1. Ana Sayfa
  2. Tanıtım
  3. Bitcoin Madenciliği Karlı mı? Nasıl Yapılır ve Nedir?

Bitcoin Madenciliği Karlı mı? Nasıl Yapılır ve Nedir?

Bitcoin madenciliği karlı mı

Bitcoin madenciliği son günlerde artan Bitcoin fiyatları sebebiyle de en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Biz de sizler için Bitcoin madenciliği nasıl yapılır konulu bir yazı yazmak istedik. Çünkü Bitcoin madenciliği oldukça fazla soru işareti barındıran bir konu.

Bitcoin madenciliği birçok kripto para haber sitesinin Bitcoin Haberleri bölümüne konu olmuş ve hakkında her gün onlarca fikir öne sürülen bir alan. Peki Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Yazımızda bu soruya cevap arayacağız.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin ekosisteminde kullanıcılar tarafından yapılan transfer isteklerini yerine getirmek, mali işlemleri onaylamak ve yeni Bitcoin’leri ortaya çıkarmak için yapılan işlemlerin genel adıdır.

Blockchain temeline dayanarak çalışan madencilik sistemi, en hızlı şekilde blokları dolduran ve ağdaki işlemleri onaylayan madenciye ödül verir. Bu ödül ise her 4 senede bir değişkenlik göstermektedir.

Blokları doldurmak ya da üretmek kavramından bahsedelim biraz da… Bitcoin’de kullanıcılar tarafından yapılan her işlem kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca yapılan bu işlemler Blockchain’de de işlenmektedir. İşte madencilerin görevlerinden biri de budur.

Ayrıca tutulan bu kayıtlar tüm dünyaya açıktır. Yani kişilerin arasında yaptıkları transferler görünürdür. Ancak kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Daha da basitleştirerek anlatmak gerekirse madenciler bu işlemleri yaparken çeşitli yazılımsal problemleri, sahip oldukları elektronik donanımlar ile birlikte çözerek blok zincire kayıt ediyorlar. Bu işlem sonucunda da kendilerine ödül olarak Bitcoin veriliyor.

Gördüğünüz gibi Bitcoin elde etmenin yollarından biri Bitcoin madenciliği yapmak, peki diğer yol nedir? Kripto para borsaları üzerinden Bitcoin alımı. Bu borsalara nasıl kayıt yaptıracağınızı bilmiyorsanız Bitcoin hesap açma başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Avantajlı mı?

Bitcoin madenciliği geçmişte çok avantajlıydı. İlk yıllarda basit bir bilgisayarla çok sayıda Bitcoin üretebilirdiniz ancak zamanla Bitcoin’in sistemi gereği, katılım oldukça madenciliğin zorlaşmasıyla bu süreç basit ev bilgisayarlarından üst düzey teknolojiye sahip cihazlara evrildi. Artık Bitcoin madenciliği, evlerde değil devasa şirketlerin devasa tesislerinde yapılıyor. Sıradan bir kullanıcının evdeki bilgisayarıyla Bitcoin madenciliği yaparak kâr elde etmesi ne yazık ki mümkün değil.

Bitcoin madenciliğinde kullanılan mevcut cihazlar normal bir elektronik cihaza göre ciddi derecede elektrik tüketimi gösteriyor. Ayrıca bu elektronik cihazların fiyatları da oldukça yüksek. Çünkü Bitcoin madenciliği yapabilmek için yüksek işlem gücüne ihtiyaç var. Bu yüksek işlem gücünün sağlanması ise Bitcoin madenciliği yaptığınız cihazın performansı ile doğru orantılı bir biçimde değişiyor.

Dediğimiz gibi eletrik ve donanıma ihtiyacınız var. Ancak Bitcoin madenciliği yaparken çözülmesi gereken işlemlerin zorluğu da her geçen gün artış gösteriyor. Bu durum yine elektrik kullanımının artmasına sebep oluyor.

Karşılaştığımız verilere göre Bitcoin madenciliği yaparken madencilerin karşılaştığı zorluk Ocak 2014 ile Haziran 2014 arasında %685 oranında artış göstermiş. Ancak diğer tarihlerde bu denli bir artış olmamış. Ancak yine de Bitcoin madenciliği her geçen gün zorlu bir hal alıyor.

Peki madenciliğin karlı olması ne demek? Yani madencilerin kârlı bir madencilik yapması için ne lazım? Madencilik yaparak elde ettiğiniz Bitcoin’in (yani gelir) giderinizi karşılaması, çok fazla kâr elde etmeseniz bile makul bir şekilde bunu karşılaması lazım.

Araştırmalarda Bitcoin madenciliği için harcanan paranın, kendini yaklaşık bir sene içerisinde amorti ettiği görülüyor. Ancak bu oldukça karmaşık bir konu…

Çünkü Bitcoin madenciliği için bir şirkette binlerce cihaz çalışıyor. Yani rekabet fazla. Bitcoin madenciliği yapmayı düşünüyorsanız bunu kendi bilgisayarınızla ya da diğer elektronik cihazlarla yapmanız oldukça zor.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak için 2 farklı yol var. Birincisi donanım ile Bitcoin madenciliği, diğeri Bulut madenciliği.

Donanım madenciliği konusu oldukça ilginç bir konu. İlginç olmasının yanı sıra geçtiğimiz 10 yılda oldukça farklılık göstermiş. Bunun sebepleri arasında Bitcoin madenciliğinde ortaya çıkan yüksek rekabet ve zorluk seviyesinin artması bulunuyor.

Bitcoin’in ilk yıllarında madencilik bilgisayarların işlemcisini kullanarak yapılıyordu. Yani ilk başta madenciler işlemcilerin gücünü kullanıyordu. Ancak bu durum bu kadar uzun sürmedi. Çünkü birçok madenci piyasaya çıkmıştı ve madencilik zorlaşmaya başlamıştı.

Bu durum ortaya çıkmışken madenciler işlemcilerden (CPU) vazgeçip ekran kartlarına yani GPU’lara yöneldiler. Bu durumun sebebi de bu cihazların Blockchain ağında bulunan ve çözülmesi gereken problemleri çözerken oldukça verimli olmasıydı.

GPU ile yapılan Bitcoin madenciliğini, CPU ile yapılan madencilikle kıyasladığımızda ortaya çok büyük bir fark çıkıyor. Çünkü işlemci kullanarak yapılan madencilikte hash oranı 10 MH/s olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yüksek performanslı ekran kartlarında bu değer 800 MH/S’yi buluyor.

ASIC ile Bitcoin Madenciliği

Evet artan zorluklar grafik kartlarının da rafa kaldırılmasına sebep oldu. Önce işlemciler gitti, onların ardından da ekran kartları kendilerine ayrılan sürenin sonuna geldi.

Peki ASIC nedir? ASIC’leri incelediğimizde yapılan işe özgü üretilen elektronik devreler olduğunu söyleyebiliriz. Yani Bitcoin madenciliği yaparken kullanılan ASIC’lerin tek görevi Bitcoin madenciliği yapmak.

Böyle olması sebebiyle de diğer cihazlara göre enerji tüketimi ve işlemci güçlerinin yeterliliği oldukça fazla.

Yorum Yap

Yorum Yap