1. Anasayfa
 2. Yöntem & Teknik

En İyi Seo Yöntemi 2020 | Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin En İyi 5 SEO Yöntemi

En İyi Seo Yöntemi 2020 | Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin En İyi 5 SEO Yöntemi
13

Elbette hepimiz sitemizin Google’da ilk sıralarda çıkmasını isteriz. Ancak Google arama sonuçlarına hâkim olmakla ilgili bilmeniz gereken bir şey var : SEO . Bu içeriğimizde sizlere en iyi seo yöntemlerini ve en iyi seo yöntemlerinden 5 tanesini anlatmaya çalışacağız.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) neredeyse çoğu blogcu için ya da bir web sitesi sahipleri için son derece önemlidir. İşin iyi yanı, sitenizi Google’ da ilk sıralara çıkarmak için SEO konusunda uzman olmanız gerekmiyor.

Sadece “birkaç” en önemli SEO tekniğini öğrenin ve uygulayın; arama sonuçlarında rakiplerinizden çok daha önde olursunuz. Arama trafiğinizi iyileştirmek istiyorsanız, 2020’da uygulayabileceğiniz en iyi SEO uygulamalarından birkaçı.

Blogcular İçin Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin En İyi 5 SEO Yöntemi

1. Derinlemesine Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırmasını anlamıyorsanız, büyük miktarda trafik ve arama motorlarından gelen tıklanmaları kaçırıyorsunuz demektir.

Anahtar kelime araştırması tamamen “düşük rekabetçi ancak karlı anahtar kelimeler” bulma tekniği ile ilgilidir, böylece hedef kitleniz için yüksek düzeyde bilgilendirici içerikler oluşturabilirsiniz.

NOT: Çok karlı ancak düşük rekabetçi anahtar kelimeler bulmak istiyorsanız, SEMrush gibi bir SEO aracı kullanabilirsiniz. 

Yeni bir blogunuz veya web siteniz varsa, ayda 500’den az arama yapılan anahtar kelimeler seçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Peki neden?

Çünkü düşük rekabetçi anahtar kelimelerle Google’da üst sıralara çıkmak çok daha kolaydır. Bilgilendirici içerikler oluşturarak Google’da ilk sayfalara çıkabilirsiniz.

İşte 2020’da kullanabileceğiniz birkaç yararlı anahtar kelime araştırma aracı.

 • Ubersuggest
 • SEMrush
 • Keywordtool.io

Anahtar kelime araştırması yaparken, uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedefleyin.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle 4 veya daha fazla anahtar kelime içerir ve Google aramada sıralaması daha kolaydır.

Örneğin, “en iyi aksiyon kameraları” gibi kısa kuyruk anahtar kelimeleri hedeflemek yerine, “Youtuberlar için en iyi aksiyon kameraları” gibi uzun kuyruk anahtar kelime öbekleri ile daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz.

Bu şekilde Blogunuzda içerik oluşturmaya başlamadan önce Google’da uzun kuyruk anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

2. İçerik Oluşturma Ve Optimizasyon Esastır

Seo uygulamalarında içerik gerçekten kraldır. Hangi alanda olursanız olun, içeriğiniz vasatsa, arama motorlarında iyi performans göstermeyecektir. Bununla birlikte, arama motorlarında iyi performans gösteren yüksek hitli içerikler oluşturmak için birkaç ipucu.

Hedef kitlenizi anlayın: Harika içerik oluşturmanın ilk adımı budur. Kitlenizi ne kadar iyi anlarsanız, “yüksek oranda dönüşüm sağlayan içerik” oluşturmanız o kadar kolay olur. İsteklerini ve ihtiyaçlarını bulduğunuzdan emin olun.

Derinlemesine içerik oluşturun: İçeriğinizle Google arama sonuçlarına hakim olmak istiyorsanız, içeriği çok ayrıntılı yapın. Birçok araştırmaya göre, 2000’den fazla kelime içeren derinlemesine içeriğin arama sonuçlarında gerçekten iyi performans gösterdiği kanıtlanmıştır.

Son olarak arama motorları için içeriğinizi uygun şekilde optimize edin.

İçerik optimizasyonu söz konusu olduğunda, aşağıdaki faktörler çok önemli bir rol oynamaktadır.

 • Sayfa başlığı
 • Meta Açıklaması
 • URL
 • Başlık etiketleri (h1, h2, h3, h4, vb.)
 • Görüntü optimizasyonu
 • Dahili bağlantılar

WordPress kullanıyorsanız, içerik optimizasyonu için aşağıdaki 2 eklentiyi (her ikisi de harika) kontrol etmenizi öneririz.

YoP tarafından WordPress SEO : Dünya çapında 20 milyondan fazla indirme ile WordPress tarihinde en çok indirilen SEO eklentisidir. Birincil anahtar kelimeleriniz için tüm içeriğinizi (yazılar ve sayfalar dahil) kolayca optimize etmenize yardımcı olur. Sayfa başlıklarından meta açıklamasına ve görüntü optimizasyonuna kadar bu eklentiyi kullanarak her şeyi yapabilirsiniz.

SEO Rank Rank By : Bu eklenti Yoast SEO’ya en iyi alternatif olarak kabul ediliyor. Aslında, yayınlarınızı yayın başına 5 odak anahtar kelimesine göre optimize edebileceğiniz Yoast gibi tüm eklenti özelliklerini sunuyor. Yalnızca bu değil, aynı zamanda anahtar kelime konumlarınızı Google’da izlemenize izin verir ve bir profesyonel gibi içeriğinizi optimize etmek için çok çeşitli başka yararlı özellikler sunar.

3. SSL Entegrasyonu ve Web Sitesi Yüklenme Süresi

SSL entegrasyonu: Google, https’i bir sıralama kriteri olarak kabul eder; bu, Google’ın https sürümündeki web sitelerine ağırlık verdiğini gösterir. Https sürümünü almak için SSL entegrasyonuna ihtiyacınız vardır. SSL, sitenizi http’den https’ye yönlendiren sitenizin güvenilir olduğu anlamına gelen bir protokoldür.

Süper hızlı sayfa yükleme süreleri: Sitenizin yüklenmesi 3 ile 4 saniyeden daha uzun sürerse, web sitesi ziyaretçileriniz büyük olasılıkla sitenizi terk edecektir. Web sitenizin hızı yalnızca kullanıcılarınız için değil, arama sıralamalarınızı iyileştirmek için de çok önemlidir.

4. Rakiplerinizi Araştırın

Rakiplerinin kim olduğunu biliyor musunuz? Kime karşı yarıştığını biliyor musunuz? Rakiplerinizi bilerek ve analiz ederek, çok şey öğrenebilirsiniz.

Rakiplerinizi araştırırken analiz etmeniz gereken birkaç şey.

 • En iyi performans gösteren blog sitelerini bulun
 • En iyi “gelir getirici” sayfaları bulun (ne tür içerikler üretmeniz gerektiği hakkında iyi bir fikriniz olacak)
 • Rakiplerinizin web sitesi trafiğini analiz edin (trafik kaynakları ile birlikte)
 • Rakiplerinizin backlink kaynaklarını araştırın (böylece kendi sitenizin backlink profilini geliştirmek için bağlantı kurma fırsatlarını bulabilirsiniz)

Özetle, web sitenizin başarısının en hızlı yolu, 10 ila 15 yarışmacıdan oluşan bir liste yapmak, en iyi performans gösteren sayfalarını backlink kaynaklarıyla birlikte bulmak ve çeşitli bağlantı kurma stratejilerini kullanarak bu sitelerden linkler almaya çalışmaktır.

5. Bağlantı Kurma Bu İşin Anahtarıdır

İçeriğinizin ne kadar iyi olursa olsun, herhangi bir bağlantıyı çekmiyorsa veya içeriğinize tekrar bağlantı oluşturmuyorsa, ilk sayfada sıralamayacaktır.

Diğer blog yazarları ile ağ kurma ve ilişki kurma genellikle bağlantı oluşturmak için en az kullanılan stratejidir. İnsanlarla yalnızca bağlantı kurmaya odaklanmak yerine yardım etmeye odaklandığınızdan emin olun, bu başarılı ağ kurmanın sırrıdır.

Günümüzde artık blog ve SEO ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı birçok Facebook grupları bulunuyor. Grubların tüm amacı, yeni başlayanlara para kazandıran bir blog oluşturmada ve sektörümüzdeki diğer blogcularla bağlantı kurmalarında yardımcı olmaktır.

Sosyal Medyanın gücü budur. Öyleyse şimdi e-posta, blog ve sosyal medya sitelerini kullanarak diğer blogcularla bağlantı kurmaya başlayın.

Sonuç olarak 2020’da kullanılacak en iyi SEO uygulamaları hakkında özetle;

En iyi SEO stratejilerini uygulamak, uzun vadeli SEO başarısının anahtarıdır. Organik trafiğinizi arttırmak zaman alıcı bir iş olduğundan kısayolları aramayın. Yalnızca azimli olun ve düzenli olarak hedef kitlenize değer katan kaliteli içerikler oluşturun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

Popüler Yorumlar
 1. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflememiz gerektiğini sayenizde öğrenmiş oldum. Bugüne kadar hep tam teri bir uygulamayla ilerliyordum. Uzun oldukça etkinliği azalır diye düşünürdüm ama bundan sonra tavsiyenize göre daha dikkat edeceğim.

 2. 22 Haziran 2019

  Eğitim seti niteliğinde bir makale gerçekten sıra sıra uyguluyorum yazılanları zamanla faydası olacak inanıyorum

Yapılan Yorumlar
 1. 29 Mayıs 2019

  Maddelerin bir kısmını kendi web sitemde uyguladım. Gerçekten gözle görülüyor bir düzelme oldu. Sitemde bazı konularda google’da üst sıralara çıkmaya başladı. Gerçekten çok etkili seo yöntemleri

 2. 5 Haziran 2019

  Bir sürü seo yöntemi denedim fakat bir turlu hicbir makalemi google da üst sıralara çıkaramadım. Bir de semrush eklentisini deneyecem

 3. 21 Haziran 2019

  En iyi SEO yöntemleri üzerine güzel bir makale olmuş. SEO konusunda yardıma ve bilgiye ihtiyacı olanlar için güncel bir içerik olmuş. Elinize sağlık. Yazdığınız her başlık altın değerinde. Yeni başlayanlar için güzel bir kaynak.

  • 26 Temmuz 2019

   Yeni başlayanlar için umarız faydalı olur. Öğrenmenin ve geliştirmenin sonu yok. Seo sadece bu maddelerden ibaret değil. Hergün yeni bir seo yöntemi ve seo uygulamaları çıkıyor. Daha geniş çaplı bir yazı hazırlamayı düşünüyoruz.

 4. EN iyi seo yöntemleri ile ilgili aradığım tüm soruların cevapları bu makalede ayrıntılı olarak anlatılmış. Hemen sitem için uygun seo yöntemlerini uygulamaya başlıyorum.

 5. 22 Haziran 2019

  Madde madde hazırlanan SEO önerilerine oranla çok daha kaliteli bir yazı olmuş. Çünkü yeni başlayanlar için o tip çok maddeli yazılar çok komplike olabiliyorlar. Aslında yeni başlayan için 3-4 madde temel yapılması gerekenler var. Bunlar da zaten sizin yazınızda yer alıyor. Bu bakımdan oldukça faydalı. Elinize sağlık.

  • 26 Temmuz 2019

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Yeni başlayanlar için en iyi seo yöntemi yöntemleri dediğiniz kısa ve öz olmasında fayda var. Çünkü internet dünyası ve seo alemi çok geniş bir dünya. Sürekli hergün yeni politikalar ve uygulamalar çıkıyor. İlk olarak öncelikli seo yöntemlerini uygulamakta fayda var.

 6. 22 Haziran 2019

  Eğitim seti niteliğinde bir makale gerçekten sıra sıra uyguluyorum yazılanları zamanla faydası olacak inanıyorum

 7. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflememiz gerektiğini sayenizde öğrenmiş oldum. Bugüne kadar hep tam teri bir uygulamayla ilerliyordum. Uzun oldukça etkinliği azalır diye düşünürdüm ama bundan sonra tavsiyenize göre daha dikkat edeceğim.

  • 26 Temmuz 2019

   Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle üst sıralara çıktıkça aslında google ‘da üst sıralarda yer almak istediğiniz ana anahtar kelimenizde yukarılara çıkıyor. Anahtar kelimenin mutlaka türevlerini makalenizde kullanmaya dikkat edin. Zamanla arama motorlarında üst sıralara çıkacağınıza inanıyoruz.

 8. web siteniz varsa seo’nun ne derece önemli olduğunu bilirsiniz,
  özellikle google’ın son panda 5.0 güncellemesi ile seo bir o kdar daha önem kazandı.

 9. 23 Haziran 2019

  Tam İstediğim gibi bir Seo yazısı olmuş emeginize saglik bütün cevapları buldum ve deneyecem bakalim umarim yararli olur. Tskler sayin yazar guzel yaziniz için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir