Gribe Ne İyi Gelir? Gribe İyi Gelen En İyi Yiyecekler

Gribe ne iyi gelir? Gribe iyi gelen yiyecekler ve içecekler hangisidir? Gribe karşı evde yapılabilecek çözümler nedir?

Gribe ne iyi gelir gribe iyi gelen yiyecekler

Bazı yiyecekler, özellikle sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. En kötü hastalık belirtilerinden bazılarını hafifletecek olan vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri bakımından yüksektir. Grip olduğunuzda gribe iyi gelen yiyecekler hangisi? Gribe ne iyi gelir? Gribe karşı doğal antibiyotikler ve karışımlar hepsini bu makalemizde bulabileceksiniz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

1. Yoğurt

Bağışıklık sisteminizin% 70’i bağırsağınıza yerleştirilmiş durumdadır. Bu yüzden, kendinizi sağlıklı tutmak için kısmen bağırsak sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Yoğurt gibi yiyeceklerde bulunan iyi bakteriler bağırsak bakterilerini dengede tutmanıza yardımcı olur. Bu şekilde bağışıklığı kuvvetlendirdiği için yoğurt gribe iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

2. Çilek

Portakallar C vitaminini bakımından zengin besinlerdir. Hatta portakallarda iyi miktarda bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içermektedir. Fakat çilek daha fazlasını içerir. Sadece bir kase çilek günlük ihtiyacın yaklaşık %99’unu sağlıyor. Kış mevsiminde çilek bulmak zor olacağı için yaz aylarında bol miktarda alıp dondurucuda saklamanız gerekmektedir.

3. Ceviz

Bu sağlıklı besin bağışıklık sistemini destekleyen özelliklerde yüksek miktarda önemli besin karışımını içerir. Örneğin B6 ve E vitaminleri, bakır ve omega 3 vitaminleri gibi içeren cevizi düzenli ve yeterli miktarda hergün tüketmeye özen göstermeliyiz. Grip olmadan bile gribi önleyebilecek bir besin olarak ceviz günlük olarak tüketilmelidir.

4. Nar

Nar yeşil çayda bulacağınızdan daha fazla antioksidanla bulundurur.  Özellikle kış aylarında artan grip hastalıklarına karşı önceden tüketilmesinde fayda vardır. Vucüdün soğuk algınlığına ve gribe karşı direncini arttırmaktadır. Narı tüketirken özellikle içindeki çekirdeğiyle beraber tüketmelisiniz. Ayrıca son zamanlarda yapılan araştırmalarda Narın çekirdeğindeki maddelerin kanser hücrelerinin üremesini durdurduğu görülmektedir.

5. Kırmızı Biber

Orta boy bir kırmızı biber günlük C vitamini değerinizin neredeyse iki katını içeriyor. Vitamin olarak adlandırılmasına rağmen, C vitamini aslında bir antioksidan gibi davranır. Enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler. Bu sayede gribal enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

6. Sarımsak

Bu faydalı besin, anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Yani sizi hasta eden enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur ve ortaya çıkan enflamasyonu giderir. Ayrıca sarımsak halk arasında doğal antibiyotik olarak da bilinir. Sarımsağın vücuda tam etki edebilmesi için sabah ve akşam aç karnına yutulması gribe iyi gelmesinin yanında diğer enfeksiyonel hastalıklara karşı da iyi gelmektedir.

7. Narenciye

Kış ayları narenciye mevsimidir. Bu nedenle portakal, greyfurt ve mandalina gibi C vitamini ve antioksidan içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.. En fazla faydayı sağlamak için aynı zamanda bağırsak düzenleyici olan posalarını da yemelisiniz.

8. Bal

Bu tatlı kaşığı bal bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için antioksidanlar içerir. Aynı zamanda boğazın arkasını yatıştırıp kesen ve gıcığa neden olan mukusları kırarak öksürüğü gidermeye yardımcı olur. Gribe ve öksürüğe karşı en fazla faydayı sağlamak için balı bir miktar karabiberle karıştırarak tüketmelisiniz. Boğazdaki gıcık ve öksürük daha hızlı kesilecektir.

9. Brokoli

Bu küçük yeşil besin lif içeriği ile bilinir. Bir kase çiğ brokoli günlük C vitamini değerinizin yaklaşık% 100’ünü sunar. En iyi şekilde faydalanmak için çiğ yenir veya az pişmiş şekilde tüketilmelidir. Gribe karşı iyi gelmesi için salataya çiğ olarak ekleyip tüketebilirsiniz.

10. Yeşil Çay

Yeşil çay gribe iyi gelen başka bir seçimdir. Güçlü bir antioksidan türü olan polifenollerde yüksektir. Bir fincan yeşil çay gıcıklı bir boğazı yatıştırmaya ve sizi ısıtmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında kakule, tarçın, karanfil ve zencefil gibi baharatlarla karıştırılmış bir çay hazırlamanız daha etkili olacaktır. Bunlar soğuk algınlığı ve griple birlikte gelen tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Bu yiyecek ve içeceklerin dışında gribe iyi gelen somon balığı, yaban mersini,zencefil, sızma yağı gibi besinlerde iyi gelmektedir. Bunların dışında sizde gribe karşı aldığınız önlemleri ve tedavi yöntemlerini yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık