1. Anasayfa
 2. Sağlık

Corona Virüsü Korunma Yolları Ve Corona Virüsünden En İyi Korunma Yöntemleri

Corona Virüsü Korunma Yolları Ve Corona Virüsünden En İyi Korunma Yöntemleri
Corona virüsü korunma yöntemleri
2

Son günlerin en çok insanlığı tehdit eden virüsü olan corona virüsü diğer adıyla Covid-19 dünyayı çok hızlı bir şekilde tehdit etmektedir. Maalesef çoğu zaman bu tehdit geri dönüşü olmayan ölümlere kadar insanlığı tehdit etmektedir. Sosyal medya da haberlerde basılı ve yayın organlarında sürekli Coronavirüsü ile ilgili haberler kol gezmektedir. Konu ile alakalı bilen bilmeyen herkes bir açıklama yapmaktadır. Çinde başlayan bu virüs dünyayı etkisi altına aldı. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye yayılmaya başladı. Peki Corona Virüsü korunma yolları ve en iyi korunma yöntemi hangisidir? Ayrıca Corona virüsü en çok hangi yüzeylerde bulunur? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabileceksiniz.

Corona Virüsü Tespit Edilen Bazı Ülkeler

Güney Kore, İtalya, İran, Japonya, Fransa, Almanya, Singapur, İspanya, Bahreyn, Kuveyt, Tayland, İsrail, Finlandiya, Belçika, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan, İsveç, Ekvador, Vietnam, Nijerya, Monako, Pakistan, Lübnan, Belarus, Umman, Azerbaycan, Çekya, İngiltere, Katar, ABD, Mısır, Yunanistan, Endonezya ,Cezayir, Pakistan, Sri-Lanka, Katar, Hırvatistan, Hollanda ve son olarak dün ülkemizde ilk Koronavirüs vakası görülen ülke TÜRKİYE.

Bu ülkelerde corona virüsüne rastlanmıştır. Sağlık örgütleri virüsün aşısı üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar. Fakat şuana kadar virüsün bilinen bir aşısı bulunmamaktadır. Corana virüsü aşısı bulunana kadar bizlere kişisel olarak virüsten korunmak durumundayız. Özellikle çocuklara corona virüsüne karşı korunma yöntemlerini uygulamalıyız. Araştırdığımız ve edindiğimiz bilgilere göre sizlere corona virüsünden en iyi korunma yöntemleri içeren bir makale hazırladık. Sağlık örgütlerinin, doktorların ve uzmanların halka anlattığı korunma yöntemlerini bir başlık altında toparlayıp sizlere sunmaya çalıştık. İşte corona virüsüne karşı en temel korunma yolları:

Corana Virüsünden En İyi Korunma Yöntemi

 • En birinci ve en önemli madde El hijyenine dikkat edilmelidir.
 • Ellerimizi kirliyken mümkün olduğunca el,ağız ve buruna temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Eller 30-60 saniye süresince sabun ve su ile yıkanmalıdır. Eğer sabun ve su yoksa alternatif olarak alkol bazlı el dezenfektanı kullanılabilir.
 • Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalı. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Yakın temaslardan olabildiğince kaçınılmalıdır.
 • Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
 • Hapşırırken ağız bir mendil ile kapatılmalı. Mendil yoksa dirseğimizin iç tarafıyla kapatmalıyız.
 • Kalabalık ortamlarda ve dış mekânlarda yediğimiz yemeklerde, temizlik ve hijyene dikkat edilmelidir.
 • Cerrahi maske maalesef Corona virüsünden sizi korumamaktadır. Hatta maske üzerine bulaşabilecek bir virüsün sizi hasta edebileceği ileri sürülmektedir.
 • Tuzlu Su çözeltisi oluşturup günde 6 kere buruna ve ağza çekilmelidir. (Tuz-Su oranı : 1 Litre suya 12 çay kaşığı tuz )
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeli. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal,çörekotu gibi besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.
Corona virüsüne karşı korunma yolları

Corona Virüsü En Çok Hangi Yüzeylerde Bulunuyor?

 • Kağıt ve Metal Paralar
 • Klavye ve Cep Telefonları
 • Kapı Kolları ve Asansör Düğmeleri
 • Toplu Taşıma Araçlarındaki Tutamaçlar
 • Okul Sıraları ve Ortak Kullanılan Kalemler

Bu yüzeylere temas durumunda bulunduktan sonra ellerimizi dirseklere kadar sabunlu suyla en az 30 saniye yıkamanız gerekmektedir. Bu yüzlere temas etmişsek ellerimizi yıkamadan ağzınıza ve yüzünüze kesinlikle dokunmamalısınız.

Corona Virüsüne Karşı Elleri Yıkamanın Önemi

Corona virüsünden korunmak için özellikle insanlara ve toplu kullanım alanlarına temes etmekten kaçınmalıyız. Ayrıca ellerimizi direklere kadar sık sık ve uzmanlar tarafından belirtilen şekilde en az 20-60 saniye boyunca yıkamalıyız. Virüse karşı elleri sabunla yıkamanın önemi aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

Coronavirüsü korunma yolları

Corona Virüsüne Karşı Elleri Yıkamanın Önemini gösteren görseldeki durumlar;

 1. Elleri Yıkamadan Önceki Durum
 2. Durulama ve Silkeleme
 3. Altı Saniye Suyla Sabunsuz Yıkama
 4. Altı Saniye Boyunca Sabunlu Suyla Yıkama
 5. Onbeş Saniye Boyunca Sabunlu Suyla Yıkama
 6. Yirmi Saniye Boyunca Sabunlu Suyla Yıkama

Görselden de anlaşıldığı gibi en az 20 saniye sabunlu suyla yıkanan el tertemizken bu sürenin altında sabunlu ya da sabunsuz yıkanan eller bakteri barındırmaktadır. Belirtilen kurallara uyulduğu takdirde corona virüsünün bulaşma ihtimali en az inmektedir. Makalede belirtilen corona virüsü korunma yolları dünya sağlık örgütünün ve uzmanların tavsiyeleri derlenerek hazırlanmıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. coronavirüs hakkında bilgi paylaşımınız için teşekkürler
  mükemmel bir sitedir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir