Kedi ve Köpek Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediler ve köpekler, evde beslenebilen evcil hayvanların başında gelmektedir. Evde kedi ve köpek besleme faaliyeti Özellikle Avrupa’da yoğun olarak yapılmaktadır. Her ne kadar daha düşük oranda da olsa ülkemizde de evde kedi ve köpek beslenmektedir. Sanıldığı kadar kolay olmayan kedi ve köpek bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda da kedi ve köpek bakımında nelere dikkat edilmelidir? kedi ve köpek bakımına ilişkin temel bilgilere yer vereceğiz.

Kedi ve Köpek Bakımı Nelerden Oluşur?

Evde kedi veya köpek beslemek sadece bir kedi maması ya da köpek maması alıp karınlarını doyurmaktan ibaret değildir. Nitekim biz insanlarda olduğu gibi evcil hayvanların da beslenme dışında bazı temel bakımlara ihtiyacı vardır. Bunların başında da temizlik ihtiyacı yer almaktadır. Bilhassa kedi ve köpeklerde tüy temizliği çok önem arz eder. Öyle ki evin her tarafında gezinen kediler ve köpekler yoğun oranda tüy bırakabilir. Bu nedenle tüylerin kısaltılması, taranması, tırnakların kesilmesi gibi temel bakımları düzenli olarak yapılmalı. Bir diğer konu da beslenme. Evde kedi ve köpek beslerken rastgele besin kaynakları kullanmak, hayvanların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Nitekim yüzlerce mama çeşidi mevcut ve bunlar arasında en uygun kedi veya köpek maması tercih edilmeli. Kedi ve köpek bakımı konusunda bir diğer önemli konu ise kuşkusuz ki sağlık yönünden bakımlarıdır. Evde kedi veya köpek besliyorsanız aşılama takvimine uygun şekilde gerekli aşılarını yaptırmanız; hem beslediğiniz hayvanlar hem de sizin sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu bağlamda yavru kedi ve köpeklerin gelişimlerini sağlıklı sürdürmek adına çeşitli vitamin desteklerini kullanmak da çok doğru olacaktır. Nitekim kedi ve köpek vitaminleri, yavruların güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda kemik gelişimini destekleyip kasların güçlenmesini hızlandırır.

İlginizi Çekebilir  İç ve Dış Mekân Tasarımında En Doğru Anahtar Priz Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evcil Hayvanlarımızın İhtiyaçlarını Nereden Alabiliriz?

Evcil hayvanların bakımında mamasından ilacına, vitamininden çeşitli aksesuarlarına varana dek birçok ihtiyacı petshop adı verilen hayvanlara yönelik mağazalardan ya da veterinerlerden temin edebilirsiniz. Ama en yüksek çeşitliliğe ulaşmak için online petshop siteleri üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Nitekim teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda e-ticaret sitesi açıldı ve petshop sektörü de bunlardan biri. İnternetten alışveriş imkanı sunan petshop sitelerinde yüzlerce mama çeşidi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra kedi ve köpeklerin gelişiminde ve sağlığında önemli rol oynayan kedi-köpek vitaminleri ve ilaçları da bu platformlarda satılıyor. Bu arada kedi-köpek aksesuarlarını da unutmayalım. Mama kabından tasmasına, kıyafetinden künyesine varana dek birçok ürünü de internetten sipariş yoluyla edinebilirsiniz. Bu alanda faaliyet gösteren sitelerden birisi de www.petbesinleri.com.tr adlı firmadır. Geniş ürün yelpazesi ile kedi ve köpek bakımına dair aradığınız birçok ürünü bu adreste bulabilirsiniz.

3 Yorum

Cevap Bırakın