1. Anasayfa
 2. Beyaz Eşya

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Buzdolabı seçerken nelere dikkat edilmeli
12

Yeni bir buzdolabı alınacağı zaman akla gelen ilk soru buzdolabı alırken nelere dikkat etmeli ? İster inanın ister inanmayın, en iyi buzdolabını seçmek için üzerinde durulması gereken birçok nokta var. 

Bir beyaz eşya aldığımız zaman onu en az 8-10 sene kullanmak için satın alırız. Tabi ki bu süre zarfında aldığımız beyaz eşyanın başımızı çok ağrıtmasını istemeyiz.  Örneğin bir buzdolabı aldığımızda birkaç yılda bir bozulması arıza çıkarması hiç istemediğimiz bir durumdur. Bir buzdolabı aldıktan sonra bakım ve servis ücretleriyle bir buzdolabı parası da servise vermek istemeyiz. Bu yüzden buzdolabı seçerken nelere dikkat edilmeli bunu iyi analiz etmemiz gerekir. Çünkü kısa aralıklarla beyaz eşya değiştirmek ekonomik olarak çok zor bir durum.

En iyi buzdolabını almak istiyorsanız ilk olarak bu sorunun cevabını vermemiz escort kadın gerekiyor.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1- Alan-Boyut

En iyi buzdolabını seçerken dikkat etmeniz gereken ilk özellik buzdolabının hacmi ve ölçüleri olmalıdır. Eğer kiracı iseniz hemen hemen her mutfağa uygun gelebilecek bir buzdolabı seçmelisiniz. Ev sahibi iseniz buzdolabınızın boyutunu ve hacmini alanına uygun olan bir modeli tercih edebilirsiniz.

2- Servis Ağı-Yedek Parça

En iyi buzdolabı en az arıza çıkaran buzdolabı diye düşünebilirsiniz. Bu kısmen doğru bir düşünce olsa da sonuçta buzdolapları uzun yıllar kullanılan ve 7/24 hiç kapanmadan çalışması gereken elektronik cihazlar olduklarından yıllar içerisinde ufak tefek veya büyük boyutlu arızalar çıkarabilmektedir. Bu noktada en iyi buzdolabı seçiminizi yaparken firmaların geniş servis ağına sahip olmalarına ve yedek parçalarının ucuz temin edilebilmesine dikkat etmeniz gerekir.

3- Enerji Tüketimi

Günümüzde artan elektrik faturaları buzdolabı gibi sürekli çalışması gereken elektronik cihazlarda enerji tasarrufu yapmamız gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Bu konuda en iyi buzdolabı tavsiyesi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur alacağınız buzdolabının enerji verimliliğinin A sınıfı üzerinde yer almasına özen göstermeniz gerekmektedir. Hatta mümkünse A+++ enerji sınıfındaki buzdolaplarını seçmeniz sizin için en iyi seçim olacaktır. Şunu belirtmekte fayda var enerji verimliliği en yüksek ve en düşük buzdolapları arasında en az %60 civarında bir enerji tüketim farkı oluşmaktadır.

4- Ses-db

Mutfak oturma odasından sonra en çok vakit geçirilen yer olduğundan yemeğini hazırlarken veya kahvaltınızı yaparken elbette buzdolabınızın çok ses çıkarmasını istemezsiniz. İş yoğunluğunun stresi ve gürültüsünden sonra kimse mutfağında ayrıca bir gürültü duymak istemez. Bu yüzden en iyi buzdolabını seçerken alacağınız buzdolabının en az sesle çalışan en fazla 40-45 db ve altındaki buzdolaplarını seçmeye dikkat etmelisiniz.

5- En İyi Buzdolabı Modeli Hangisi ?

Buzdolabı mutfaklarımızın gelini gibidir, mutfağınızda güzel görünen bir buzdolabı almayı herkes ister. Mağazaya gittiğinizde tercih edebileceğiniz 4 çeşit buzdolabı modeli vardır. Bunlar :

 • Fransız kapı buzdolabı: iki kapı dışarıya açılır ve dondurucu altta buzdolabı.
 • Gardırop Tipi Buzdolabı: iki kapı dışarıya açılır ve dondurucu ile buzdolabı yan yana yerleştirilir.
 • Çift Kapılı ( Dondurucusu Üstte )Buzdolabı: Dondurucu üst kısmında, buzdolabı kısmı aşağıdadır. (Klasik tip buzdolabı)
 • Kombi Tipi ( Dondurucusu Altta) Buzdolabı: Buzdolabı, alt kısımdaki dondurucunun üzerine oturur.

Kesinlikle farklılıklar ve eklentiler olsa da, bunlardan seçebileceğiniz dört temel model var. Herhangi biri işiniz görecektir ama hangisinin yaşam tarzınıza uygun olduğuna karar vermek ve hangisi buzdolabı modelinin mutfağınıza yakışacağına karar vermek size kalmıştır. Mağazaya gitmeden önce mutfağa en iyi uyabilecek model araştırılmalı ve böylece satın alma zamanı geldiğinde karasızlık yaşamazsınız. Ayrıca en iyi buzdolabı modeli hangisi ? Yazımızı inceleyerek de en kullanışlı, en ekonomik buzdolabı modeli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6- En İyi Buzdolabı Markası Hangisi ?

Buzdolabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde belki de en önemli husus sağlam bir markanın ürününü almaktır. Peki buzdolabı alırken hangi marka tercih edilmeli günümüzde artık bir çok marka ve model rekabet içerisinde bunlardan hangisini alacağımıza karar vermek bazen çok karmaşık olabiliyor. Satıcıya en iyi buzdolabı markası hangisi ? veya en iyi beyaz eşya markası hangisi ? diye sorduğumuz zaman bize elinde kalan ürünü satmak için o ürünü bize övebiliyor. Bu durumdan dolayı mağazaya gitmeden önce bu konuda araştırma yapmak isterseniz piyasadaki markaların kalite, enerji, servis ağı ve müşteri memnuniyeti açısından güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirdiğimiz En İyi Buzdolabı Markası Hangisi veya En İyi Beyaz Eşya Markası Hangisi yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

Popüler Yorumlar
 1. Buzdolabı konusu gerçekten üzerine detaylı araştırılıp alınması gereken bir konu. Şu aralar düğün sezonunun açılmasıyla fiyatlarda belki indirime gidilmiş olabilir çeşitli firmalar kampanya yapıyordur. Fiyat performans eğrisini iyi analiz etmek ve araştırarak ürün almak gerekiyor. Bosch ve Siemens Türkiye’de aynı fabrikada üretiliyor lar. Bu iki ürünün benzer modelleri mevcut. Uykum arkadan da birini beğenen olursa Fiat kontrol yaparak en ucuz hangisi ise o markayı tercih etmesini önerebilirim.

 2. Bu güzel Bilgilendirmeler için Teşekkür ederim sitenizi inceledikden sonra vestel buzdolabının almaya karar verdim

Yapılan Yorumlar
 1. 4 sene önce

  Buzdolabı almaya karar verdiğim bu günlerde internetten ufak bir araştırma yapayım dedim. Verdiğiniz öneriler gerçekten dikkat edilmesi gereken konular. buzdolabı alırken bunlara dikkar edeceğim. Teşekkürederim

 2. Buzdolabı konusunda güzel öneriler yapmışsınız. Marka öneriniz de var mı acaba? Malum fiyatlar oldukça pahalı olduğundan uzmanından öneri almak oldukça önemli oluyor.

 3. 4 sene önce

  bu ay bi tane almayı düşünüyorum bu iyi oldu cidden her mağaza değişik fiyat değişik özellikler aklımız karıştı sorsak hepsi iyi hepsi kaliteli burayı okuyana kadar karışıktı aklım neyseki bu yazıyı gördüm okudum

 4. 4 sene önce

  Eskiden buzdolabı alırken en çok boyutuna, kapladığı alana vss bakardık, şimdi ise ne kadar elektrik üretiyor. Aylık yıllık tüketim oranları nedir? insanlar artık bunları sorguluyor buzdolabı alırken..

 5. Bu güzel Bilgilendirmeler için Teşekkür ederim sitenizi inceledikden sonra vestel buzdolabının almaya karar verdim

 6. 4 sene önce

  Buzdolabı olarak yaklaşık 8 ay önce Bosch marka buzdolabı aldım. Siemens ve Bosch markaları aynı kasa ve parçalardan oluşuyor. Hatta aynı fabrikanın ürünü. Her ikisinde de benzer modeller mevcut. Alırken en uygun fiyat hangisiyse onu almak gerek.

 7. Buzdolabı konusu gerçekten üzerine detaylı araştırılıp alınması gereken bir konu. Şu aralar düğün sezonunun açılmasıyla fiyatlarda belki indirime gidilmiş olabilir çeşitli firmalar kampanya yapıyordur. Fiyat performans eğrisini iyi analiz etmek ve araştırarak ürün almak gerekiyor. Bosch ve Siemens Türkiye’de aynı fabrikada üretiliyor lar. Bu iki ürünün benzer modelleri mevcut. Uykum arkadan da birini beğenen olursa Fiat kontrol yaparak en ucuz hangisi ise o markayı tercih etmesini önerebilirim.

 8. 4 sene önce

  10 yıl garantisi vermesinden ötürü samsung tabi ki evime aldım, 5 senedir kullanıyorum koku bile yok dolapta tasarım olarakda hoş ahşap bir görünüm vermişler. Samsung beyaz eşya sektörün dede bir numara gibi. TV hariç :)

 9. 4 sene önce

  Buzdolabı alışverişi gerçekten titizlik gerektiren bir seçim. Orta-uzun vade kullanılacağı için isabetli seçmek gerekiyor. Teknik konulardan çok iyi anlamadığım için yazılarınızdaki detaylardan yararlanacağım alırken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir