En İyi Nargile Kömürü Hangisidir? Nargile Kömürü Markası Tavsiye

Nargile kullanıcıları için neredeyse kullanılan her ürünün ayrı bir önemi bulunmakta. Ancak özellikle nargile tütünü ve nargile kömürü dikkat edilmesi gereken konuların en başında gelmektedir. Bu yüzden nargile içerken kaliteli ve durumunuza uygun bir nargile kömürü tercih etmeniz oldukça önem teşkil etmektedir. Peki, en iyi nargile kömürü hangisidir? İçeriğimizde ev kullanıcıları için en iyi nargile kömürü tavsiyesi, Cafe işletmecileri için en iyi nargile kömürü önerileri  ve Profesyonel nargile içicileri için tavsiye edilebilecek en iyi nargile kömürü çeşidi ve en iyi nargile kömürü markası hangisi? Bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Nargilede iyi bir köz demek, aynı zamanda daha sağlıklı ve daha zevkli bir içim demektir. Duruma uygun olmayan nargile kömürü kullanmak tat konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaratabileceği gibi baş dönmesi, çarpıntı ve hatta karbon  monoksit zehirlenmesine kadar gidebilecek ciddi sağlık sorunları meydana getirebilmektedir. Bu yüzden doğru ve kaliteli bir nargile kömürü kullanmak oldukça önemlidir. Özellikle üzerinde markası bulunmayan, kaçak yollardan temin edilmiş ve içeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığınız nargile kömürlerinden kaçınmanız gerektiğini vurgulamak gerekiyor.

Eskiden nargile kömürleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermekle birlikte meyve çekirdeği, zeytin çekirdeği, odun talaşı, yemiş kabukları gibi ham maddelerden üretiliyordu. Bu ürünler bazı yanma süresini uzatan katkı maddeleri ile birlikte hamur veya talaş haline getirilerek nargile kömürü olarak kullanılıyordu. Ancak zamanla bu şekilde üretilen kömürlerin sağlık ve nargile zevki konusunda oldukça fazla olumsuz yanlarının olduğu fark edildi. Bu kömürlerin yapılarının uygun olmaması, yeni araştırmalara sebebiyet verdi. Günümüzde ise bu olumsuzlukların büyük çoğundan arındırılmış, hindistan cevizi ağacı, meşe ve marabu ağacı (küba) kömürü sıklıkla tercih edilen kömürler arasında yerini almıştır. Bu nargile kömürlerinin sadece ismini bilmek yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden alt başlıklar halinde bu en iyi nargile kömürü çeşitlerini biraz detaylandırmak gerekli.

Makalede Neler Var?

İlginizi Çekebilir  İç ve Dış Mekân Tasarımında En Doğru Anahtar Priz Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev Kullanıcıları İçin En İyi Nargile Kömürü – Hindistan Cevizi Ağacı Kömürü

Hindistan cevizi ağacı kömürü, hindistan cevizi kabuğundan veya bazen de ağaç kabuğundan oluşturulan kısmen doğal denilen bir nargile kömürüdür. Kısmen yapay denilmesinin sebebi, kullanılan malzemenin bir birbirini tutması için az da olsa bazı yapıştırıcı maddeler kullanılmasıdır. Ancak hindistan cevizi kömürü, çabuk kor haline gelir ve uzunca bir süre nargile keyfi yaşatmaktadır.

Yaklaşık olarak 1 saatlik bir yanma süresinin olması, hindistan cevizi kömürünü tercih sebebi yapan etmenlerin başında gelir. Aynı zamanda kolay bir şekilde 8-10 dakika gibi kısa bir sürede kor haline gelmesi de bir diğer güzel yanıdır. Ayrıca Hindistan cevizi nargile kömürleri lüle üzerinde pek fazla köz bırakmaz. Bu yüzden sürekli lülenin üzerini temizlemek zorunda kalmazsınız. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda özellikle nargileye yeni başlamış ve çok sık nargile içmeyen ev kullanıcıları için en iyi nargile kömürü olarak oldukça uygun bir seçenek haline gelmektedir.

Ülkemizde Gold, Tom ve Aköz markalı hindistan cevizi kömürleri fiyat/performans açısından başarılıdır. Ancak kesenin ağzını biraz açarak çok daha kaliteli bir marka olan “COCO Nargile Kömürü” de tercih edilebilir. Ayrıca COCO Marka nargile kömürünün yanında kaliteli nargile kömürü tavsiyesi olarak Kuzey ve Gönül Nargile kömürlerini de en iyi nargile kömürü tavsiyesi olarak önerebiliriz. Çünkü bu üç nargile kömürü firmasının da nargileleri hemen hemen aynı kalitededir. Kaliteli bir ev tipi nargile kömürü tavsiyesi istiyorsanız kesinlikle COCO, Kuzey ya da Gönül nargile kömürü markalarından birini tercih etmelisiniz.

Profesyoneller İçin Nargile Kömürü Tavsiyesi – Meşe Kömürü

Meşe nargile kömürü, tamamen doğal bir şekilde meşe odunundan elde edilmektedir. Profesyonel nargile içicilerinin en başta tercih edeceği kömür her zaman için meşe kömürü olmuştur. Meşe kömürü, hindistan cevizi kömürü gibi içerisinde herhangi bir katkı maddesi içermez. Ancak buna göre çok daha zahmetlidir. Meşe kömürümün kor halini alması oldukça zor ve yanma süresi de oldukça kısadır. Bu yüzden sürekli olarak ilgi gerekmektedir. Ancak bu ilginin karşılığını eşsiz bir nargile tadı ile almak ise paha biçilemez bir zevk yaşatacaktır. Meşe kömürü fiyat olarak oldukça uygundur.

İlginizi Çekebilir  En İyi Ücretsiz Vpn Programı Hangisi? | En Hızlı Ücretsiz VPN Uygulamaları 2019

Piyasada yine Kefo ve Paşa markalı kömürler tercih edilmektedir. Kalitesine kesinlikle emin olduğunuz, güvenilir satıcıdan temin ettiğiniz açık meşe kömürleri de yine tercih edilebilir bir seçenektir. Nargile tadından keyif almak istiyorsanız ve nargile kömürüyle sürekli ilgilenmek size eziyet olmuyorsa tercih edebileceğiniz en iyi nargile kömürü çeşidi Meşe kömürü olacaktır.

Nargile Cafe İşletmeleri İçin En İyi Nargile Kömürü – Marabu Ağacı Kömürü ( Küba Kömürü )

Marabu ağacından yapılan bu kömür piyasada Küba kömürü olarak da bilinmektedir. Doğal kömürler arasında yer alması yine oldukça zevkli bir tat almanızı sağlar. Aynı zamanda kolay kor olması ve yanma süresinin uzun olması avantajlı özellikleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde özellikle nargile satışı yapılan ticari mekanlarda kullanılmaktadır. Yapısal olarak oldukça serttir. Yanarken kıvılcımlar çıkartması ve çıtırtı seslerinin duyulması normaldir. Piyasada genellikle toplu olarak nargile hizmeti veren mekanlara satış yapılır. Ancak açıktan satışı da elbette yapılmaktadır.  Nargile Cafe işletmecileri için tavsiye edilebilecek en iyi nargile kömürü çeşidi Küba kömürü olacaktır.

İyi Bir Nargile Közü Nasıl Olmalıdır?

Nargile zevkini etkileyen unsurlar arasında kömür çeşidi kadar kömürün iyi bir şekilde koz haline getirilmesi de önemli bir yer tutmaktadır. Kömürler köz haline ocak ve elektrikli ocaklar yardımı ile getirilebilir. Eğer ocak kullanılacaksa mutlaka köz tavası ve baca da kullanılmalıdır. Elektrikli ocaklarda küp kömürlerde ise baca ve köz tavasına gerek yoktur. Kömürler her iki yöntemle de yakılırken iyi bir şekilde, üzerlerinde siyahlık kalmayana kadar yakılmalı ve köz haline getirilmelidir. İyi bir şekilde hazırlanmamış, üzerinde siyah yani tutuşmayan bölgelerin yer aldığı kömürler, nargile zevkini ve alınan tadı olumsuz yönde etkilemektedir. Tam köz durumuna gelmeyen kömürler nargileye acı bir tat verebilmektedir.

Cevap Bırakın