1. Ana Sayfa
  2. Cep Telefonu

İphone vs Android: En İyi Mobil İşletim Sistemi Hangisi İOS mu Android mi?

İphone vs Android: En İyi Mobil İşletim Sistemi Hangisi İOS mu Android mi?
İphone mu Andorid mi İos mu en iyi işletim sistemi hangisi
+ - 2

En iyi mobil işletim sistemi hangisi? İos mu yoksa Android mi? Bir başka değişle İphone mu Android mi? şeklindeki soruların cevabını vermeden önce bir telefon alırken genellikle mevcut telefonunuzda kullandığınız platforma bağlı kalmanızı öneririz . En azından geçiş yapmak yeni bir arabirimi öğrenmeyi ve satın alınan uygulamalara, uygulamaya özel verilere ve hatta fotoğraf ve veri hizmetlerine erişim potansiyelini kaybetmenize neden olur. Ancak bir geçiş yapmayı düşünüyorsanız, iOS ve Android arasındaki farklılıklar hakkında biraz bilgi sahibiyiz. Her iki platformda da birçok saat, akıllı telefonlar ve tabletler inceledik.

Fakat yeni bir cihaz alacaksanız Android mi İos mu almalıyım? Kullanıcıların kafasını karıştıran bir soru. Hangisinin daha iyi olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Genelde yeni telefon alacaklar Android mi yoksa İphone mu almalıyım? diye bir ikileme düşebilmektedir. Bu makaleyi inceleyerek kendi kriterlerinize göre en iyi işletim sistemini seçebileceksiniz. Ayrıca bu makaleden sonra en iyi amiral gemisi akıllı telefon hangisi? içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Neden İOS Severiz?

1- Uzun Yıllar Boyunca Hızlı Yazılım Güncellemeleri

iOS’un Android’e göre en büyük avantajı yazılım güncellemeleridir. Apple genellikle piyasaya çıktıktan sonraki beş ile altı yıl boyunca iOS güncellemeleriyle iPhone’ları ve iPad’leri destekler ve tüm cihazlar aynı güncellemeleri alır. İOS uygulamalarının çoğu bir telefonda veya tablette harika görünür. İphone’lar ve iPad’ler Android cihazlarından çok daha hızlı ve daha sık güncellemeler alır. Donanımın desteklediği işlevsel gelişmelerin ve güvenlik güncelleştirmelerinin çoğunu almaya devam eder. Android telefonlar arasında Android cihazlardan yalnızca Google’ın Pixel telefonları hızlı güncelleme garantilidir. Ve o cihaz bile çıkış tarihinden itibaren sadece iki veya üç yıl güncelleme garantisi altındadır.

2- Uzun Vadede Değer Kaybetmiyor

Apple, iOS aygıtlarını nispeten uzun bir süre boyunca desteklediğinden uygulama uyumluluğu veya güvenlik riskleri hakkında endişelenmeden onları arkadaşlarınıza ve aile üyelerine teslim edebilirsiniz. Benzer şekilde, genel olarak satış değerlerini Android cihazlardan daha iyi tutarlar. Böylece ikinci el olarak bir iphone cihazınızı satmak istediğinizde Android cihazlara göre daha az bir değer kaybıyla yüksek miktarlara satabilirsiniz. Yani Türkiye piyasasında aldığınız bir İphone telefon uzun yıllar boyunca kolay kolay değer kaybetmiyor.

3- Güvenilir Destek

Apple’ın lehindeki bir diğer önemli nokta sağlam müşteri desteğidir. Bir donanım veya yazılım sorununuz varsa veya cihazınızın pilini yenisiyle değiştirme zamanı gelmişse yardım almak kolaydır. Şirket, çeşitli uzak seçeneklere sahip özel bir destek uygulaması ve web sitesi sunar. Ayrıca herhangi bir Apple Mağazasından şahsen randevu alabilirsiniz.

4- Daha İyi Uygulama Seçenekleri

Apple’ın App Store’undaki uygulamaların seçimi de Android’in Google Play Store’undaki seçimlerden biraz daha iyidir. Ancak ikisi arasındaki fark eskisinden daha azdır. Uygulamalar ve oyunlar genellikle ilk olarak iOS’a gelir. Çünkü uygulama geliştiricileri orada daha fazla para kazanma eğilimindedir. İOS görüntü, video ve ses oluşturmak ve düzenlemek için daha geniş bir “pro” uygulaması seçeneğine sahiptir. Bu uygulamalar genellikle hem iPhone hem de iPad’in daha büyük ekranı için optimize edilmiştir; Android tablet uygulamalarının çoğu telefon uygulamalarının büyütülmüş sürümlerine benziyor.

5- Daha İyi Güvenlik ve Gizlilik

Apple dahil tüm yazılım şirketleri bazen yüksek profilli güvenlik hataları için manşetlerde düşebilmektedir. Günün her saati internet bağlantılı cihaz taşırken gizliliğinizi korumak doğal olarak zordur. Ancak, Google ile karşılaştırıldığında Apple, cihazlarını ve verilerinizi gizli tutmak için daha büyük çaba sarf ediyor. Apple tarafından sağlanan hızlı güncellemeler ciddi güvenlik sorunları ortaya çıktığında mümkün olan en kısa sürede onlar için bir düzeltme alabileceğiniz anlamına gelir. İMessage, FaceTime ve iCloud gibi Apple servisleri telefonunuza gelen ve Apple’ın sunucularında depolanan verileri korumak için kapsamlı şifreleme kullanır.

Apple yazılım konusunda gerçekten Android’den her zaman daha iyi olmuştur. Çünkü İOS gerçekten stabil ve hızlı çalışan bir işletim sistemi. İOS 2 GB’lık bir ram’le bile Android telefonların 4 GB Ram’le yaptığı işleri kolaylıkla ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. İOS yazılım mühendisleri müthiş bir iş çıkarmışlar ve telefonla yıllarca kullanılsa bile kolay kolay takılma, donma, kasılma problemleri yaşanmıyor. Ama bir Android telefon en fazla 2 yıl sonra bu problemleri sık sık çıkarmaya başlayabiliyor. Eğer uzun yıllar stabil çalışan ve hızlı bir mobil işletim sistemi arıyorsanız kesinlikle bir İphone sahip olmalısınız. Hızlı ve stabil çalışma olarak en iyi mobil işletim sistemi kesinlikle İOS olacaktır.

Neden Android Tercih Etmeliyiz?

İOS ile ilgili çok şey severiz ancak bu herkes için en iyi seçenek değildir. Android telefonlar iPhone’lardan çok daha fazla şekilde ve boyutta mevcuttur. Ayrıca en iyi bir iphone telefonun yaptıklarını daha uygun bir fiyata Andorid telefonlarda yapabilmektedir. Android platformunda hızlı, tutarlı yazılım ve güvenlik güncellemeleriyle ilgili bir sorun var. Ancak aynı zamanda çok yönlü ve özelleştirilebilir özelliklere sahip.

1- Daha Fazla Donanım Çeşitliliği

Android için en büyük avantaj aslında yazılım değil donanımdır. Tercih ettiğiniz telefon üreticisi güvendiğiniz bir özelliği – kulaklık jakı veya parmak izi sensörü gibi – en yeni telefonundan çıkarırsa başka bir yerde ihtiyacınız olanı bulabilirsiniz.  Android cihazları donanım üreten çok fazla firma bulunmaktadır. Fakat İOS ile Apple’ın seçenekleri sizin tek seçeneğinizdir.

Ayrıca yeni android telefonlardaki “ekrana yansıt” özelliği sayesinde telefonunuzdaki görüntüyü kolay bir şekilde televizyona yansıtabiliyorsunuz. Bunun için wireless özelliği olan herhangi bir televizyona örneğin; Samsung,LG,Vestel,Toshiba gibi. Birçok televizyonda bu özelliği kullanabilirsiniz. Fakat İphone telefonları televizyona yansıtabilmeniz için ancak bir Apple TV sahibi olmanız gerekiyor.

2- Her Bütçeye Uygun Telefon Seçenekleri

Siz de fiyat konusunda daha fazla esnekliğe sahipsiniz. Bir amiral gemisi iPhone’un maliyeti 1500 dolardan fazladır ve hatta satın alınabilecek en ucuz iPhone bile 1000 doların üzerindedir. Google’dan, Samsung’tan veya Huawei’den gelen yüksek kaliteli bir Android telefon da aynı şekilde pahalıdır. Ancak birçoğu hızlı yazılım güncellemeleri alabilen birkaç tane de dahil olmak üzere harika bütçeli Android telefonlar 300 dolardan daha az bir fiyatla kullanılabilir. Hatta 200 dolardan daha az bir fiyata bile iyi sonuçlar alabilirsiniz. Kısaca Andorid cihazlarda her bütçeye uygun bir Andorid telefon bulabilirsiniz. Andorid cihazlar çok geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir.

3- Özelleştirme İçin Daha Fazla Seçenek

Bilgisayarlarınızı, tabletlerinizi ve telefonlarınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlama özgürlüğüne sahip olmayı seviyorsanız, iOS sizin için yeterince esnek olmayabilir. Bir iPhone’un metin boyutunu değiştirebilir, ana ekran simgelerinizi yeniden düzenleyebilir, üçüncü taraf klavyeleri takabilir ve Bildirim Merkezi’ne ve Kontrol Merkezine farklı widget’lar ekleyebilirsiniz. Ancak Apple’ın tüm cihazları yine de aynı şekilde çalışır. Android benzer özelleştirmeler sunar. Aynı zamanda doğrudan ana ekranınıza oturabilen widget’lar ve hatta bu ana ekranı istediğiniz sayıda esnek, özelleştirilebilir uygulama başlatıcısıyla tamamen değiştirme seçeneği sunar. Android ayrıca yerleşik Google uygulamalarını kullanmamayı tercih ederseniz, göz atmak, e-postaları kontrol etmek ve başka şeyler yapmak için kendi varsayılan uygulamalarınızı seçmenize izin verir. iOS bunun için bazı geçici çözümler sunar.

4- Daha Fazla Depolama Seçeneği 

Bir iPhone’un dahili depolama alanını genişletemezsiniz. Android telefonun uygulamaları, fotoğrafları için kullanılabilir dahili depolama miktarını genişletmenize olanak sağlayan bir microSD kart yuvası var. Ayrıca filmler ile fotoğraflardan belgelere her şeyi saklamak için Google Drive alanını kullanabilirsiniz. Apple’ın iCloud hizmeti fotoğrafları ve videoları boşaltmak için de kullanılabilir ve iOS yer kazanmak için başka birkaç ipucu sunar. (nadiren kullanılan uygulamaları ve oyunları silmek gibi). Ancak herhangi bir iPhone’a yerel depolama alanı ekleyemezsiniz ve Google’ın ücretsiz Google Drive katmanı, Apple’ın 5 GB’ına kıyasla ücretsiz 15 GB bulut depolama alanı sunar.

5- Kolay Veri Transferi

Andorid bir cihazda bir bilgisayara ya da başka bir Andorid cihaza veri transferi Bluetoothla veya Wi-Fi ile kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Fakat İphone cihazlar sadece İphone cihazlara veri transfer edilebilmektedir. İphonun en büyük eksisi bilgisayardan bir müzik ve video kopyalamak son derece zordur. Bilgisayardan İphone cihazlara video,müzik göndermek ve almak kullanıcı açısından tek kelimeyle zulümdür. Fakat Andorid cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak istediğiniz dosyayı kolaylıkla transfer edebilirsiniz. Bu da Andorid’in en büyük avantajıdır.

Geçilmeli Mi?

Şu anki telefonunuzun özelliklerinden memnun değilseniz veya telefonunuzun daha yeni modellerinde istediğiniz özellikleri içermiyorsa işletim sistemlerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Birkaç yıl boyunca bir telefon kullandığınızda tuhaflıklarını görmek için çok zaman harcıyorsunuz ve muhtemelen uygulamalarınıza, oyunlarınıza, müziklerinize veya videolarınıza bir miktarda para yatırmış olabilirsiniz. Bir diğer işletim sistemine geçerseniz yeniden satın almak zorundasınız.

Bununla birlikte, Android’den iOS’a geçmek diğer yollardan biraz daha kolay. Çünkü istemiyorsanız uygulamalarınızın ve dosyalarınızın çoğunu taşımak zorunda değilsiniz. Google, geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olan iOS için Chrome, Gmail, Fotoğraflar, Haritalar, Drive ve Google Play Kitaplar, Filmler ve Müzik dahil olmak üzere en popüler uygulamalarının sürümlerini oluşturur. Ve Apple’ın iOS uygulamasına taşınması, kalan malzemenizi aktarırken size yol gösterebilir. İOS’tan uzaklaşırken durum böyle değil: Apple Music bir yana, Apple, Apple dışı cihazlarda iCloud servislerini kullanmayı veya medyanıza erişmeyi imkansız hale getirir.

Bununla birlikte, Android’den iOS’a geçmek, diğer yollardan biraz daha kolay, çünkü istemiyorsanız eşyalarınızın çoğunu taşımak zorunda değilsiniz. Google, geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olan iOS için Chrome, Gmail, Fotoğraflar, Haritalar, Drive ve Google Play Kitaplar, Filmler ve Müzik dahil olmak üzere en popüler uygulamalarının sürümlerini oluşturur. Ve Apple’ın iOS uygulamasına taşınması, kalan malzemenizi aktarırken size yol gösterebilir. İOS’tan uzaklaşırken durum böyle değil: Apple Music bir yana, Apple, Apple dışı cihazlarda iCloud servislerini kullanmayı veya medyanıza erişmeyi imkansız hale getirir.

Çoğu popüler uygulama ve oyun hem iOS hem de Android’de mevcuttur. Geçiş yaparken bunları yeniden satın almanız gerekebilir. Ancak ses, video veya resim düzenleyicileri gibi özel uygulamaların yalnızca iOS’ta olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin İmovie,Facetime,İmessage gibi uygulamaları Andorid cihazlarda kullanmazsınız.

Android Mi İOS Mu? En İyi Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

Android mi yoksa İos mu hangisi daha iyi? Aslında bu sorunun cevabı kullanıcının bir telefondan beklentisine göre değişir. Eğer stabil ve hızlı çalışan, güncellerimini uzun yıllar boyunca alan bir işletim sistemi istiyorsanız. Kesinle bir İphone ve İos yazılımına sahip bir cihaz tercih etmelisiniz. İphone cihazları uzun yıllar takılma,donma olmadan stabil ve hızlı bir şekilde çalışır. Fakat Andorid cihazlar genellikle 2 yıl gibi bir süreden sonra yazılımında sorunlar teşil edebilmektedir.

Fakat kullanıcı olarak daha fazla depolama seçeneğine sahip olmak ve kolay şekilde veri transferi gerçekleştirmek istiyorsanız bir Andorid cihaza sahip olmalısınız. Ama bilgisayardan çok fazla veri gönderim alan bir kullanıcı değilseniz İos kullanabilirsiniz. Ama bir İos kullanıcısının bir müzik ve videoyu İphone cihaza göndermesi bir sorunken gönderdiği dosyayı silmesi de ayrı bir sıkıntı. İphone cihazlarda dosya gönderip almanın zorluklarını arkadaşlarınızdan veya internette araştırarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak bir İphone telefonun kolay kolay ikinci elde bile değer kaybetmediğini bilmeniz gerek. Yüksek fiyatlara aldığınız bir Andorid cihazı birkaç yıl sonra çok cüzi miktarlara ancak satabilirsiniz. Fakat bir İphone cihazı birkaç yıl sonra satmak istediğinizde bile çok fazla değer kaybı yaşamadan kolay bir şekilde satabilirsiniz. Cihazların birbirlerine karşı diğer üstün yönlerini (güncelleme,donanım çeşitliliği gibi) yukarıda yazdığınız özelliklerden karşılaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Ben açıkçası bu işletim sistemi şundan daha iyidir diyemiyorum. İkisinin de birbirine göre üstün yanları var. Örneğin güvenlik ön planda ise ilk tercihim her zaman İOS olur fakat yaygınlık diyecek olursak Android daha iyidir. Mesela bir çok uygulama Android’te mevcut iken İOS’ta bulamıyoruz.

  2. Stabillik konusunda kesinlikle iphone daha iyi diyebilirim android açık kaynak kodlu olduğu için virüsünden tut her türlü problem yaşayabilirsiniz. Eğer bilinçli değilseniz android pek önermem. Iphone androide göre daha stabil arasındaki bana göre fark androidde istediğini yapabiliyorsun mod vs. o özgürlüğü var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir