1. Ana Sayfa
 2. Diğer

En İyi Kış Lastiği Hangisidir? En İyi Kış Lastiği Markası Tavsiyesi

En İyi Kış Lastiği Hangisidir? En İyi Kış Lastiği Markası Tavsiyesi
en iyi kış lastiği tavsiyesi
+ - 6

Havaların soğumasıyla birlikte yurdumuzun kış aylarının karlı ve don olaylarının olduğu bölgelerde yaşayan sürücüler için bir telaş başladı. Bu telaşınızı azaltmak için kış lastiği tavsiyesi olarak ” en iyi kış lastiği hangisidir ?” sorusunun cevabını sizin için araştırdık.

Konuyu anlamak için Yaz Lastiği Neden Kışın Kullanılmaz? Kış Lastiği Nedir? Kış Lastiği Kullanımı Neden Önemlidir? Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır? Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor? gibi soruların cevaplarını da makalemizde bulabileceksiniz.

Yaz Lastiği Neden Kışın Kullanılmaz?

Yaz lastikleri tasarlanırken kullanılan materyaller sıcak havaya dayanacak şekilde seçilir. (+7 derecenin üzerindeki sıcaklıklar) Bu sayede lastikler sıcak havalarda bozulmaz ve en iyi performansı verirler. Bunun yanında yaz lastiği üzerinde kullanılan desenlerde lastiğin asfalta temasının maksimum seviyede olması için tasarlanmıştır. Bu da yaz aylarında ve yağışsız günlerde aracın yola tutunmasını arttırır ve yakıt tasarrufu sağlar.

Yaz lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yumuşaklığını kaybederek sertleşir. Yaz lastikleri üzerindeki desenler kış lastiklerine göre çok daha azdır bunun sonucu olarak su tahliyesi performansı çok azdır. Lastiklerin asfalta temas yüzeyindeki suyu tahliye edemezler ve araba asfalt üzerinde değil su üzerinde gider ya da kayar. Bu sebeple yaz lastikleri kışın ve yağışlı havalarda kullanılmaz.

Kış Lastiği Nedir? Kış Lastiği Kullanımı Neden Önemlidir?

Kış lastikleri tasarlanırken kullanılan materyaller soğuk havalarda dahi yumuşaklığını koruyacak şekilde seçilmiştir. Kış lastikleri üzerindeki desenler yaz lastiklerinden çok daha fazladır, bu desenler su tahliyesini maksimum seviyede yapacak şekilde tasarlanmıştır. Yağışlı ve buzlu yüzeylerde su tahliyesini en iyi şekilde yaptıkları gibi buzlu zeminlerde de lastik yumuşaklığını kaybetmediği için maksimum tutunma sağlar. Yola tutunan ve kontrolü sizde olan bir araçta sizin ve sevdiklerinizin canını korur.

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

en iyi kış lastiği nasıl seçilir

En iyi kış lastiğini seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlardan birincisi bir lastik alırken alacağınız lastiğin üretim tarihinin çok eski olmamasına dikkat etmelisiniz. Hiç kullanılmasa bile rafta bekleyen bir lastik 5 yıl sonra çürümeye başlayacaktır. Bu yüzden kış lastiği alırken mutlaka üretim tarihi daha yeni olan lastiği seçmeye dikkat etmelisiniz.

İkinci olarak lastik üzerindeki etiketlerden lastiğin Yakıt performansı, yağışlı havalardaki performansı ve Ses desibelini gösteren değerlere dikkat etmelisiniz. Genelde kış lastiklerinde pek yakıt performansı beklenemez siz genel olarak yağış performansı değerlerinin iyi olmasına özen gösterin. Bu yüzden kış lastiği alırken bu etiket değerlerini incelemenizde fayda var.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır? Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Ülkemizde şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. İl sınırları içerisinde kış lastiği uygulanıp uygulanmayacağı hava koşulları dikkate alınarak valiliklerce belirlenir.

En İyi Kış Lastiği Markası Hangisidir?

Piyasada bir çok kış lastiği markası mevcut. Hepsi kendine göre ürünlerinde arge çalışmalarında gelişmeler gösterdiğini savunuyor. Fakat hangi marka kış lastiği daha iyi bunun cevabını bulmak bazen zor olabiliyor. Sizin için en iyi kış lastiği markalarını sıraladık. Fakat biz bu listenin yanında fiyat performans olarak alınabilecek en iyi kış lastiği listesi oluşturduk. İki listeyi de inceleyerek hangi marka kış lastiği alacağınıza karar verebilirsiniz.

1- Michelin X-Ice

Kar, buz ve çamurlu yollarda yaz lastiklerine benzer çekiş sağlayan çok yönlü bir lastiktir. Takdire şayan fren ve hızlanma sunmaktadır. Aracınızın yakıt ekonomisini iyileştirir. Ekstra garantiler ile birlikte gelir. Özel bir aşınma göstergesi içerir. Ayrıca kullanım sırasında düşük bir ses seviyesine sahiptir. En iyi kış lastiği Michelin X-Ice ‘nin tek olumsuz yönü aşırı pahalı olmasıdır. Michelin X-Ice ‘nin tek bir lastiğine başka markalardan 4 lastik bile alınabilir.

2- Bridgestone Blizzak WS80

Blizzak WS80 piyasadaki en popüler ve etkili kar lastiklerinin biridir. Blizzak modellerinin hepsinde ıslak yol tutuşunda “A” etiket değerine sahip ilk kış lastiğidir. Blizzak’ı bu kadar iyi yapan, su ve karı tasfiye etmek için tasarlanmış çevresel ve yan olukların birleşimidir. Ayrıca lastiğe ekstra ısırma kenarları veren 3D Zig Zag yivleri de var. Ek olarak lastik hidrofilik kaplama ve mikroskobik parçacıklar içeren yeni nesil bir bileşik kullanır. Bunları alabileceğiniz en iyi kış lastikleri Bridgestone Blizzak’tan daha yüksek bir fiyata geliyor. Bu yüzden üst segment kış lastikleri içerisinde alınabilecek en iyi kış lastiği tavsiyesi kesinlikle Bridgestone Blizzak olacaktır. Fiyat olarak Michelin X-Ice kadar aşırı pahalı değildir.

3- Continental Wintercontact SI

Bu lastiğin ismindeki SI, en uygun koşullara işaret eden Kar ve Buz anlamına gelir. Bu listedeki diğer lastikler gibi WinterContact SI Soğuk havalarda esnek kalmak için tasarlanmıştır. Soğuk kış koşullarında çekiş ve kavrama için mükemmel olan özel bir bileşik sunmaktadır. Islak, yumuşak ve karlı koşullarda yardımcı olan çok açılı zikzak yongalar vardır ve ayrıca karda frenlemeyi iyileştiren özel oluklar da vardır. Lastik ayrıca özel bir diş derinliği göstergesine sahiptir. Continental lastikleri biraz pahalıdır, ancak bir yıllık garanti, bir yıllık yol tehlikesi garantisi, 60 günlük deneme süresi ve altı yıllık işçilik ve malzeme garantisi gibi birçok avantaj sağlar. En iyi kış lastiği önerisi olarak listemizde 3. sırada yer almaktadır.

En iyi Fiyat/Performans Kış Lastikleri Hangisidir?

Nokian, Mıchelin, Continental kış lastiği konusunda çok iyi firmalar fakat biraz pahalılar. Bizim makalemizin amacı daha az bütçelerle en iyi kış lastiği seçiminizi kolaylaştırmak. Michelin belki en iyi kış lastiği markası olarak ön plana çıkabilir fakat Michelin bir kış lastiği fiyatına aşağıda önerdiğimiz en iyi fiyat/performans kış lastiklerinden 4 tane bile alabilirsiniz. Biz sizin için hem en iyi hem de en uygun kış lastiğini seçmenize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

1- Falken Euro Winter HS01

Fiyat Performans olarak en iyi kış lastiği kesinlikle Falken Euro Winter HS01 kış lastiğidir. Etiket değerleri yakıt performansı C-yol tutuş performansı B çoğu iyi firmada bu etiket değerleri yok. Yumuşak bir hamuru olan lastik aracınızın konforunu da arttırıyor. Uygun fiyatlı kaliteli bir kış lastiği tavsiyesi isteyenler için Falken Eure Winter HS01 sizin işiniz fazlasıyla görecektir.

Falken markası, başlangıçta yüksek performanslı radyal lastik markası olarak Japonya’da 1983 yılında kuruldu. Kurucuları dinamizm, performans ve şıklık ifade eden bir Alman ve Fransız ismini bilinçli olarak seçti. Çankırı da fabrikası olan firma üretimini burada yapmaktadır. 

2- Lassa Snoways 4

Lassa’nın 2018 yılında üretimine başladığı Snoways 4 en son teknolojiyle üretilmiştir. Önceki modellerin üzerine koyarak ilerleyen Lassa bu modelinde genel olarak ıslak,karlı ve buzlu zeminlerde sağlam yol tutuşuna odaklanmıştır.

Lassa Snoways 4 etiket değeri olarak yakıt performansı E – yol tutuş performansı B olarak belirtilmiştir. Lassa yumuşak yapısıyla karlı zeminlerde mükemmel bir yol tutuşu sağlıyor. Fiyat performans olarak tavsiye edilebilecek en iyi kış lastiği markalarından bir tanesidir.

3- Goodyear UltraGrip 9

Goodyear, ödüllü kış lastiği ürün grubu UltraGrip serisinin son sürümü olan UltraGrip 9 Performance küçük şehir içi ve ticari araçlar için üstün bir kış performansı sunmaktadır. UltraGrip 9+, aynı zamanda kar ve buzda da üstün bir tutuş sağlayan Winter Grip Teknolojisine sahiptir

Goodyear UltraGrip 9 etiket değeri olarak yakıt performansı C – yol tutuş performansı B olarak belirtilmiştir. Goodyear UltraGrip 9 diğer fiyat performans kış lastiklerine göre biraz daha pahalıdır. Fakat son derece konforludur ve ıslak ve karlı zeminde yol tutuşu sağlamdır.

4- Sava Eskimo S3+

Etiket değerleri yakıt performansı C-yol tutuş performansı C genel itibariyle iyi bir fiyat/performans lastiği olarak ön plana çıkmaktadır. Etiket değerleri ve fiyatıyla çok cazip durumdadır.

Sava Slovenya da 1921 yılından kuruldu. Ülkemizde fabrikası bulunmuyor. Slovenya’daki üretim tesisinde Sava markasının yanında Goodyear’ın orta ve premium markaları için de üretim yapar.

5- Syron Everest C+

Etiket değerleri yakıt performansı E-yol tutuş performansı C genel itibariyle iyi bir fiyat/performans lastiği olan Syron Almanya da kurulmuş bir Türk firmasıdır.

2015 yılında Üst segmen lastik markaları olarak belirttiğimiz Continental ve Nokian gibi dünya markalarının yer aldığı 6 lastik markası arasından kalite ve fiyatta en iyi kış lastiği SYRON seçilmiştir. Uluslar arası arenada başarı elde elebilen tek Türk markası Syron olmuştur. Bu yüzden uygun fiyatlı bir kış lastiği arayan kullanıcılar için Syron en iyi kış lastiği tavsiyesi listesinde yerini almıştır.

Sizde kullandığınız veya memnun kaldığınız kış lastikleriyle ilgili olumlu ve olumsuz yorumlarınızını aşağıda yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Hazır kış gelmişken en iyi kış lastiği markası yazısı çok iyi oldu. O kadar çok model arasından karar vermesi çok zor hele ki bu konularda fazla bilgi sahibi değilseniz

 2. 2 sene önce

  En iyi Fiyat/Performans Kış Lastikleri bakımından verdiğiniz bilgiler çok iyi oldu.
  Zamanı geldiğinde hangisini alalım?
  Ne yapmalı? gibi bir çok soru ile uğraşıyoruz.
  Faydalı bilgiler elde ettim. Sağ olun.

Yapılan Yorumlar
 1. Hazır kış gelmişken en iyi kış lastiği markası yazısı çok iyi oldu. O kadar çok model arasından karar vermesi çok zor hele ki bu konularda fazla bilgi sahibi değilseniz

  • 2 sene önce

   Aslında en iyi kış lastiği konusunda birçok kişi biraz bilgi sahibi ve birçok kişi kış lastiği tavsiyesi veriyor. Fakat bu tavsiyeleri belli başlı firmalar üzerine. Piyasada popüler en pahalı lastik firmalarını tavsiye ediyorlar. Fakat biz eniyihangisidir.com olarak her zaman fiyat performans olarak en iyileri tavsiye etmeye çalışıyoruz. Listemizde popüler lastik markalarının da kalite sıralaması var. Fakat biz kullanıcılar için fiyat olarak uygun ve kaliteli kış lastiği tavsiyesi önermeye çalışıyoruz.

 2. Geçen kış en iyi kış lastiği hangisidir ? Araştırarak falken euro winter hs01 ‘i buldum. Çok emin olmadan aldım iyi ki de almışım. Çok memnunum fiyatına göre performansı süper.

 3. 2 sene önce

  Özellikle havaların soğuması ve yağışların artması ile kış lastiğinin önemi iyice ortaya çıkıyor.Çünkü kış lastiklerinin yola yapışması daha oranı daha yüksek olduğu için yol hakimiyeti daha fazla oluyor.

 4. 2 sene önce

  Kış sezonu geldiğine göre herkesin kurallar gereği kış lastiklerini takmaları ve standartı sağlamalarında fayda vardır

 5. 2 sene önce

  En iyi Fiyat/Performans Kış Lastikleri bakımından verdiğiniz bilgiler çok iyi oldu.
  Zamanı geldiğinde hangisini alalım?
  Ne yapmalı? gibi bir çok soru ile uğraşıyoruz.
  Faydalı bilgiler elde ettim. Sağ olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir