En İyi Güneş Kremi Hangisi? | Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi

en iyi güneş koruyucu 2020

Güneş Kremi alırken hangisini satın alacağınızdan emin değil misiniz? Dermatologlar bu yaz güneş kremi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladılar. Bizde sizler için doktorların önerdiği en iyi güneş kremi hangisi bunları listeledik.

Güneş koruyucu yalnızca doğru kullanıyorsanız etkilidir. Güneşe maruz kalan cildinizin tamamına bir ons güneş koruyucu (yaklaşık bir bardak değerinde) uygulamanız gerekir.” Michael Pole / Getty Images

Havaların ısınmasıyla birlikte bu yaz muhtemelen birkaç plaj gezisine çıkacağınız anlamına geliyor . Parmak arası terliklerin, güneş gözlüklerinin, havluların ve dev bir şemsiyenin dışında, plaj çantanızda güneş kremi için yer ayırdığınızdan emin olun. Hastalık Kontrol Merkezlerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde cilt kanseri en sık görülen kanser türüdür . Güneşe maruz kalma aynı zamanda kırışıklıklar ve hiperpigmentasyon gibi yaşlanmanın gözle görülür belirtilerine neden olmaktadır.

Hangi Güneş Koruyucuyu Seçmeliyim ?

Güneşli bir havada dışarı çıkmadan önce unutmamanız gereken tek konu güneş koruyucusudur. Güneş koruyucu kullanmak cildinizi güneşin güçlü UV ışınlarından koruyarak, ağrılı güneş yanığı, cilt kanseri, güneş lekeleri ve kırışıklıkları gibi erken yaşlanma belirtileri riskinizi en aza indirir .

Ancak piyasadaki pek çok seçenek var, bu yüzden en iyi güneş koruyucu hangisi ? bu sorunun cevabını bulmak zor olabiliyor. Bu nedenle  2020’un en iyi güneş koruyucu kremini seçmek için sizin için bir araştırma yaptık. En iyi güneş kremini seçerken kullanıcı yorumları ve doktorların önerdiği en iyi güneş kremleri dikkate alınmıştır. Bu araştırma sonucunda yazımız da her cilt yapısına göre en iyi güneş kremi tavsiyesi bulacaksınız.

En iyi güneş kremi,  en iyi doğal güneş kremi bebekler ve çocuklar için en iyi güneş kremi , hassas ciltler için en iyi güneş kremi hangisi, güneş kremi öneri, güneş kremi tavsiyesi  bunları arıyorsanız, yazımız da sizin için bir seçenek var.

Önemli hatırlatma: Önceki yıllardan kalma güneş kreminin güneşten koruma süresi veya son kullanma tarihi dolabilir ve bu da onu daha az etkili hale getirir. Amerikan Dermatoloji Akademisi MD üyesi kurulu dermatolog Lauren Ploch, geçen yılın güneş koruyucusunun son kullanma tarihini geçmemiş olsa bile, bu tarihin ancak ürünün serin ve kuru bir yerde saklanması durumunda geçerli olduğunu söylüyor . Bu nedenle, önümüzdeki sıcak mevsimler için taze bir güneş koruyucu almaya hazır olun.

En İyi Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir? Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş kremlerinin piyasada krem, losyon, süt, yağ gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunların içerisinde güneş yağları yüksek faktörlü olmadıklarından maalesef koruyucu özellikleri yoktur, bu yüzden tercih edilmemelidir. Yüksek SPF ve ilave birçok özelliklerinden dolayı krem,süt ve losyon olan güneş kremleri tercih edilmelidir.

1- SPF Değeri Yüksek Güneş Kremini Seçin

Güneş kremleri üzerindeki 30+ 50+ gibi ifadeler güneşten gelen kaç farklı faktöre karşı etkili olduğunu göstermektedir. 20+ faktör bir güneş koruyucu elbette 50+ faktör bir güneş kremi kadar etkili olmayacaktır. SPF, güneşten gelen zararlı hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korunmayı sağlar. UVA ışınları cildinizi erken yaşlandırarak kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine neden olurken UVB ışınları güneş yanığına neden olur. Her ikisine de aşırı maruz kalmak cilt kanserine yol açabilir. Uzmanlar günlük kullanım da en iyi güneşten korunma için SPF değerini  30+ veya üstünü seçmenizi öneriyor.

Güneşten gelen faydalı ışınlara da vücudumuzun ihtiyacı vardır. Örneğin güneş doğal bir D vitamini kaynağıdır. Vücudumuzun bu vitamine de ihtiyacı vardır. Ayrıca doktorların önerdiği güneş kremi sağlık açısından 30+ faktör olmasıdır. 30 faktör bir güneş kremi sizi %92 oranında güneşten korurken 50 faktör bir güneş kremi sizi %96 oranında güneşin zararlı ışınlarından korur. Doktorların önerdiği şekilde %4 lük bir fark için vücudunuzun daha fazla kimyasal faktörlere maruz kalmasına gerek yoktur.

2- Suya Dayanıklı Güneş Kremlerini Seçin

Denize veya havuza yüzmek için girmeseniz bile, sıcak havalarda terleme durumundan dolayı suya dayanıklı bir güneş kremi daha uzun süre koruma sağlar. Kapsamlı bir dış mekan aktivitesi yapıyorsanız, güneşin zararlı ışınlarından korunmanız  için 50+ veya daha yüksek bir SPF’li güneş kremi seçin , Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin başkanı olan Henry W. Lim‘i öneriyor.

3- Kolay ve Etkili Kullanım İçin Losyon Güneş Kremlerini Tercih Edin

Losyon şeklindeki güneş koruyucuyu eşit şekilde uygulamak kolaydır. Bu şekilde vücudu tam örtme sağlar. Aynı korumayı sağlamak için stick güneş koruyucuları ile cildin her alanında en az dört kez güneş kremi sürmeniz gerekebilir.

4- Güneş Kremlerinde Kullanılan Formüle Dikkat Edin

Fiziksel veya mineral güneş kremleri (çinko oksit veya titanyum dioksit ile yapılır) cildin üstüne yerleşir ve UV ışınlarını saptırır, kimyasal güneş kremleri (oksibenzon veya avobenzone gibi malzemelerle yapılan) bunları emerek çalışır. Her ikisi de cildi etkili bir şekilde korur, ancak çinko oksit ve titanyum dioksit, yakın zamanda yayınlanan bir raporda , şu anda FDA tarafından “genellikle güvenli olarak tanınan” sadece iki güneş koruyucu maddedir . Bu tabiki kimyasal güneş kremlerinin tehlikeli olarak sınıflandırıldığı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, cildiniz hassassa, mineral güneş kremleri tipik olarak cildiniz için en iyi güneş kremi tercihi olacaktır.

En İyi Güneş Kremi Hangisi ? En Etkili Güneş Kremleri Listesi

Sizler için 2020’un en iyi güneş kremlerini listeledik. 2020 Güneş Kremi Tavsiyesi

1- EltaMD UV Şeffaf Geniş Spektrumlu SPF 46 Faktör Yüz Güneş Koruyucu

AKNE EĞİLİMLİ YAĞLI CİLTLER İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Dermatologlar tarafından önerilen, bu Kokulu ve paraben içermeyen losyon güneş kremi ciltte hafif hissediyor ve gözenekleri tıkamaz o akne eğilimli cilde sahip kişiler için en iyi güneş kremi seçimi olacaktır.

2- Neutrogena Ultra İnce Kuru Dokunuşlu Güneş Koruyucu SPF 100+ Faktör

UZUN PLAJ GÜNLERİ İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan son bir çalışmada araştırmacılar, laboratuar yerine, güneş ışığına maruz kalınan gerçek ortamda SPF 100+ faktör güneş koruyucusunun güneş yanığı korumada SPF 50+ faktör güneş kreminden önemli ölçüde daha etkili olduğunu bulmuşlardır . Neutrogena’nın yağlı olmayan ciltler için, hızlı emilen bu kremi, uzun sahil günlerinde 100+ faktör korumasıyla uzun süre etkili olacaktır. Uzun Süre Kullanım için en iyi güneş kremi olarak listemizde yer almıştır.

3- Blue Lizard Australian Güneş Koruyucu, Hassas SPF 30+

HASSAS CİLTLER İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Blue Lizard’ın mineral güneş kremi çok yumuşaktır, çünkü potansiyel olarak tahriş edici kimyasallardan, parabenlerden ve kokulardan arındırılmıştır. Ayrıca UV ışınlarına maruz kaldığında şişe maviye dönüyor, bu yüzden yeniden uygulama için harika bir hatırlatma görevi görüyor. 40 dakikaya kadar su geçirmez, hızlı emilir ve güçlü bir güneş kremi kokusuna sahip değildir. Hassas ciltler için tavsiye edilebilecek en iyi güneş kremidir.

4-MDSolarSciences Mineralli Nem Savunması SPF 50 Güneş Kremi

KURU CİLTLER İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KREMİ

Bu geniş spektrumlu mineral güneş kremi, cilde zarar veren güneş ışınlarına karşı ekstra bir koruma sağlayan antioksidanlar (C vitamini ve yeşil çay) içerir. Yağ ve kokusuz losyon aynı zamanda nemlendirici nemlendiricilerin (cilde su çeken nemi tutmaya yardımcı olan doğal yağlar sayesinde kuru cilt üzerinde harikalar yaratır. 

Komogen olmayan, ultra yumuşak ve 80 dakikaya kadar su geçirmeyen, aynı zamanda çocuklar için güvenli bir güneş kremi

5- Cerave 100% Mineral Güneş Koruyucu SPF 50+

EN İYİ HEPSİ BİR ARADA GÜNEŞ KREMİ

Bu yağsız, paraben içermeyen, komedojenik olmayan güneş koruyucu, anti-enflamatuar antioksidan niasinamid ve cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olan cermamidleri içerir.

CeraVe’nin yeni yenilenen mineral formülü hem vücudunuz hem de yüzünüz için mükemmel bir seçenektir, çünkü yağlı hissettirmez ve birinci sınıf koruma sağlar .

6- Colorescience Sunforgettable Fırçalı Güneş Koruyucu SPF 30

EN İYİ TOZ GÜNEŞ KREMİ

Diğerlerinden farklı olan bu güneş koruyucu, fırça formülü  ile herhangi bir gün ortası yüzünüz parlamadan, yağlanmadan uygulamanız gerektiğinde gerçekten çok kullanışlı oluyor . Hafif, mineral toz güneş kremi , hafif, şeffaf bir tabaka sunar, hassas veya akneye eğilimli cildi tahriş etmez ve 80 dakikaya kadar suya dayanıklıdır.

7- La Roche-Posay Anthelios Şeffaf Cilt Kuru Dokunuşlu Güneş Koruyucu SPF 60

EN İYİ MAT GÜNEŞ KREMİ

Gözenekleri tıkamaz, nonkomedojenik formülü ile yağlı ve akne eğilimli ciltler için idealdir. 80 dakikaya kadar suya dayanıklı olan bu güneş kremi, cildinize bir kez sürdüğünüzde neredeyse tüm gün etkisini devam ettiriyor. Bu yüzden En iyi güneş kremi listemizde yer almayı hak ediyor.

7- Aveeno Protect + Hydrate Losyon Güneş Koruyucu SPF 70

EGZAMA İÇİN EN İYİSİ

Bu süper nemlendirici losyon krem cildi pürüzsüz ve yumuşak tutuyor. Bu güneş koruyucu, cildi nemlendirmek ve korumak için kolloidal yulaf ezmesi ile zenginleştirildi. Cildi kuru olanlar veya egzaması olanlar da dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabilir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version