oyunu ortamlarında daha gerçekçi ışığı simüle etmeye yardımcı olurken, ikincisi, görüntü işlemeyi daha yumuşak ve daha verimli hale getirmek için yapay zekayı kullanıyor. Ne yazık ki,  Shadow of the Tomb RaiderBattlefield 5 ve Metro Exodus dahil olmak üzere şu anda yalnızca birkaç oyun bu özellikleri desteklemektedir.

RTX 2080 Ti ile ilgili tek önemli olumsuz şey? Çok fazla pahalı olması. Yaklaşık 10 bin liralık fiyatıyla ultra güçlü GTX 1080 Ti’ nin fiyatının iki katı ve şuanda piyasadaki en pahalı ekran kartı. Ancak, mümkün olan en iyi 4K performansı ve ışın izleme teknolojisini yaşamak istiyorsanız, şuan da dünyanın en iyi ekran kartı olan Nvidia RTX 2080 Ti en iyi 4K ekran kartı seçimi olacaktır.

2. Nvidia GeForce RTX 2080

RTX 2080 Ti ‘ye Göre Daha Ucuz Alternatif Ekran Kartı

ekran kartı tavsiye RTX 2080

Artıları :

 • RTX 2080 Ti ‘den daha ucuz fiyata ışın izleme ve DLSS sunar
 • 4K’da çoğu oyunu çalıştırabilir
 • Son nesil GTX 1080’den büyük ölçüde yükseltme

Eksileri :

 • Daha ucuz GTX 1080 Ti ile aynı 4K performansını sunar
 • Işın izleme ve DLSS için sınırlı oyun desteği

Nvidia’nın yeni 20 Serisi ekran kartlarının orta sınıfı olan Nvidia RTX 2080 performans ve fiyat açısından en etkileyici grafik kartı.

RTX 2080, GTX 1080’ye kıyasla özellikle Shadow of the Tomb Raider ve Ghost Recon Wildlands gibi modern oyunlar için belirgin bir fps sunuyor. Bu oyunları 4K’da oynatabilecek kadar bir güçten bahsediyoruz. Bu kadar güçlü oyunlar için 60 fps hedefine ulaşması yeterince zor değil, yalnızca RTX 2080 Ti böyle bir görevin gücünü artırıyor, ancak birkaç bin lira tasarruf etmeyi hayal ediyorsanız RTX 2080 çok iyi bir tavsiye olacaktır. RTX 2080, GTX 1080 Ti’ye çok benzer bir performans gücü veriyor. İki kart arasındaki tek önemli fark öncekinin ışın izleme ve DLSS konusunda çok daha iyi ve daha verimli olmasıdır. Bu özellikler şu anda sınırlı bir oyun desteğine sahipler, ancak en azından gelecekte bu teknolojinin gelişmesiyle bu kartı tercih etmekle pişman olmamış olacaksınız.

3. Asus ROG Strix RTX 2070 O8G Gaming

Quad HD ve Işın İzleme Performansı İçin En İyisi

ekran kartı öneri RTX 2070

Artıları :

 • Mükemmel değer Quad HD performansı
 • Ray izleme ve DLSS desteği
 • Ne kadar zorlarsanız zorlayın, serin kalır. Kolay kolay ısınmaz.

Eksileri :

 • Çok düşük overclock potansiyeli
 • Orta düzey bir 4K performansı

Asus ROG Strix RTX 2070 O8G Gaming piyasadaki en ucuz RTX 20 Serisi grafik kartı değil ve performansı daha pahalı RTX 2080 Ti GPU’su tarafından da cilalandı. Yine de sunduğu şey Quad HD performansı için büyük bir değer. Strix RTX 2070, Battlefield V‘in gerçekçi yansımalarında ışıl ışıl harekete geçtikten sonra bile en güç tüketen video oyunlarını süper sağlam bir 60 fps’de kaldırabilir.

4. Nvidia GeForce RTX 2060 192 Bit

Ray Tracing İçin En İyisi

en iyi grafik kartları

Artıları:

 • Yüksek 1080p ve 1440p performansı
 • Turing ile geleceğe yönelik
 • 1070’e kıyasla makul değerler

Eksileri:

 • Işın izleme ve DLSS yaygın olarak kullanılmıyor. Sadece bazı oyunlarda kullanılabiliyor.

RTX 2060 size Turing’in mimarisinin tüm faydalarını sunar. Nvidia’nın mevcut en ucuz 20-Serisi kartıdır. Bu, Ray Tracing ve DLSS teknolojilerinin tam övgüsünden faydalanmanın tek yarı uygun fiyatlı yolu olduğu anlamına gelmektedir.

Ray Tracing’i Battlefield 5’de ve Metro Exodus’ta test ederken gördüklerimize göre, bu oldukça harika. Ray Tracing, oyunların ışık efektleri, gölgeler ve yansımalar oluşturmalarını sağlayarak onların süper gerçekçi görünmelerini sağlıyor.

Ray Tracing bir yana, RTX 2060, eski GTX 1070 ile kolayca eşleşen etkileyici bir performansı sunuyor. Bu, çoğu üst seviye oyunları, 60 fps veya üzeri grafik ayarlarıyla 1080 p’de çalışacağı anlamına gelmektedir. Bu da GeForce RTX 2060‘ ı şu anda mevcut olan en iyi RTX grafik kartı yapar.

5. En İyi Full HD Oyun Ekran Kartı GeForce GTX 1660 Ti

Full HD Oyun İçin En İyisi

en iyi ekran kartı sıralaması 1660 Ti

Artıları:

 • Mükemmel Full HD performansı
 • Akıllı gölgeleme, modern oyunlar için yüksek verimlilik
 • Mini-ITX kılıfları için yeterince küçük

Eksileri:

 • Sınırlı overclock potansiyeli

GTX 1660 Ti 1080p oyuncular için yüksek performanslı değerler sunar. Çerçeve hızları için GTX 1060 grafik kartından büyük ölçüde daha üstün ve hem GTX 1070 hem de RTX 2060’ı büyük ölçüde zorlayabilecek nitelikte. 2500-3000 liralık fiyatıyla aynı zamanda 2080 Ti’ ye göre ucuz.

Bununla birlikte, Fortnite , PUBG ve Apex Legends‘in grafiklerinde minimum düzeyde 120 fps ile Full HD performans alabilirsiniz . GTX 1660 Ti tavsiye edilebilecek en iyi 1080p ekran kartı.

6. Gigabyte GeForce GTX 1660

Düşük Fiyata En İyi Full HD Performansı İçin En İyisi

Hangi ekran kartını almalıyım GTX-1660

Artıları :

 • Full HD oyunlar için mükemmel oyun deneyimi
 • Uyarlanabilir gölgeleme, modern oyunlara performans artışı sağlar
 • Battle royale oyunları için inanılmaz optimizasyon

Eksileri :

 • SLI desteğinin olmaması
 • Biraz daha pahalı olan GTX 1660 Ti daha iyi bir değer sunuyor

Gigabyte  GTX 1660  , piyasadaki en ucuz orta sınıf Nvidia destekli grafik kartlarından birisidir ve sadece 1600-2000 lira karşılığında mükemmel bir Full HD performans sunuyor. Yeni Turing TU116 mimarisi ve yeni verimli gölgeleme yöntemleri sayesinde, GTX 1660 kartı, benzer fiyatlı Pascal kardeşlerine kıyasla büyük bir performans sunuyor.

Testlerimiz GTX 1660’ın  Shadow of the Tomb Raider gibi modern oyunları yüksek kare hızlarında çalıştırabildiğini kanıtladı. Fortnite ve Apex Legends hayranları kesinlikle Battle royale oyunları için optimize edilmiş GTX 1660 kullanmaları hayatta kalma oyuncuları için en iyi ekran kartı önerisi olacaktır.

GTX 1660’ın tek dezavantajı, GTX 1660 Ti’nin biraz daha pahalı bir fiyatla gözle görülür şekilde daha iyi bir performans sunması. Bütçe kısıtlamanız yoksa GTX 1660 Ti almanızı tavsiye ederiz, ancak çok katı bir bütçeniz varsa, GTX 1660 yine de size iyi hizmet sunacaktır.

7. AMD Radeon RX 580

Quad HD İçin Fiyat Olarak En Uygun Seçenek

Radeon-RX-580 ekran karti önerisi

Artıları :

 • Mükemmel Full HD performans
 • İyi 1440p performans
 • Fiyat olarak en uygunu

Eksileri :

 • Kompakt kartı yok

RX 480’e yapılan küçük bir güncelleme olan RX 580 , bütçesi 1000 – 1500 lirası olanların tercih ettiği en uygun yeni grafik kartı. En son oyunları Full HD olarak maksimum ayarlarda oynayacak ve 1440p’lik bir işlem yapmak istiyorsanız Yüksek seviyesine kullanabiliriniz. RX 480’e çok benziyor ve aynı GPU’ya dayanıyor. Öyleyse AMD’nin 400 serisi GPU’larını listenizden çıkarmayın. Çeşitli overclock seviyeleri ve birçok farklı soğutucu tasarımıyla, çeşitli üçüncü taraf GPU seçenekleri bulunmaktadır. Daha verimli olan GTX 1060 aynı özdeş performansa sahip AMD Radeon RX 580 ekonomik olarak en iyi ekran kartı. Ayrıca Amd’nin laptoplar için ürettiği en iyi amd ekran kartı

8. AMD Radeon RX 570

Full HD İçin Fiyat Olarak En Uygun Seçenek

ekran kartı sıralama

Artıları :

 • Mükemmel Full HD performans
 • Geniş tasarım yelpazesi mevcuttur
 • Bu modelde sessiz soğutucu

Eksileri :

 • RX 580 ve GTX 1060 göre yakın fiyatlandırma
 • Overclock problemleri

RX 570 performans açısından, en son oyunları Full HD olarak High ve Very High ayarlarında çalıştırabilirsiniz. Full HD’deki Yüksek ayarlarda Battlefield 1’in oyununda 90+ fps gördük. Bu model Amd ‘nin en iyi ekran kartı olarak listemizde ön plana çıkıyor.

Amd Radeon RX 570 Ekran kartı Nvidea’nın yakın zamanlarda çıkardığı GTX 1650 Ekran kartından performans olarak bir tık düşük kalmaktadır. Fakat Amd RX 580, GTX 1650 ekran kartına göre daha yüksek performanslı bir ekran kartıdır.

Üçüncü Parti Ekran Kartları

Bir GPU satın aldığınızda, teknik özelliklere göre farklılık göstereceğinden hangi üreticiyi seçmek zorunda kalabilirsiniz. Üçüncü parti grafik kartı modelleri daha pahalı olma ve biraz daha iyi performans gösterme eğilimindedirler. Ortak marka adları EVGA, Asus, Gigabyte, MSI, XFX, Zotac ve daha fazlasını içermektedir.

Fiyatlar sürekli değişen ve özel tekliflerin günlük olarak değişmesi nedeniyle yalnızca fiyatı konusunda belirli bir model önermek zordur. Bu nedenle, bu kılavuz her bir kartın normal fiyat aralığını ve beklediğiniz performans türüne göre en iyi seçimi sunmaktadır. Ekran kartı tavsiyesi arayan kişiler için rehber niteliğinde bir sıralama oluşturmaya çalıştık.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. bence kategorilendirebilirsiniz. orta halli herkesin alabileceği en iyi ekran kartları hangisidir diye :)

 2. 3 sene önce

  Rtx serisi özellikle oyunlarda gerçek zamanlı ışın süzmesi sayesinde oyun grafiklerde gözle görülür fark oluyor.Fakat şu anda rtx serisini tam olarak destekleyen oyun bulunmamaktadırç

Yapılan Yorumlar
 1. 3 sene önce

  Herşey güzel hoşta şu cihazların ülkemize dolar üzerinden gelmesi ve doları 6 tl olması resmen belimizi büküyor…

 2. yeni bir ekran kartı almak istiyordum, araştırma yaparken sitenize denk geldim.
  baya da faydası oldu ama birinci olarak seçtiğiniz Nvidia GeForce RTX 2080 Ti performans bakımından iyi fakat fiyat olarak 9 bin tl bandında. bu da alamayacağım anlamına geliyor.
  neyse ben araştırmaya devam edeyim,

 3. bence kategorilendirebilirsiniz. orta halli herkesin alabileceği en iyi ekran kartları hangisidir diye :)

 4. Bende GTX 1060 var fakat çok sağlam performans göremiyorum laptop oldugu içinmi bilmiyorum ama tatmin etmedi beni oyunlarda vs. çok iyi performans alamıyorum bu çok garip geliyor.

  • genellikle laptoplarda max performans alınamaz. ama overclock vesayre yaplırısa performansın 60 fps den 80 e yükselebilir hatta daha çok bile olabilir

 5. 3 sene önce

  keşke bu bilgileri önceden bilseydim. İki sene önce ekran kartım yanmıştı ve ben seçim yaparken çok zorlanmıştım. Neyse inşallah tekrar olmaz ama en iyi ekran kartı hangisi diye düşünmek zorunda kalmam

 6. 3 sene önce

  Rtx serisi özellikle oyunlarda gerçek zamanlı ışın süzmesi sayesinde oyun grafiklerde gözle görülür fark oluyor.Fakat şu anda rtx serisini tam olarak destekleyen oyun bulunmamaktadırç

 7. 2 sene önce

  Özellikle oyun için ekran kartı alacakların bence Nvidia ekran kartlarını tercih etmesi daha doğru olur, özellikle RTX serisi ekran kartları ile yüksek perfonmans vermektedir.Yeni çıkan Nvidia ekran kartlarının gerçek zamanlı ışıma teknolojisi ile oyunlarda yüksek perfonmans vermektedir.

 8. 2 sene önce

  Bilgisayar ve parçalarında Asus u tek gecerim.gayet süper bir kalite var. Adamlar ve bu işi gerçekten biliyor. Bütün parçaları çok kalitelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir