2019’un En İyi 10 Yerli Filmi – İmdb Puanlarına Göre En İyi Yerli Filmler

2019 Yılı En İyi Yerli Filmler

2019 Yılı En İyi Yerli Filmler

Aralık ayı ve 2019 yılının sona ermesine kısa bir süre kalmışken koca bir yıl boyunca ülkemizde sinema seyircilerine sunulan en iyi Türk filmlerini sıralamak istedik. 2019 en iyi yerli filmler listemizi hazırlarken IMDb puanlarını kaynak aldığımızı belirtelim. Karşınızda 2019 en iyi Türk filmleri!

2019 ‘un En İyi 10 Yerli Filmi

10. Oray (IMDb Puanı: 6,6)

Oray filmi, hayattaki yerini arayan bir adamın hikayesine odaklanıyor. Karısı ile beraber Hagen’da yaşayan Oray, bir gün eşine tartışma sırasında “boş ol” der. Müslüman bir genç olan Oray, ne yapacağını şaşırır ve imama danışmaya karar verir. Din kavramını ele alan yapımın yönetmenliğini Mehmet Akif Büyükatalay üstlenmiştir. Dram türündeki yapım 30 Mayıs 2019 tarihinde vizyona girmiştir.

9. Çiçero (IMDb Puanı: 6,6)

Yönetmenliği Serdar Akar’ın üstlendiği biyografik bir drama filmi olan Çiçero, 2. Dünya Savaşı’ndan önce Nazi Almanyası için casusluk yapan İlyas Bazna adındaki Arnavut casusun hayatını anlatmaktadır. Filmin kalbindeki “Çiçero” karakterini Erdal Beşikçioğlu oynamıştır. Burcu Biricik ve Ertan Saban’ın da rol aldığı yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

8. Küçük Şeyler (IMDb Puanı: 6,7)

Aldığı ödüllerle bilinen Kıvanç Sezer’in yönetmenliğini yaptığı Küçük Şeyler filminde Onur ve Bahar çiftinin başından geçenler konu alınıyor. Beyaz yaka hayat tarzını benimsemiş çift, şehrin uzak bir bölgesinden ev alırlar. Evi almalarının ardından Onur işten çıkarılır ve çiftin hayatı büyük bir değişime uğrar. Başrollerini Başak Özcan ve Alican Yücesoy’un paylaştığı dram ve komedi türündeki film 29 Kasım 2019 tarihinde vizyona girmiştir.

7. Mucize 2: Aşk (IMDb Puanı: 6,9)

Serinin ilk filminde engelli Aziz’in eşi ve öğretmeni sayesinde konuşma engelini aşmasını ve hayata bağlanmasını izlemiştik. Köyde yaşadıkları sıkıntılardan iyice bıkan çift, yeni bir hayat kurma amacıyla Batı’da bir kasabaya taşınırlar. Elbette, sorunlar burada da son bulmaz. Çiftin insanların önyargılarını aşmaya çalıştığı yapımın senaristliğini ve yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül yapmıştır. Filmin 6 Aralık 2019 tarihinde vizyona girdiğini de ekleyelim.

6. Görülmüştür (IMDb Puanı: 7,0)

Fotoğrafta gördüğü bir kadını saplantı haline getiren bir adamın hikayesini anlatan Görülmüştür filmi, 20 Eylül 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Yönetmen Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metraj projesi olan film, sansür kavramı üzerinde durmaktadır. Ülkemiz sinema sektörünü yurtiçi ve yurtdışında başarıyla temsil eden yapımı rahatlıkla 2019 en iyi Türk filmleri arasına ekleyebiliyoruz.

5. Aşk, Büyü vs. (IMDb Puanı: 7,1)

Filmde, seneler önce tanışmış olan iki kadının, seneler sonra aynı yere yolculuğa çıkmalarının doğrultusunda değişen hayatları konu edilmiş. Sofra Sırları filmini de yöneten Ümit Ünal’ın yönetmen koltuğunda olduğu yapımın başrollerinde Selen Uçer ve Ece Dizdar yer alıyor. Selen Uçer, bu yapımdaki performansı ile 56’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanmıştır.

4. Cinayet Süsü (IMDb Puanı: 7,3)

Bir seri katil vakası üzerinde çalışan cinayet büro ekibini konu eden Cinayet Süsü filmi, 31 Ekim 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Vaka üzerinde çalışırken ekibin başından geçen komik olayların sizi kahkaha tufanına sokacağını garanti edebiliriz. İlginç hikayesiyle büyük başarı elde eden yapım, en iyi yerli filmler 2019 listemize girmeyi başardı.

3. Kız Kardeşler (IMDb Puanı: 7,5)

Kız Kardeşler yerli film tavsiyesi

Annelerinin vefatından sonra farklı yollara düşen üç kız kardeşin hikayesini konu alan yapım, 13 Eylül 2019 tarihinde vizyona girmiştir. Anneleri öldükten sonra geride kalan kardeşler, farklı ailelerin yanına besleme olarak yollanır. Birbirinden ayrılan kardeşler, yeni hayatlarına uyum sağlamakta oldukça zorluk çekerler. Yeni ailelerin yanında tutunamayan kızlar, baba evine geri yollanır. Yıllar sonra kavuşan kız kardeşler, kaçtıkları gerçekle yüzleşmek durumunda kalırlar.

2. 7. Koğuştaki Mucize (IMDb Puanı: 8,3)

Film, 7 yaşındaki kızıyla aynı zeka yaşındaki babanın adalet arayışını konu almaktadır. 7. Koğuştaki Mucize filmi, Miracle in Cell No.7 adındaki Güney Kore yapımının Türkçe uyarlamasıdır. 11 Ekim 2019 tarihinde vizyona giren filmin yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin yapmıştır.

1. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (IMDb Puanı: 8,8)

Müslüm ve Ayla gibi Türk sinemaseverlerin hislerini harekete geçirme konusunda başarılı yapımların da yönetmen koltuğunda oturan Mustafa Uslu, bu defa yapımcı rolünü üstlenmiştir. Filmin yönetmenliğini ise Özer Feyzioğlu yapmıştır. Yapımda yalnızca Naim Süleymanoğlu’nun hayat öyküsüne değil, o dönemde Türkiye’nin sosyolojik yapısına da değinilmiştir. Yılın en iyi Türk yapımları sıralamasında birinciliği gönül rahatlığıyla Cep Herkülü’ne veriyoruz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version